שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  טירונות קרבית- חלק ג'
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
הרשמה

המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


טירונות קרבית- חלק ג'
טירונות קרבית
צילום: דובר צהל
 
יציאות
תנו לאימא נשיקה, תסתכלו טוב טוב על המיטה שלכם ותסניפו את הריח של הבית- כי יעבור זמן עד שתראו אותם שוב. בטירונות היציאות מצטמצמות מכמה סיבות- גיבוש חברתי, שמשיגים על ידי בילוי זמן איכות עם החבר'ה כשאין שום דבר אחר לעשות; תכנים שאפשר להעביר גם בשישי עד כניסת השבת ובמוצ"ש; שמירות שצריכות להתחלק בין כל הטירונים בבסיס כך שלא ישמרו כל שעתיים; וכמובן הסתגלות לתנאי הצבא, למשמעת ולאחריות הכרוכה בלהיות חייל בצה"ל, ועוד חייל קרבי. ברוב היחידות, היציאות הביתה הן כל שבועיים (שבת בצבא, שבת בבית) ובהנחה שלא תקבלו שבת כעונש, סביר שתסגרו 21 (שתי שבתות רצופות בבסיס) פעמיים במהלך הטירונות. נדירים המקרים בהם טירונים סוגרים 28 (שלוש שבתות ברציפות), אך זה קורה בחלק מהיחידות. לאחר טקס ההשבעה סביר שתצאו חמשוש עם ההורים, וחלקכם גם זוכים ל"רגילה" (חופשה של שבוע עד עשרה ימים) במהלך הטירונות.
 
השבת הראשונה- אימא מחכה בבית
והרי החדשות הרעות: רובם הגדול של המתגייסים סוגר שבת אחת לפחות בטירונות. החדשות הטובות: זה לא כל כך נורא. נכון שאחרי שבוע של שיעורים, מטווחים, שמירות ומד"סים, הדבר שהכי משתוקקים אליו הוא העוף של אימא/אבא והמיטה בבית, אבל סביר להניח שחוויית השבת בטירונות לא תחזור בקרוב, אז תיהנו ממנה עד כמה שאפשר. בשבת אסור להעביר לכם שיעורים ובאופן כללי אסור לצפות שתעשו משהו, אבל כן תצטרכו לשמור ולהגיע לכל שלוש הארוחות בחדר האוכל. בכלל, השבת היא הזמן שבו, מלבד שינה, הפעילות השכיחה ביותר היא בליסה. זה יכול להיות המנצ'יס שהספקתם לקנות בשק"ל (הפיצוצייה הצבאית) לפני שהשבת נכנסה, החבילה שאימא שלחה מהבית (אל תשכחו להתקשר ולהגיד תודה, ושאתם מתגעגעים) או סתם כיכרות של לחם פרוס מרוח בממרח שוקולד פרווה. חוץ מזה, השבת היא אחלה זמן להכיר את החבר'ה שאיתכם, להעביר איתם את היום ולאכול מהחבילה שאימא שלהם שלחה.
 
געגועים... אבל אני חייל, ואל תבכי ילדה
אם השארתם מאחור חברה אוהבת, חווית הטירונות יכולה להיות קשה יותר משחשבתם. אמנם מדובר בתקופה קצרה יחסית, אבל מי שהתרגלו לראות את אהובתם מדי יום, יגלו שהגעגועים משביזים לא פחות מהשמירות. אבל אל ייאוש- אנחנו חיים בעידן האס אם אסים, שמאפשר לכם לשלוח מכתב אהבה קצרצר ומחמם לב תוך שניות ספורות. אז בהפסקה הבאה שלכם, נסחו מסר מתוק סטייל הראל מויאל בשירו "אמצע הלילה בכפר". ואל תשכחו שבסוף כל יום יש שעת ט"ש, ואחרי מקלחת, גילוח, צחצוח ושאר עניינים סביר להניח שתישאר לכם חצי דקה לשמוע את הקול המוכר והטוב מהבית. ואם היא מבטיחה שתשלח חבילה לשבת, בקשו גם תמונה- מה יש, מותר לכם להשוויץ, לא? לגבי חברים, תוכלו לקרוא גם על תאוריית הקשר...
 
משמעת - למה מה תעשה לי, המפקד?
על "דיסטנס" (מרחק) כבר שמעתם? מה שזה אומר בעצם, שהמפקד הוא לא חבר שלכם, ואי אפשר לקרוא לו בשם הפרטי (בניגוד למורה בבית ספר). כשרוצים לדבר עם מפקד, צריך לפנות אליו בהתאם לתפקידו- "המפקד", "המ"כ" (מפקד כיתה), "המ"מ" (מפקד מחלקה) או "המ"פ" (מפקד פלוגה). שני האחרונים, אגב, הם מפקדים שהם גם קצינים, ולקצינים חייבים גם להצדיע בכל פעם שנתקלים בהם. האמת? אולי עד שתלמדו לזהות קצין, עדיף שתצדיעו לכולם... המפקד ידבר אליכם בטון קשוח, יצעק עליכם כשלא תעמדו בזמנים ואפילו יעליב אתכם, הכל כדי שתבינו מי פה הבוס. תשתדלו להבליג, לעשות כל מה שהוא אומר ובעיקר לא לצחוק לו בפרצוף, כי זה בטח לא יעזור. תזכרו שזה לא אישי, שזה רק התפקיד שלו, ושגם עליו צעקו כשהוא היה טירון כמוכם. ובסוף כשתשברו דיסטנס, תגלו כמה שאתם, בעצם, מתים עליו.
 
עונשים
הדבר הראשון שמנסים להעביר לכם בטירונות הוא המשמעת, זאת אומרת לעשות כל מה שאומרים לכם, מתי שאומרים לכם, ובלי הרבה שאלות. אם לא תפנימו את זה מספיק מהר, כנראה שתזכו להכיר מקרוב את האסלות בשירותים, או לראות איך נראה הבסיס בשבת. במילים אחרות- המ"כים שלכם ידאגו לכם לכל מיני עונשים יצירתיים, החל מסינג'ורים מעצבנים כמו איסוף בדלי סיגריות, ניכוש עשבים או צביעת עצים (וזה הרבה פחות כיף ממה שזה נשמע), תרגולי ספורט כמו ריצה מסביב למאהל או סחיבת משאות ממקום למקום, והכי מבאס- שעות ביציאה, שזה בעצם עיכוב של שעה או יותר ביציאה הביתה. מי שממש מתקשה לקבל על עצמו משמעת יכול גם לשכוח מלצאת הביתה בכלל- זאת אומרת, ריתוק לבסיס בשבת. במקרים רבים זה אומר לסגור 21 יום בבסיס, שזה 21 יום יותר מדי. אם ממש עצבנתם את המפקד שלכם אתם בבעיה- הוא יכול להגיש נגדכם תלונה, ואז תישפטו (כן, משפט והכל) על ידי קצין שיפוט ויכול להיות שתעופו לכלא הצבאי לתקופת צינון קלה. אגב, למקרה שתהיתם- התקופה שבה יושבים בכלא בצבא לא נכללת בפז"מ, ובאופן כללי, בואו נגיד שזה לא ממש יעזור לכם בהמשך.
 
שבוע סליחות
בכל טירונות שנמשכת מעל מספר שבועות, מקדישים את השבוע הראשון ל"שבוע סליחות". בשבוע זה אתם, הטירונים הצעירים, מקבלים צ'אנס אחרון להסתגל לנהלים ולחוקים של הצבא. יערכו איתכם שיחות רבות בנוגע למה מותר ומה אסור, דגשים על משמעת והכרות עם הסגל. סליחות על מה, אתם שואלים? הרי עוד לא עשינו שום דבר! ובכן, סביר להניח שעוד תעשו, מעצם צעירותכם ושוקיסטיותכם הרבה, ולכן דעו שבשבוע הזה יגיבו בהבנה, יסלחו ולא יענישו בחומרה על טעויות שתעשו.
  
מה קורה אם מאבדים ציוד?
טירונות קרבית
סתם שתדעו, בשביל לעמוד למשפט בצבא, לא צריך לירות במ"פ. מספיק לאבד תחבושת צבאית, כומתה או אפילו תגית (כן, חתיכת הבד הצבעונית הזאת שצריך ללבוש על הכותפת) כדי לעלות למת"ש- משפט תשלום. בעיקרון, מהרגע שהתגייסתם, אתם וכל מה שהצבא צייד אתכם בו, שייכים לצה"ל. זה אומר שברגע שאיבדתם או הרסתם משהו, אתם צריכים לשלם עליו. הקנס, אם אתם מתעניינים, יירד אוטומטית מהמשכורת הצבאית הזעומה שלכם. בגלל זה, תדאגו לא לאבד כלום וכמובן לנעול כל מה שאפשר, כי לפעמים גונבים (מה שנקרא "משלימים ציוד") ואין מה לעשות. למזלכם, את רוב הציוד שהצבא מפקיד בידיכם אפשר לקנות במחיר סביר באחת מהחנויות למתגייס, ואולי עדיף אפילו להצטייד בספיירים מראש. אלא אם איבדתם נשק, כדאי ואז תתכוננו לפגישה צמודה עם הכלא הצבאי.
 
תיזוזים
קודם כל, באופן רשמי אין "תיזוזים" בטירונות. יש "תרגול נוסף". אם תהיתם, הכוונה היא לאימון פיזי שהמפקדים מפילים כעונש על הטירונים הסוררים, כדי ללמד אותם מי פה הגבר. התיזוז כולל בדרך כלל טרטור ממקום למקום, ריצה מסביב למשהו, שכיבות סמיכה ושאר פעילויות כאוות נפשו של המפקד היצירתי, שתוך כדי גם יטרח ויצרח עליכם הערות משפילות ומרעילות כאחד. מסורת התיזוזים הולידה משפטי מופת כמו "שתי דקות- נגעתם בקו האופק וחזרתם" או "עכשיו נשלב זמן ומרחק - רוצו מהעץ הזה ועד ארוחת צהריים". לשמור, לזכור ולרשום על קיר תא השירותים הקרוב למגוריכם.
 
מד"ס
טירונים בטירונות קרבית עוברים מד"ס (מדריך ספורט) יומי, שזה בעצם אימוני כושר בסיסיים, אותם עושים בלבוש אזרחי ספורטיבי (!). בנוסף יש ריצה פעמיים בשבוע- בהתחלה של קילומטר אחד בכל פעם, עד שישה קילומטרים בסוף הטירונות. בניית הכושר הגופני חשובה כדי שתוכלו לעבור את המסעות בלי קשיים מיוחדים, ולהצליח בבוחן בר-אור. הרחבה על כושר קרבי
 
בוחן בר-אור
טירונות קרבית
בוחן בר-אור הוא מבחן כושר שנועד לבדוק מהי רמת הכושר שלכם, או בקיצור- עד כמה אתם פדלאות. הוא נערך לפחות פעם אחת במהלך הטירונות, ועבור חלק מכם הוא גם ישוב מדי פעם במהלך השירות הצבאי. בבר-אור נבחנים, כמו בכל דבר בצבא, בשלושה חלקים- ריצת אלפיים מטר, שכיבות סמיכה וכפיפות בטן. החלוקה בניקוד היא 70 אחוז לריצה, 15 אחוז לשכיבות סמיכה ו-15 אחוז לכפיפות בטן. תרגילי הבטן והסמיכה לא מוגבלים בזמן, אבל אסור לכם לעצור בשום מצב ליותר מ-2 שניות!
כדי לקבל ציון 100 בבר-אור, תצטרכו להגיע לתוצאות של 6 דקות ו-45 שניות בריצת אלפיים, 76 שכיבות סמיכה ו-86 כפיפות בטן. אם אתם לא ממש שואפים למאה, תדעו שתוצאות בסביבות ה-8 דקות בריצה, 60 שכיבות סמיכה ו-65 כפיפות בטן נחשבות לטובות (ציון 75 בערך). אז קדימה- צאו לריצה קלה עם חבר, בדקו את התוצאות ותראו אם אתם מוכנים לבר-אור...

 


          
שתף    
כתבות נוספות
טיפים לטירונות קרבית
טירונות בחיל התותחנים
בסיס טירונות שבטה
טיפים לטירונות בנות
טירונות לוחמות - חלק א'
טירונות קרבית - חלק א'
123
> > > > >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
5. 4
מאת:4       03/02/2015

4. מעניין
מאת:שרית       02/01/2015

3. יפה מאוד
מאת:יפה       19/12/2014

2. יפה
מאת:יפה       05/10/2014

1. הצטרפו לצוות יהונתן-כושר קרבי
מאת:כושר קרבי       11/11/2010

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.
אודות תודות כתוב לנו תנאי שימוש פרסום דרושים קישורים חיפוש באתר הפוך לדף הבית