שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  טירונות לוחמות - חלק א'
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


טירונות לוחמות - חלק א'
טירונות חיילות לוחמות
צילום: דובר צהל

מהי טירונות לוחמות?
אם החלטתן להיות לוחמות, מצפה לכן טירונות 03 או יותר. זוהי בעצם טירונות שעושות בנות שהתנדבו למסלולי הלחימה, לפרמדיקיות, למ"כיות, ולמש"קיות חילוץ והצלה. האורך שלה הוא בין חודשיים לארבעה חודשים, בהתאם לתפקיד. אתן תיפרדו מהחברים ומההורים, תגיעו לבסיס הטירונות, ותתחילו להיות חיילות!

שרשרת הפיקוד
לא יודעות מי מפקד על מי ובאיזה הקשר? ובכן, אתם טירונים בכיתה. על כל כיתה ממונה מפקד/ת כיתה (מ"כ או מ"כית), שדרגתם רב"ט (רב טוראי) או סמל. כל שלוש עד ארבע כיתות מהוות מחלקה. על כל מחלקה ממונים גם סמל מחלקה (או בקיצור סמ"ח) ומעל כולם המ"מ (מפקד מחלקה), שהוא קצין בדרגת סגן משנה. כל שלוש עד ארבע מחלקות מהוות פלוגה. בראשה עומד המ"פ- מפקד הפלוגה, שדרגתו סגן או סרן.
 
נשק ומטווחים
בטירונות קרבית טווחים בסוגים שונים של נשקים, כאשר רמת ההתמקצעות עולה עם הזמן ובהתאם לדרגת הרובאי שלכן. כל מקצה חייבים לעבור עד שמגיעים לרמה מספקת של פגיעות ואז עוברים לרמה הבאה. במטווחים המשמעת קשה יחסית, אבל זה ברור מאליו בהתחשב בסיכון הגבוה שבו אתן נמצאות. 

שלא יקרה לכן מה שקרה לשירי: "היתה לנו אחת בטירונות, שלא ידעה מימינה ומשמאלה, ובמטווח הראשון היא העבירה במקום ל"בודדת" (מצב בו הנשק יורה קליע אחד בכל לחיצה על ההדק) ל"אוטומט" (בו נפלט צרור כדורים בכל ירייה) והתחילה לירות. כמובן שהיה לה קשה להשתלט על הנשק כי היא לא הצליחה להפסיק לירות, אז מתוך בהלה, היא קמה ממצב שכיבה לעמידה והמשיכה לירות לכל עבר. אני בכלל בשוק שכל המחלקה שלנו עדיין בחיים!" (גם אנחנו).
ביחידות מסוימות חיילים עוברים גם אימוני לש"ב (לוחמה בשטח בנוי) ולוט"ר (לוחמה בטרור).
 
פק"לים- נשק
טירונות חיילות לוחמות
צילום: דובר צהל
בשלב מסוים לקראת סופה של הטירונות כל אחת מכן תקבל את הפק"ל (בדרך כלל פקודת קבע לחייל, או במקרה שלכן- פקודת קבע ללוחמת) האישי שלה, שילווה אותה מסוף הטירונות, דרך האימון המתקדם ועד המילואים. הפק"ל הוא הציוד שעליו תהיו אחראיות, והוא זה שמגדיר מה התפקיד שלכן בתוך הכיתה. בכל כיתה חייל/ת אחד/ת אחראיים על המאג (סוג של תת מקלע) וזה המאגיסט, אחד אחראי על המ"ק (מכשיר קשר) והוא הקשר, וכן הלאה מגוון של תפקידים- החל ממטול ועד הנגב. הפק"לים יכולים להשתנות מיחידה ליחידה, ומחיל לחיל, בהתאם לכלי הנשק ולתפקיד היחידה. יש חיילים שאחראים על פק"ל הסוואה למשל, או על פק"ל מדידה למציאת נ"צים (נקודות ציון). לאחר שתקבלו את הפק"ל תעברו עליו הסמכה של שבוע פחות או יותר- וזהו, אתם מוכנים להמשך השירות בתפקידכם החדש. אגב, אל תתבאסו אם נפל בחלקכן להיות נושאות האלונקה או הג'ריקן- רוב הסיכויים שתזכו למלא את תפקידכם פעמים רבות מאלה שאחראים על נשקים נגד טנקים...
 
שבוע שדאות
לשבוע השדאות מטרה עיקרית אחת, והיא להכין אתכן לתפקוד בשעת אמת בתנאי שטח. כלומר- תשכחו מה"פינוק" של הטירונות, זה הדבר האמיתי. בתחילת השבוע יורדים לשטח ומקימים בו מאהל של אוהלים זוגיים. בשבוע השדאות לומדים תכנים רבים כמו שיטות הסוואה ותנועה בשטח, והכל בלי מקלחת, בלי שעת ט"ש, עם שינה בתוך חושה על הקוצים, מנות קרב (שכוללות גם את הלוף המיתולוגי) וגם חוויות מעניינות כמו לילה לבן, הקפצות, זחילות ועוד המון.
 
ניווטים
אחד החלקים הכי הזויים בטירונות הוא הניווט. אם עד עכשיו לא הרגשתן כמו חיילות במשחק מלחמה, זה כנראה הזמן שבו תתחילו להבין שכל הסיפור הזה של הטירונות אמור גם להכין אתכן למצב אמיתי, בו תצטרכו להסתדר בשטח, בלי הרבה אמצעים, ולשרוד את דרככן הביתה. בשבוע ניווטים יוצאים זוגות (או יותר, אבל אסור לנווט לבד) אל השטח, אחרי שלב הכנה בו לומדים את המפה ואת הציר היטב. בדרך כלל, אחד הטירונים נושא את מכשיר הקשר והשני את המצפן והמפה, ובמשך כמה שעות עליכן למצוא את הנתיב שלכם, להגיע לנקודות ציון מסוימות ולאסוף שם מידע ורמזים (קצת כמו "חפש את המטמון"...) עד שבסופו של דבר תגיעו לסוף המסלול. יש ניווטים עם מפה פתוחה ויש כאלה בלי מפה, בהם צריך להתכונן מראש היטב כדי לא לפשל בשטח.
 
שמירה
אחת המטלות בטירונות היא השמירה. קחו בחשבון ששמירות תעשו עוד לפני שהוסמכתם במטווח, כיוון שמלבד שמירות על הבסיס ישנן גם תורנויות שמירה על המאהל/המגורים, ללא נשק. לאחר המטווח הראשון אתם כשירים ומזומנים לשמור על הבסיס בש"ג, משמרת של כמה שעות ביום או בלילה. אם התמזל מזלכם והתאפשר לכם לשמור בזוגות, זה ייתן לכם צ'אנס להכיר קצת את החבר'ה שאיתכם אחד על אחד- אין ברירה, בשמירות צריך להיות יצירתיים ולמצוא דרכים להעביר את הזמן. 
אל תתפלאו אם המפקדים החביבים שלכם יסגלו לעצמם הרגל להפריע מדי כמה משמרות ולהעמיד פנים שהם מחבלים שזוחלים בשיחים. זאת רק דרכם לבדוק האם אתם מנמנמים בשמירה... אבל אם נתפסתם- הנה כמה טיפים...
 
אוהל אב"כ
ממש כמו המסקינטייפ על החלונות במלחמת המפרץ, גם אוהל אב"כ (אטומי ביולוגי כימי) הוא סוג של ניסיון התגוננות תמוה כנגד התקפה לא קונבנציונלית. בפועל, מה שקורה הוא שאתם נדרשים לחבוש את מסכות האב"כ הצבאיות שלכם ונכנסים אחד אחד לאוהל גדול, שלתוכו מוזרם גז מדמיע. אז, אתם אמורים להוריד את המסכה, להיחנק ולהימלט החוצה דומעים ומשתנקים. מדובר, כפי שכבר הבנתם, בסוג של הרתעה המשולה להורים שישרפו את הילד שלהם, כדי להדגים לו מה יקרה אם ישחק באש. סתם, זה ממש לא כזה נורא. אבל משום מה, זהו גם היום שבו כולם נזכרים שהם בעצם אסטמטיים מלידה, ומחפשים את החובש כדי להוציא פטור.
 
מסעות
טירונות חיילות לוחמות
צילום: דובר צהל
בטירונות עוברים כמה מסעות, שמספרם משתנה בהתאם לחיל, ליחידה ולדרגת הרובאי. בתחילת הטירונות רובכן תעברו מסע קצרצר שאורכו שלושה-ארבעה קילומטרים, כדי להכניס אתכן לכושר ולהבהיר לכן מה זה בעצם מסע. אורך  מסעות לוחמות?
הקושי עולה עם כל מסע- ובסופם בדרך כלל תקבלו את הכומתה הנכספת בטקס עם ההורים. ככל שיעברו השבועות והקושי יעלה, תתחילו גם מסעות אלונקה, בהם שמים דגש על עזרה הדדית וגיבוש הצוות- "אחד בשביל כולם, כולם בשביל אחד". במסעות בדרך כלל יש מורל והרבה רעל, וכמובן גם גאווה והסיפוק בסוף כל מסע שהושלם.
 
נשבע, כמו היום הזה שבא
אחרי מסע הכומתה או התגיות, מגיע טקס ההשבעה. בשביל הרגע הזה עבדתן כל כך קשה, תרגלתם ת"סים (תרגילי סדר) ולבשתם מדי א' חגיגיים. טקס ההשבעה הוא בדרך כלל טקס מרגש אפילו עבור הציניים מבינינו, ולו רק בגלל הסמליות הרבה שבו. חלק מכן יעבור את הטקס בנוכחות ההורים (שגם יסיירו בבסיס ויפגשו את המפקדים) וחלקכן- רק בנוכחות הפלוגה. לטקס כמה חלקים: קריאה של קטעים ונאומים, לאחר מכן נשבעת כל מחלקה בנפרד לפי נוסח השבועה לצה"ל ולמדינה, ובשלב האחרון כל טירון ניגש למפקדו, מצדיע, מניח תנ"ך (או ספר אחר המקודש לדתו) על הנשק, ונשבע.
    
שתף    
כתבות נוספות
טיפים לטירונות קרבית
טירונות בחיל התותחנים
בסיס טירונות שבטה
טיפים לטירונות בנות
טירונות קרבית - חלק א'
טירונות כלל צה"לית- חלק א'
123
> > > > >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
5. 1
מאת:1       09/11/2016

4. rkorSQsYkBAg
מאת:ttqbrh       15/12/2011

3. rkorSQsYkBAg
מאת:ttqbrh       15/12/2011

2. עוד לא התגייסתי ויש לי בעיה..
מאת:ליטל       10/05/2008

1. חובלים
מאת:שירה טל       04/11/2007

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.