שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  טירונות כלל צה"לית- חלק א'
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


טירונות כלל צה"לית- חלק א'
טירונות כלל צהלית

המאמר נוגע לטירונות כלל צהלית לבנות. יש לנו כתבה על טירונות כלל צהלית לבנים!


 

מה אורך הטירונות?

חברים חדשים, שרשרת הפיקוד

מה עושים בטירונות?

סוגים שונים של טירונויות

טיפים

מהי טירונות כלל צה"לית?
(02)
זוהי טירונות שמיועדת לחיילים שאינם קרביים, המיועדים לשרת בתפקידים עורפיים ומנהלתיים (בקיצור, ג'ובניקים) ובסיומה הם מוסמכים לרובאי 02. תעברו אותה אם אתם מיועדים לחילות הבאים: חימוש, קשר ומחשבים, מודיעין רפואה, שלישות, תחזוקה, ותפקידי חינוך ומנהלה בחיל האוויר והים. הטירונות הזאת בדרך כלל מתבצעת בבסיסי הטירונות הכללית ב"זיקים", "ניצנים" ו"מחנה 80". יכול להיות שתשמעו סיפורים על בסיס מסוים, אבל קחו הכל בעירבון מוגבל ואל תשכחו שיש גם הרבה מיתוסים והנפצות בצבא, ושתכל'ס, רק מי שעשה טירונות בכל הבסיסים יכול להשוות. 

קרן מספרת:
"בטירונות שלי היינו מעורבבות חיילות מחיל האוויר, הים והירוקים, בנות שידעו לאן הן מיועדות וכאלה שלא. היו אז שני בסיסי טירונות כלל צה"לית- מחנה 80 וג'וליס, שמהסיפורים שסיפרו עליו היה ממש מחנה ריכוז, לעומת מחנה 80 שהיה כביכול קייטנה. באוטובוס, ממש לפני שיצאנו מהבקו"ם, עלתה מ"כית מפחידה ואמרה שנוסעים לג'וליס. היתה דממת מוות כל הדרך לשם. ג'וליס, אגב, היה לא פחות קייטנה מכל הסיפורים על מחנה 80, רק שאנחנו לא היינו צריכות לנקות למסדרים במגורים, כי לא היו לנו מגורים, רק אוהלים...".
 
את הטירונות תעברו באחד מהבסיסים הבאים:
זיקים (הידוע גם כבה"ד 4)
ניצנים, מחנה 80
מחווה אלון
חוות השומר
 
מה אורך הטירונות?
אורך טירונות כלל צה"לית הוא שלושה עד חמישה שבועות. בטירונות של שלושה שבועות סביר שתסגרו שבת אחת בלבד, ובכל מקרה קיים סיכוי נמוך מאוד שתישארו בבסיס שתי שבתות ברציפות. אם התגייסתם ביום רביעי או חמישי, כנראה שתראו את הבית מהר מכפי שציפיתם, בשבת הראשונה. אם התגייסתם בתחילת השבוע, אולי תישארו שבת, כי אז תספיקו לעשות מטווח ראשון עם הנשק. עשיתם מטווח- הנכם חיילים כשירים מספיק לשמירות על הבסיס. בעלי המזל שביניכם יזכו לחוות גם שבוע אבט"שים (אבטחה שוטפת) בסוף הטירונות, במקומות כמו קניונים, שם כנראה גם תהיה ההזדמנות האחרונה שלכם להרגיש כמו פייטרים.

אם אותרתם מראש לתפקיד מסויים, תעשו טירונות ייעודית שנמשכת (כמו גם טירונות בסמכות), בין שבוע לעשרה ימים, ועוברים אותה עם אותם החבר'ה שימשיכו איתכם לקורס אליו אתם מיועדים. את רוב התכנים מספיקים לדחוף, בדרך פלא, בשבוע וחצי הללו.
 
חברים חדשים
בטירונות הג'ובניקים הזאת תמצאו, קרוב לוודאי, שני סוגים של טיפוסים: הדפ"רים (ובכלל זה גם הקב"ניסטים) שלא ממש ששים לתרום וכל מה  שמעניין אותם הוא להגיע לתפקיד הכי חפש"ני (נצנצני, ראש קטן, קראו לזה איך שתרצו), רצוי עם יציאות מעולות וקרוב לבית. ויש גם אתלים שיועדו מראש לתפקידים במודיעין, עתודה, מחשבים וכו'. מכאן שמה של הטירונות- כלל צה"לית. מה שבטוח, בכל מקרה- כדי לעבור את הטירונות שפויים ומאושרים, צריך למצוא לפחות טירון אחד, אם לא יותר, להתחבר איתו כבר מהימים הראשונים ויחד להעביר את השבועות האלה. זכרו שהטירונות, והשירות הצבאי בכלל, הם מקום ותקופה שבה יזדמן לכם לפגוש אנשים שאילולא הצבא לא הייתם פוגשים כלל. תוכלו לפתח חברויות לכל החיים, ללמוד על עצמכם דברים ובעיקר, לקחת את הטירונות ולהוציא ממנה את כל הטוב שרק אפשר.
 
סיוון מספרת:
"בטירונות שלי היינו חבורה של צפוניות, ואני ועוד אחת היינו המנהיגות. היה לנו קשר ממש טוב עם הטבחים בבט"ר (בסיס טירונות), ובאחד הימים הם מילאו לי את הכיסים של הדגמ"ח, שהיה ענק עליי, בשקיות של שוקו (שהן מצרך נדיר בחדר אוכל צבאי...) שאותן הבאתי וחילקתי כמובן לכל החברות".
 
 
שרשרת הפיקוד
לא יודעים מי מפקד על מי ובאיזה הקשר? ובכן, אתם טירונים בכיתה. על כל כיתה ממונה מפקד/ת כיתה (מ"כ או מ"כית), שדרגתם רב"ט (רב טוראי) או סמל. כל שלוש עד ארבע כיתות מהוות מחלקה. על כל מחלקה ממונים גם סמל מחלקה (או בקיצור סמ"ח) ומעל כולם המ"מ (מפקד מחלקה), שהוא קצין בדרגת סגן משנה. כל שלוש עד ארבע מחלקות מהוות פלוגה. בראשה עומד המ"פ- מפקד הפלוגה, שדרגתו סגן או סרן.
 
מה עושים בטירונות?
הטירונות לא כוללת קשיים פיזיים משמעותיים. מה שכן, היא כוללת הכשרה בסיסית, כמו ירי ראשוני ברובה m-16 (ארוך, אלא מה?), וגם קצת תכנים שקשורים לעקרונות בסיסיים לחיילים- עזרה ראשונה, אב"כ, מורשת קרב וכאלה, שמועברים בכיתות. הקושי היחיד פה הוא לנסות להישאר ערים אחרי שש שעות שינה (בלחץ).
 
שירה מספרת:
 "באחד השיעורים עם המ"מית (מפקדת מחלקה, קצינה) שלנו נרדמתי- לא ניקרתי, נרדמתי!- והיא העירה לי 3 פעמים עד שלבסוף אמרה לי לעמוד. היא לא ידעה כמובן שאני בהחלט מסוגלת ללא כל בעיה להירדם גם בעמידה...".
 
אם את חיילת, תדעי שבערך חצי מהמתגייסות לצה"ל עוברות טירונות כלל-צה"לית, אז אין לך ממה להתבאס. מהטירונות הזאת אפשר לצאת להרבה תפקידים תומכי לחימה כמו מוכ"מת, אחזקה, מדריכות בחיל החימוש או חיל התחזוקה, נהגות, מאבטחות מתקנים וכן הלאה.
(לינק לתפקידי בנות)
 
נשק
טירונות כלל צהלית
צילום: דובר צהל
בטירונות 02 הטירונים מקבלים נשק מסוג M-16 ארוך, ומרגע זה, כמו כל חייל טוב, תצטרכו להיות צמודים אליו 24 שעות. לא מפקירים נשק (אפילו לא כדי להשתין או למלא את הצלחת) ולא משחקים איתו (דהה). בטירונות תזכו לטווח בשני מטווחים, אחד ביום ואחד בלילה . בלי קשר לתוצאות המטווח, ברגע שעברתם אותו הנכם כשירים לשאת את הנשק וגם, כן כן, להגן על הבסיס מפני אויבים. לפני ואחרי כל שמירה תעברו את מה שנקרא "עליית משמר", בו עובר הקצין התורן או המפקד ובודק שהנשק תקין, ושאין, חלילה, כדור בקנה. מורן מספרת: "היתה לנו אחת בטירונות, שלא ידעה מימינה ומשמאלה, ובמטווח הראשון היא העבירה במקום ל"בודדת" (מצב בו הנשק יורה קליע אחד בכל לחיצה על ההדק) ל"אוטומט" (בו נפלט צרור כדורים בכל ירייה) והתחילה לירות. כמובן שהיה לה קשה להשתלט על הנשק כי היא לא הצליחה להפסיק לירות, אז היא, מתוך בהלה, קמה ממצב שכיבה לעמידה והמשיכה לירות לכל עבר. אני בכלל בשוק שכל המחלקה שלנו עדיין בחיים!" גם אנחנו...
 
שבוע שדאות
בין אם אתם משחקים בחיילים בטירונות כלל צה"לית, או צורחים ברעל במסעות בטירונות ח"יר, תחוו את מה שנקרא "שבוע השדאות". לשדאות מטרה עיקרית אחת, והיא להכין אתכם לתפקוד בשעת אמת בתנאי שטח. כלומר- תשכחו מה"פינוק" של הטירונות, זה הדבר האמיתי. בתחילת השבוע יורדים לשטח ומקימים בו מאהל של אוהלים זוגיים. בשבוע השדאות לומדים תכנים רבים כמו שיטות הסוואה ותנועה בשטח, והכל בלי מקלחת, בלי שעת ט"ש, עם שינה בתוך חושה על הקוצים, מנות קרב (שכוללות גם את הלוף המיתולוגי) וגם חוויות מעניינות כמו לילה לבן, הקפצות, זחילות ועוד המון.
 
שמירה
אחת המטלות בטירונות היא השמירה. קחו בחשבון ששמירות תעשו עוד לפני שהוסמכתם במטווח, כיוון שמלבד שמירות על הבסיס ישנן גם תורנויות שמירה על המאהל/המגורים, ללא נשק. לאחר המטווח הראשון אתם כשירים ומזומנים לשמור על הבסיס בש"ג, משמרת של כמה שעות ביום או בלילה. אם התמזל מזלכם והתאפשר לכם לשמור בזוגות, זה ייתן לכם צ'אנס להכיר קצת את החבר'ה שאיתכם אחד על אחד- אין ברירה, בשמירות צריך להיות יצירתיים ולמצוא דרכים להעביר את הזמן. אל תתפלאו אם המפקדים החביבים שלכם יסגלו לעצמם הרגל להפריע מדי כמה משמרות ולהעמיד פנים שהם מחבלים שזוחלים בשיחים. זאת רק דרכם לבדוק האם אתם מנמנמים בשמירה... אבל אם נתפסתם- הכנו לכם רשימת תירוצים...
 
אוהל אב"כ
ממש כמו המסקינטייפ על החלונות במלחמת המפרץ, גם אוהל אב"כ (אטומי ביולוגי כימי) הוא סוג של ניסיון התגוננות תמוה כנגד התקפה לא קונבנציונלית. בפועל, מה שקורה הוא שאתם נדרשים לחבוש את מסכות האב"כ הצבאיות שלכם ונכנסים אחד אחד לאוהל גדול, שלתוכו מוזרם גז מדמיע. אז, אתם אמורים להוריד את המסכה, להיחנק ולהימלט החוצה דומעים ומשתנקים. מדובר, כפי שכבר הבנתם, בסוג של הרתעה המשולה להורים שישרפו את הילד שלהם, כדי להדגים לו מה יקרה אם ישחק באש. סתם, זה ממש לא כזה נורא. אבל משום מה, זהו גם היום שבו כולם נזכרים שהם בעצם אסטמטיים מלידה, ומחפשים את החובש כדי להוציא פטור.
 
תרגילי סדר
מכל הרגעים בהם תרצו לצחוק בטירונות ולא תוכלו, זה הנורא מכולם. את הת"סים (תרגילי הסדר) עושים אחת ליום או יומיים, וכל הזמן הזה צריכים לשמור על פרצוף רציני ועל קצב אחיד עם שאר המחלקה. מה כל כך מצחיק, תשאלו? תוך כדי צעידה עם גוו זקוף וברכיים לחזה, צריכים לשיר שירי לכת בסגנון "שמאל ימין שמאל, שמאל ימין, ימין, ימין, שמאל ימין שמאל" בניגון עליז. כדי להפוך את הת"סים לבלתי אפשריים עוד יותר מוסיפים המפקדים כל מיני פנינים ומשפטי רעל, כמו "להרים רגליים, להבליט ת'ציצי, את בנח"ל אז תשוויצי!". עכשיו נסו להימנע מלצחוק תוך כדי צעקות כאלה.
 
המסע
טירונות כלל צהלית
צילום: דובר צהל
מגיעים לשבוע הטירונות האחרונות, ואוטוטו מזדכים על הנשק, נשבעים והולכים ליחידה שלכם. אבל רגע אחד לפני, עדיין צריך לעבור מסע תגיות. אל תיבהלו- המסע בטירונות הג'ובניקים הוא, כמו הרבה דברים בטירונות הזאת, בעיקר סמלי ונועד להדגיש בעיניכם את החשיבות של המסלול שעברתם. אורך המסע הוא בין שניים לשלושה קילומטרים, אותם עוברים בהליכה מהירה, תוך כדי העברת הציוד הצבאי (מכשיר קשר, ג'ריקן וכולי) מאחד לשני. המסעונצ'יק הזה הוא בעיקר חוויה ופחות אתגר- כדאי לעבור אותו ולו רק בשביל הסיפוק שלכם.
 
נשבע, כמו היום הזה שבא
אחרי מסע הכומתה או התגיות, מגיע טקס ההשבעה. בשביל הרגע הזה עבדתם כל כך קשה, תרגלתם ת"סים (תרגילי סדר) ולבשתם מדי א' חגיגיים. טקס ההשבעה הוא בדרך כלל טקס מרגש אפילו עבור הציניים מבינינו, ולו רק בגלל הסמליות הרבה שבו. חלק מכם יעבור את הטקס בנוכחות ההורים (שגם יסיירו בבסיס ויפגשו את המפקדים) וחלקכם- רק בנוכחות הפלוגה. לטקס כמה חלקים: קריאה של קטעים ונאומים, לאחר מכן נשבעת כל מחלקה בנפרד לפי נוסח השבועה לצה"ל ולמדינה, ובשלב האחרון כל טירון ניגש למפקדו, מצדיע, מניח תנ"ך (או ספר אחר המקודש לדתו) על הנשק, ונשבע. בטירונות כלל צה"לית הטקס מתקיים בימיה האחרונים של הטירונות ומסמל את סופה.

קיימים סוגים נוספים של טירונויות קצרות:
1. טירונות 00 (בסמכות)- הטירונות הכי קלילה שיש. האורך שלה הוא בערך שבוע עד שבועיים, ועוברים אותה בבה"דים (בסיסי ההדרכה) השונים, בצמוד לקורס המקצועי שאליו אתם מיועדים. בסוף הטירונות תשרתו באחת מהסמכויות/חילות (חיל האוויר, חיל השלישות, חיל החימוש, חיל הים וכו').
 
2. טירונות בוגרים- יש גם אנשים מבוגרים שעושים טירונות, כמו אנשים שהיו דחויי שירות או עולים חדשים. הם עושים טירונות שנקראת "טירונות שלב ב'", והיא מותאמת אליהם מבחינת פיזית ונפשית. אחרי הטירונות, החיילים האלה משתחררים, ועוברים להיות מילואימניקים.

             

            
   

       
שתף    
כתבות נוספות
טיפים לטירונות קרבית
טירונות בחיל התותחנים
בסיס טירונות שבטה
טיפים לטירונות בנות
טירונות לוחמות - חלק א'
טירונות קרבית - חלק א'
123
> > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
52. י5ירכגיגכיכגכגי
מאת:גכיגכיגכגגכג       15/11/2017

51. ffaf
מאת:fsafsa       22/08/2017

50. dsa
מאת:dsa       22/08/2017

49. dfda
מאת:fsafa       21/08/2017

48. sda
מאת:ewqwe       21/08/2017

47. ewqe
מאת:ewqewqwqe       21/08/2017

46. dsasda
מאת:das       21/08/2017

45. asad
מאת:aacs       21/08/2017

44. בדיקה
מאת:בדיקה       21/08/2017

43. בדיקה
מאת:בדיקה       16/08/2017

42. בדיקה
מאת:בדיקה       16/08/2017

41. בדיקה
מאת:בדיקה       16/08/2017

40. דווקא סבבה
מאת:אנונימי       22/09/2016

39. dsa
מאת:asd       04/02/2014

38. טירונות חובשות
מאת:אלה       22/09/2013

37. מישהו יכול לעזור לי ? =////
מאת:נופר       24/04/2012

36. חוות השומר
מאת:רודף צדק        31/01/2012

35. pKztcveAqdCIY
מאת:cmlabdpb       13/06/2011

34. pKztcveAqdCIY
מאת:cmlabdpb       13/06/2011

33. גיוס לחוות שומר
מאת:מבולבל!       27/01/2011

32. אתה לא מתגייס יטלר חי וקים בחוות השומר
מאת:צדקה תציל ממות       31/10/2010

31. שאלהה
מאת::)       23/10/2010

30. ל 28 שנסרללה יכנס באמא שלך
מאת:הלוחם ברשע        02/08/2010

29. xxxxxx
מאת:xxxxxxx       17/05/2010

28. תקשיבו לי
מאת:מיועדת לחוות השומר       27/04/2010

27. מאת אלום קרב חייל ששרד את המחנה
מאת:חוות השומר מחנה אוושביץ        12/04/2010

26. חוות השומר אחלה של דבר
מאת:טירון חוות השומר       06/04/2010

25. חוות השומר נוראית?לא כמו שנראה לכם.
מאת:מפקצ       20/03/2010

24. זה שורש הבעיה איין עזרה
מאת:רודף צדק       25/02/2010

23. אין על מחנה 80!!!!      ל"ת
מאת: :)       20/12/2009

22. טירונות במחנה -80 כנסו כנסו !!!
מאת:עמנואל       15/12/2009

21. וואלההההההההההה צודקקקקקקקקקקקקקקקקק
מאת:משה אשכנזי       21/07/2009

20. בגלל שטן כמוך איין לי אמונה בבני האדם
מאת:ל16 חבל שלא נפלת למנדלה בידיים        12/06/2009

19. חוות השומר והעולם שותק
מאת:כן המפקדת חוות השומר אוושביץ       12/06/2009

18. בתור גמלאי צה"ל....
מאת:ל6       03/06/2009

17. תגובה 16 מופנת ל-14      ל"ת
מאת:בעד גיוס       18/03/2009

16. למה כן להתגייס..
מאת:בעד גיוס       18/03/2009

15. כי מיליון..
מאת:שי       07/03/2009

14. כל התגובות ממש מפחידות אותי!
מאת:אמאלה       12/02/2009

13. אל תלכו לשמה לעולם
מאת:חוות השומר       08/02/2009

12. יחס משפיל
מאת:אמא של טירון בחוות השומר       21/12/2008

11. רודף צדק
מאת:בסיס חוות השומר       04/10/2008

10.  לכו ליד ושם קבלו ינפרמציה לחות השומר
מאת:חוות השומר מחנה ריכוז אוושביץ        14/09/2008

9. חות השומר - פרס ישראל על יוזמה חברתית
מאת:אמא של חייל       13/09/2008

8. חוות השומר מחנה אוושביץ
מאת:צדק צדק קום ותרדוף        30/08/2008

7. בהמשך למחדלים
מאת:גימלאי צה,ל       03/08/2008

6. מחדלים ללא הרף
מאת:גימלאי צה"ל       03/08/2008

5.  חומר נפץ תרופא לכול מחלה קשה
מאת:רודף צדק        31/07/2008

4. טירונות בבסיס חוות השומר
מאת:רודף צדק        03/07/2008

3. זכוית אדם
מאת:חוות השומר        15/06/2008

2.  טירונות חוות השומר
מאת:רודף צדק זכויות האדם       15/06/2008

1. חוות השומר קימת והעולם שותק
מאת:רודף צדק        11/06/2008

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.