שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  זכרונותיי מהחמ"ל
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


זכרונותיי מהחמ"ל
שירתי כסמב"צית. אבל ממש לא "סתם מסתובבת בבסיס צבאי"
ריבי קסטן, ‏שבת ‏11 ‏מרץ ‏2006
צילום: דובר צהל
כשכל הבנות בשכבה שלי קיבלו את המנילה שלהן, והשוו תפקידים לעתיד, אני ישבתי עם שאר בנות האוקטובר ואילך, והרהרתי מתי לעזאזל תגיע המנילה שלנו והאם אנחנו נתגייס שנה אחרי כולן, רק בגלל שנולדנו בסוף השנתון... בסופו של דבר קיבלתי מנילה קטנה אך איכותית, והתחלתי לגשת למיונים.
 
רק לא קפה
את חלקם עברתי, את חלקם לא, אבל בסופו של דבר החלטתי שאף אחד מהם לא באמת מתאים לי. אני רציתי לעשות משהו עם עצמי בצבא – לא להיות עוד מכינת קפה סדרתית, אך גם לא לוחמת, חס וחלילה.
 
עוד לפני הגיוס דיברתי עם אחת החברות הטובות שהתגייסה חודשיים לפניי. היא הייתה בקורס סמב"ציות בג'וליס ונהנתה מכל רגע. כל הסיפורים שלה, על מה שהיא לומדת ועל ההקפצות שעשו להן באמצע הלילה – הכל נשמע לי כל כך טוב, שהחלטתי שלשם אני אלך. אני אהיה סמב"צית בצבא הגנה לישראל!
 
רצה הגורל, והחברה הכי טובה שלי התגייסה יום לפניי לקורס סמב"ציות חי"ר בג'וליס. יום למחרת התגייסתי אני. הגעתי לקצין המיון, שמסר לי שבגלל שהנתונים שלי לא פוסלים שום מקצוע, הוחלט לשבץ אותי לתפקיד הראשון שביקשתי: משק"ית רישום וגיוס. לקח לי כמה שניות לקלוט שאני הולכת להיות פקידה אם לא אעשה מהלך דרסטי. הבהרתי לו שלא היה לי מושג מה התפקיד אומר כשסימנתי אותו במנילה, ושאני בכלל הבנתי באותה תקופה שזה להיות מש"קית ת"ש, רק של מילואימניקים (שקר גס שרץ עד היום בקרב מגויסות לעתיד...)
 
הכל פתוח
מאיזושהי סיבה בלתי מובנת, קצין המיון החליט לרחם עליי, נתן לי את רשימת התפקידים שמגייסים אליהם היום ואמר לי לבחור. חבל שכל התפקידים של אותו יום היו אבטחת מתקנים ותפקידי פקידות שונים. שאלתי אותו אם יש אפשרות להצטרף לקורס הסמב"ציות שגייסו אתמול. אחרי כמה בירורים הוא נתן לי מספר, שלח אותי לחכות לאוטובוס ואחרי כמה שעות כבר הייתי בג'וליס, מפתיעה את החברה הכי טובה ומתרגשת לקראת הקורס ששמעתי עליו כל כך הרבה, שאגב, באמת התגלה כקורס שווה ביותר.
 
בקורס למדתי שסמב"צית זה בדיוק מה שביקשתי: תפקיד תומך לחימה, שבו אני גם אעשה משהו, אבל גם לא אשבור ציפורניים תוך כדי. התפקיד במהותו אומר שקיבלת על עצמך לנהל התנהלויות שונות שעוברות בחמ"ל (חדר מלחמה בפירוש מילולי, אבל בתכל'ס זה סוג של חדר מצב): החל מהפן הלוגיסטי והמשעמם בו עלייך לדאוג שכל רכב שנתקע באיזורך מקבל חילוץ ולכל מוצב מגיעה כמות האוכל שנקבעה מראש, ועד לחלקים היותר מעניינים, בהם חודר מחבל לגזרה שלך ועלייך ללהטט בין הטלפון והקשר, להעביר פקודות שנמסרו לך מדרגים גבוהים יותר לכוחות שבשטח.
 
במסגרת התפקיד לומדים לקרוא מפות, נדב"ר (נוהלי דיבור בקשר – השפה המגניבה ביותר בעולם!!), משרתים במשמרות (12 שעות משמרת 12, שעות שינה, בתנאי שבוע-שבוע , 8-6 או 9-5) ומשרתים עם אנשים איכותיים בכלליות.
 
גם בנים
בעבר היה הקורס פתוח רק לבנות, אבל הבנתי שמאז עברו הרבה מים בירמוך ועכשיו יש גם קורס סמב"צים ממש מול מגורי הסמב"ציות. חוץ מזה, אפשר להיות סמב"צים גם בלי קורס, בעיקר בגדודים, אבל המעמד שלכם לא יהיה קבוע וברגע שיגיע סמב"ץ חדש לאיזור, אתם עלולים להיבעט מהחמ"ל.
 
בסופו של דבר אני יכולה לקבוע שהשירות שלי בתור סמב"צית היה כל מה שקיוויתי לו ומעבר לכך: שירתי בפלוגה במוצב ברמת הגולן, פגשתי אנשים מדהימים, צברתי גאוות יחידה של הפלוגות השונות (ונוס אימפריה!!) והרגשתי שבאמת תרמתי, באמת עשיתי. מומלץ בחום!
 
   
שתף    
כתבות נוספות
מיונים דצמבר 2006 - אפריל 2008
בחינת דמה בעברית2
סטי"לים, דבורים ודבורות
בחינת דמה בעברית
עובדת מעבדת צילום
תאוריית הקשר
123
> > > > > > > > > > > > > > > > >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
17. מתי יודעים איזה באיזה חיל אשרת
מאת:מתגייסת בקרוב        06/06/2016

16. יש גיוס סמבציות רק בקיץ או גם בחורף?
מאת:רוצה להיות סמבצית       05/11/2014

15. איך התפקיד בחיל הים?      ל"ת
מאת:ספיר       17/03/2013

14. בחיל האוויר זה תפקיד שגורם רק סבלל
מאת:בחיל האוויר זה חרא       19/11/2011

13. חוויה שלא שוכחים עד היום
מאת:אחמשית תותחית       05/04/2010

12. אני לא יודעת איך זה בח"א בחי"ר זה אחרת[=
מאת:ספיר קנפו       18/10/2009

11. יש לי שאלה, האם תוכלי לענות?
מאת:מירב       07/10/2009

10. לא כיף להיות סמבצי"ת
מאת:סמבצי"ת בחיל האויר       03/10/2009

9. אני מייועדת לקורס סמבצ"ית חי"ר בג'וליס
מאת:גל       24/06/2009

8. .
מאת:קורס קע"ז       03/05/2009

7. יאאאאאאאא גם אני מקס"ט!
מאת:בת אל       14/11/2008

6. איזה כייףףף!
מאת:ספיר קנפו       10/08/2008

5. לסמב"ציות הצעירות- כנסו
מאת:משהו לדורות הבאים        04/10/2007

4. בנות כלל צה"ליות, עשו לעצמכן טובה
מאת:יש לי נשק וחשק סמב"צית מבוקשת       04/10/2007

3. סמב"ציות חי"ר זה התפקיד=]
מאת:מיכל       26/09/2007

2. תפקיד בלאי!!!
מאת:סמב"צית בלאי       13/01/2007

1. כתבה מושלמת
מאת:ארז       26/04/2006

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.