שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  מתכוננים לבאות
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


מתכוננים לבאות
מלש"בים רבים בוחרים להצטרף לקורסי הכנה לצבא. למה זה טוב? איך משתתפים? ממה כדאי להיזהר?
שרון בירקמן, ‏יום חמישי ‏01 ‏ספטמבר ‏2005
מתכונן לבאות
הצבא הוא עולם ששונה ממה שהכרת עד כה. מבחינה נפשית, המשמעת נוקשה ולא פשוט להסתגל אליה. מבחינה גופנית, הטירונות דורשת ממך לעמוד באימוני כושר יומיומיים, מסעות ומטווחים. השינוי לא פשוט, ואם ברצונך להתקבל ליחידה מסוימת, עליך להסתגל מהר, גם גופנית וגם נפשית. גופים שונים ומסגרות שונות מציעים קורסים שנועדו לשפר את החוסן הגופני והנפשי ולהקהל עליך את המעבר מהאזרחות לצבא – תמורת תשלום.

למי זה מיועד?
כל קבוצת הכנה לגיוס פונה לקהל יעד ספציפי, אולם רובן פונות לתלמידי י"א-י"ב בעלי פרופיל 72 ומעלה, המעוניינים להתגייס ליחידות קרביות או קרביות למחצה וזקוקים לבניית סיבולת וכושר. כמו כן קיימות קבוצות של מתנדבים נכים, העוברים הכנה לגיוס ובמסגרת הקבוצה יכולים גם להשתבץ לתפקיד מסוים. בקורסים מסוימים יש גם "הכנה להורים", מעין יום הורים שבו המדריכים מסבירים לקראת מה ילדיהם הולכים, ומרגיעים את החששות.

איפה מצטרפים?
קורסים הכוללים כושר קרבי והכנה לגיוס ניתן למצוא ברשויות עירוניות רבות. הקורסים מועברים על ידי מדריכים של גופים שונים, בהם "גדנ"ע בכושר"- קורס ההכנה לגיוס של צה"ל- מכון ווינגייט, קבוצות "אחרי", קבוצות "אתגרים" וקבוצות "עמית לכושר". הדרך הפשוטה ביותר להצטרף היא לבדוק בביה"ס או במתנ"ס המקומי מתי נפתחת קבוצת הכנה לגיוס. במקומות מסוימים מתקיימים קורסי הכנה שמארגנים אנשים פרטיים כמו מורים לספורט או מדריכי כושר, למשל הקורס בפארק הלאומי ברמת גן. על מועדי הפתיחה שלהם יש לברר בנפרד. גם גופים כמו "פיינטבול ישראל" ומכון ווינגייט מעבירים בשטחיהם קורסי הכנה לגיוס, וניתן לפנות אליהם ולברר בנוגע למועדי הפתיחה.

כמה זמן זה נמשך?
חברי הקבוצה נפגשים פעמיים בשבוע בשעות אחר הצהרים ועוברים אימוני כושר גופני בני שעתיים. פרט לכושר גופני, יש תוכניות שמאפשרות למשתתפים לבקר בבסיסי טירונים, להתאמן בקליעה, ללמוד קרב מגע ולצאת למסעות. ברוב התוכניות עוברים המשתתפים גם מסע אלונקות, ניווטים ומסלול מכשולים.

מתי להתחיל להתאמן?
למי שמעוניין בשיבוץ ספציפי ומוכן לעבוד קשה כדי להגיע אליו, התשובה המקובלת היא "כמה שיותר מוקדם", אבל זה לא הכרחי. ניתן להתחיל להתאמן בריצה ומעט בחדר כושר בסביבות כתה י', ולהצטרף לקורס הכנה לגיוס רק בכתה י"א או י"ב. כדאי לזכור שצה"ל פועל עפ"י סרגל מאמצים, כך שרמת הכושר שצריך להגיע איתה לגיבושים היא סבירה פלוס ולא יותר, ולכן אין טעם לקרוע את עצמכם במאמצים שלוש שנים לפני הגיוס. יחד עם זאת, אם אתם מתעקשים, כדאי שתדעו שיש קבוצות שמקבלות תלמידי כיתות ט' ו- י'.

כמה זה עולה?
"גדנ"ע בכושר" הצה"לי עולה כ- 300 ש"ח לשנה. הקורסים הפרטיים 150-200 ש"ח לשנה.

איך בוחרים עם מי ללמוד?
השאלה היא, קודם כל, איזה קורס נפתח בקרבת מקום מגוריך. אם יש כמה אופציות, כדאי לברר ממה מורכב כל קורס והאם זה יכול לשרת את שאיפותיך, למשל: האם יש אימוני ירי, סיורים בבסיסים וכד'. עוד שאלה שכדאי לשאול היא האם הקורס מתנהל במתכונת צבאית, כלומר, במשמעת ברזל, או במתכונת "רכה" יותר.

יתרונות
: קורס הכנה לגיוס מאפשר לך להגיע לצה"ל ולא לחוות את ההלם הראשוני של המשמעת הצבאית. כמו כן, להגיע ליום הגיוס בכושר טוב מקל עליך להשתחל ליחידה שאתה מעוניין בה. רוב הגופים שמעבירים קורסי הכנה לגיוס בנו את תוכנית האימונים שלהם בצורה קפדנית ומבוקרת, כך שהשגת הכושר הגופני תהיה הדרגתית ובפיקוח רפואי.

חסרונות
: אימוני הכנה לגיוס מוגזמים או בלתי מפוקחים עלולים לגרום לך להגיע ליום הגיוס עם שברי מאמץ ובעיות אחרות שנוצרו עקב אימונים לקויים. פציעות אלה עלולות למנוע ממך להתקבל ליחידה שרצית ואפילו לנשור בכלל מגיוס קרבי. על מנת להימנע מנזקים כאלה, עליך לוודא שהמסגרת שבחרת מוכרת ופועלת תחת פיקוח רפואי. אם יש לך התלבטויות נוספות, כדאי לדבר עם בוגרי הקורס וללמוד מהם על סרגל המאמצים בקורס ועל האווירה והמשמעת. אסור לשכוח, שקורס הכנה לגיוס לא יכול להבטיח שיבוץ ליחידה מסוימת- וזו גם לא מטרתו- אלא רק לשפר את הסיכויים שלך להתקבל ליחידה שרצית.
 
שתף    
כתבות נוספות
מיונים דצמבר 2006 - אפריל 2008
בחינת דמה בעברית2
סטי"לים, דבורים ודבורות
זכרונותיי מהחמ"ל
בחינת דמה בעברית
עובדת מעבדת צילום
123
>
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
1. צוות יהונתן - http://www.kravi.org
מאת:אלמוג בקו       04/09/2010

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.