שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  ישיבות בצבא
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


ישיבות בצבא
ישיבות בצבא
צילום: דובר צהל

 
ישיבת הסדר
ישיבת הסדר היא ישיבה שמשלבת לימודים תורניים גבוהים ושירות צבאי מקוצר במסגרת דתית. מדובר בסוג של אמצע בין החובה ללמוד תורה ולהתפתח רוחנית, לבין המחוייבות לשרת בצה"ל ולהשתלב בחברה הישראלית. תלמידי ישיבות ההסדר (המכונים: בייני"שים) מגיעים ברובם מהזרם הציוני דתי, לאחר סיום תיכון דתי או ישיבה תורנית.

ישיבות ההסדר מגוונת מאוד בהשקפות שלהן ואין ישיבה אחת דומה לשניה. רוב ישיבות ההסדר אינן חורגות ממאפיינים מסורתיים של ישיבות: הקדשת רובו של היום ללימוד מעמיק של תלמוד, אולם בחלקן ניתן מקום מכובד גם ללימוד תנ"ך ומחשבת ישראל. האווירה בעיקר לימודית. ההסדר עדיין נתפס כהמשך ה"מסורתי" לישיבות התיכוניות ושאר מפעלי הציונות הדתית. מסלול הלימוד בישיבות ההסדר מדגיש את התרומה לחברה הישראלית, ותלמידי ישיבות הסדר רבים מתנדבים במסגרות כגון משמר אזרחי, מד"א, אגף הרווחה העירוני ועוד. לא במקרה רבות מישיבות ההסדר ממוקמות בעיירות פיתוח או באזורי ספר. ישיבות רבות ממקומות גם בערים מבוססות יותר, במטרה לחזק את הצד הרוחני במקום. כמו כן, ישיבות רבות נמצאות בתחומי יהודה ושומרון, כחלק מחיזוק ההתיישבות היהודית במקום. ישנן עשרות של ישיבות כאלה, מקריית שמונה ועד ירוחם.

ישיבות בצבא
צילום: דובר צהל
אופי השירות הצבאי בהסדר
 
אם תתגייס לישיבת הסדר תשרת בשירות חובה מקוצר במיוחד בן כשנה ושלושה חודשים, אבל שירות זה מלווה בשנתיים וחצי בשל"ת (שירות ללא תשלום), שאותו תעשה בלימודים תורניים בישיבה במקום בשירות צבאי. זאת אומרת שבמשך כשנה וחצי תשרת בצבא בפועל. אורך השירות אינו קבוע, ותלוי בצרכי הצבא המשתנים, וכן בתפקידו של החייל. חיילים בתפקידי עורף משרתים פחות זמן, לעומת חיילים בתפקידי פיקוד שמשרתים יותר. מועדי הגיוס יכולים להשתנות בהתאם לישיבה
 
למעשה, רוב תלמידי ישיבות ההסדר מקדישים חמש שנים ללימודים המשולבים בשירות, משום שהישיבות דורשות מהם להתחיל בלימודים שנה לפני הגיוס. חיילים נשואים מחוייבים בדרך כלל בשנה אחת פחות לישיבה. תלמידים רבים אף נשארים שנים רבות מעבר למחויב במסגרת ההסדר, ללימודי רבנות ודיינות.
את שירותם הצבאי מעבירים תלמידי ההסדר בצוותא במחלקות בייני"שים מיוחדות, שמפוזרות בסוף מסלול ההכשרה הקרבי. חיילים לא קרביים, אשר מהווים מיעוט בהסדר, עוברים רק את הטירונות יחדיו, ואז מתפצלים לתפקידים שונים.

ישיבות בצבא
צילום: דובר צהל
קיים מסלול הסדר נוסף לבני הישיבות הגבוהות. אורך השירות הצבאי בפועל במסלול זה נע בין חצי שנה לשנה וחצי בהתאם ליחידה. תלמיד הישיבה במסלול מתחייב ללמוד בישיבה עד גיל 26-28. מסלול זה מותאם לאלו המעוניינים בעתיד תורני ובלימודים ארוכי טווח. הישיבה שפיתחה אותו היא ישיבת מרכז הרב, ועל שמה קרוי "הסדר מרכז". מאפיין נוסף במסלול הוא שהפונים אליו אינם מתגייסים ליחידות בני ישיבות אלא משתלבים ביחידות רגילות. בתקופת הלימוד מעמדם של אנשי מסלול זה מוגדר כדח"ש (דחיית שירות) ולא של"ת (שירות ללא תשלום) כמעמדם של בני ישיבות ההסדר.

בפועל, רק פחות מחמישית מבוגרי החינוך הציוני הדתי פונים לישיבות ההסדר (מספר המשרתים בהסדר עומד על כ-1,000 בשנה), והיתר משרתים בצבא כרגיל. יש לציין שישנם גם תלמידי ישיבות הסדר שמשרתים לבסוף שירות צבאי מלא.
בדרך כלל זוכות ישיבות ההסדר להערכה רבה בצה"ל ובציבור, במיוחד על רקע סירובם של החרדים לשלוח את בניהם לצה"ל, ועל רקע המוטיביציה הגבוהה של חיילי ההסדר ואיכותם האנושית. בקיצור, המוניטין הטוב כבר מובטח לכם.

ישיבות ההסדר ברחבי הארץ:
 • ישיבת אור וישועה בחיפה, בראשות רב הטכניון, הרב אליהו זיני.                 
  ישיבת אור עציון 04-3484204
  ישיבת אילת בראשות הרב יוסי רודריגז.
 • ישיבת ברכת משה במעלה אדומים בראשות הרב נחום אליעזר רבינוביץ',  4847555-02
 • ישיבת הכותל בירושלים בראשות הרב מרדכי אלון, 6574333-02
 • ישיבת הר ברכה בראשות הרב אליעזר מלמד
 • ישיבת הר עציון באלון שבות בראשות הרבנים יהודה עמיטל ואהרן ליכטנשטיין, 6298474-02
 • ישיבת הגולן בחיספין בראשות הרב אמנון שוגרמן, 6574333-04
 • ישיבת חולון בראשות הרב אלעזר אהרונסון
 • ישיבת ירוחם בראשות הרב אליהו בלומנצוויג, 3453345-08
 • ישיבת כרם ביבנה בראשות הרב מרדכי גרינברג, 6298474-02
 • ישיבת מעלה אדומים, 4847555-02
 • ישיבת מעלה אפריים 
 • ישיבת מעלות יעקב במעלות, בראשות הרב יהושע ויצמן, 5555659-08
 • ישיבת נהריה בראשות הרבנים אליהו בלום וישעיהו מייטליס
 • ישיבת ניר בקרית ארבע בראשות הרבנים דב ליאור ואליעזר ולדמן
 • ישיבת נתיבות, בראשות הרב דוד אסולין.
 • ישיבת עטרת כהנים בירושלים, בראשות הרב שלמה אבינר
  ישיבת עתניאל בראשות הרבנים רא"ם הכהן ובנימין קלמנזון,5556569-08
 • ישיבת פתח תקווה, בראשות הרבנים יובל שרלו ודוד סתיו, 3494044-03
 • ישיבת קרית שמונה בראשות הרבנים צפניה דרורי וישראל קירשטיין , 3494044-04
 • ישיבת קרני שומרון 4583745-08
 • ישיבת ראשון לציון
  ישיבת שבות ישראל באפרת בראשות הרב יהושע בן מאיר והרב שבתאי רפפורט
 • ישיבת שדרות בראשות הרב דוד פנדל
 • ישיבת שילה
  ישיבת שעלבים, בראשות הרב יחזקאל יעקובסון. 4583745-08
 • ישיבת תל אביב 03-3484204
 • ישיבת תקוע בראשות הרב חיים כפרי, ובנשיאות הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ)
 • ישיבת שבות ישראל באפרת 02-9933630
 
הישיבה הגבוהה היא האופציה לחובקי ספסל בית המדרש, שהשירות הצבאי מבחינתם הוא משהו שייעשה באיזשהו שלב בחייהם, אבל בינתיים הם רוצים רק לעלות במעלות התורה והיראה. חשוב לציין שרוב רובם של תלמידי הישיבות הגבוהות מתגייסים לצה"ל ומשרתים שירות שיכול להיות מסמלי ועד לשירות מלא.
משך המסלול הוא אינסופי, ואפשר למצוא גם אנשים מאוד מבוגרים שעדיין לומדים. אנשים יושבים שנים רבות בישיבות אלו, ובאיזשהו שלב מוצאים לנכון להתגייס גם לצה"ל. בשנים האחרונות ישנם מועדי גיוס מוסדרים יותר מבעבר, וישנם אורכים שונים של שירות על פי שיקולים כגון מצב משפחתי. הממוצע עומד על 9 חודשי שירות. האווירה בעיקר לימודית – אוכלים, ישנים ולומדים תורה. כל דבר אחרי ייאלץ לחכות לתקופת "בין הזמנים". 
המסלול מיועד בעיקר לתלמידי ישיבות תיכוניות המוכרות על-ידי צה"ל או לתלמידים הניגשים לבחינות בגרות בתלמוד ברמה של 5 יחידות לימוד. המסלול כולל שנה במעמד של דחיית גיוס, 16 חודשי שירות פעיל, והשאר בשירות ללא תשלום. ההרשמה מתבצעת בלשכות הגיוס עד חודש מרץ בכל שנה לתלמידי כיתות י"ב. במקרה שאתה עובר ישיבה, כדאי לפנות ולהודיע לאיגוד ישיבות ההסדר כמה שיותר מוקדם.
 
איפה יש ישיבות גבוהות?
מרכז הרב, ירושלים, ישיבת הר המור, ירושלים; ישיבת שבי חברון, חברון; ישיבת קרית ארבע; ישיבת מצפה רמון.
מסלול ישיבות ה'שילוב' הוא מסלול נוסף המשלב צבא ללימודים ישיבתיים, וזה קורה בישיבות הקיבוץ הדתי- ישיבת עין צורים וישיבת מעלה גלבוע. הוא כולל שירות מלא בן שלוש שנים בצה"ל ועוד שנתיים לימוד בסך הכל. זה בנוי כך: שנת לימוד בישיבה, שנה וחצי שירות בצבא, שנת לימוד נוספת, (עם אפשרות ללימודי המשך), ועוד שנה וחצי של שירות צבאי. בפרק הצבאי, בניגוד לישיבות ההסדר התלמידים אינם משרתים במחלקות נפרדות, ויכולים להתגייס לכל יחידה בצה"ל. סך הכל מחויבים התלמידים לשירות של 5 שנים - שלוש שנים שירות צבאי מלא ושנתיים של לימודים.
המסלול מיועד בעיקר לתלמידי ישיבות תיכוניות המוכרות על-ידי צה"ל או לתלמידים הניגשים לבחינות בגרות בתלמוד ברמה של 5 יחידות לימוד. המסלול כולל שנה במעמד של דחיית גיוס, 16 חודשי שירות פעיל, והשאר בשירות ללא תשלום. ההרשמה מתבצעת בלשכות הגיוס עד חודש מרץ בכל שנה לתלמידי כיתות י"ב. במקרה שאתה עובר ישיבה, כדאי לפנות ולהודיע לאיגוד ישיבות ההסדר כמה שיותר מוקדם.

ישיבת שבות ישראל באפרת 02-9933630
            
שתף    
כתבות נוספות
תפקידים נוצצים
קורס צו ראשון
מכינת גל בעכו
חשבון חייל
מש" ק קישור לכוחות זרים
יום עידוד לחיל הנדסה
12345678910הבא
> > > >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
4. יש כ"כ הרבה טעויות בכתבה הזו!
מאת:א       17/11/2009

3. אתר ישיבת נתיבות
מאת:אביב       25/02/2009

2. אתר ישיבות ההסדר www.hesder.org.il
מאת:משה        12/08/2008

1. ישיבה בניחוח צפתי חסידי,עם תורה ותפילה
מאת:ישיבת ההסדר צפת       28/01/2008

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.