שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  החולה המדומה
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


החולה המדומה
חובש
תהיה עדין איתי
שאלה: מה הסיכוי ש"בלדה לחובש" של יהורם גאון יפתח כתבה אודות חובש? תשובה: 100%. קבלו לפנים: "שלך עד יום מותך- נשבע אז הפצוע. היום הוא יום מותי- ענה לו החובש". מי שלא מזיל דמעה בשורות האלה עשוי כנראה מחלקי חילוף של נגמ"ש, ולב לו של האמר משוריין. השיר הזה, שישראלי ממוצע שומע לפחות 5 פעמים בשנה (יום הזיכרון + 3 פיגועים + עצירה מקרית ומוטעית בסקאלה על רשת ג'), הפך ללא ספק את דמותו של החובש הצה"לי להרואית. השאלה היא, כמו תמיד: מה קורה במציאות?

על כבוד וגאווה

מי שהתחיל את הקורס בן ארבעת החודשים בבה"ד 10, יימצא שבית הספר לחובשים דואג לנפח את האגו של חניכיו עם קומפרסור מתכתי. מספרים להם שזה אחד הקורסים היוקרתיים והחשובים בצה"ל (בצדק), מוכיחים להם שהם לומדים רפואה דה- פקטו (וגם זה די בצדק), מסבירים להם שזה בונוס משמעותי לכל מי שאימו פולנייה (והאימהות של כולנו פולניות), ומרעילים אותם בעזרת סצנות מסרטי פעולה וייטנאמיים נוסח "בלק הוק דאון" (מסכנים). לא ייפלא אפוא, שבהענקת סיכת החובש בטקס הסיום, עורם של החובשים הצעירים מתברווז משל היה דונלד דאק ביום הכי קר בשנה.

דיוקן 

הפעם האחרונה שבה החובש הפוטנציאלי והמושג "רפואה" נפגשו, הייתה בבדיקת אשכים בסוף כיתה ו'. המשקיענים שבהם אולי ראו כמה פרקים בשידורים החוזרים של ER. באיטיות מגלים שלחלק מאלה שימונו על חיי חיילים באירועים עתידיים, לא הייתם נותנים להיות אחראי על הפותחן לבירות. עם הזמן תלמדו שהם המיעוט, הרוב עובר סוג של התבגרות בקורס.

ניסויים בבני אדם

קל לזהות חיילים בקורס חובשים- את ידיהם מעטרות תמיד חבורות סגלגלות- כתומות, תזכורת לניסיונות למצוא וריד ראוי. הגורל האכזר לא פוסח על בני משפחתו של החובש, ובעיקר על אחיותיו הקטנות, שמנסות להיאבק בשארית כוחן על זכותן שלא להשתתף בניסוי, אך לשווא. בכל מקרה, המלמולים מתוך שינה על שמות של מחלות שנשמעות כמו כדורסלן יווני (למשל, סקביאס), וההרצאות החוזרות ונשנות למשפחה בנושאים מוזרים כגון: "עתיד הפלסטר ברפואה המודרנית", מחדדות את תחושת הבטן של בני המשפחה, כי הילד ששלחו לצבא הפך לגבר אחראי.

אתם עבדתם עליי

החיים, כפי שיודע כל מנהל חשבונות אפרורי במשרד לביטוח, לא זוהרים כמו הקורס. בתום רבע השנה חוזר החובש הנרגש למחלקה ממנה נשלח, רעב לטפל על יומו הראשון בקטועי גפיים, ולנהל אירוע רב נפגעים. אבל אז מגיע הקליינט הראשון, ומהר מאוד מתברר שאחוז החיילים החולים באמת קטן מאוד ורוב הנזקקים לחובש עושים זאת מסיבות אחרות לגמרי. להלן מספר דוגמאות לתופעות הפוקדות באופן את סדר יומו של החובש:
היפוכונדרייה צבאית– בכי מר של ילדה קטנה עולה מן האוהל. "אחי, אחי שלי" מייבב הפצוע, והחובש נזעק אליו אחוז אמוק. בשניות מתגלה שהוא דרך על דרדר, ולכן חושש מזיהום שיגרום למותו ללא עת.
סחר בתרופות– מכיוון שהתרופות בצה"ל ניתנות חינם אין כסף, חיילים רבים מקבלים הזמנות מאזרחים. שאלות כמו "אחי, יש לך 12 פונגימון"? או "בכבוד שלך תביא 8 תחבושות אישיות" לא נחשבות נדירות.
כאבים מן העבר– חיילים הנושאים עימם את כאב החבורה שהתגבשה עם נפילתם מהנדנדה בכתה א', מוצאים לנכון להלאות את החובש בפרטיו המדויקים של האירוע, שודאי יש לו השפעה מכרעת על סבלם הנוכחי מצינון.
טאלנטים– מכיוון שהחובש הוא התחנה הראשונה בדרך לרופא ולגימל המיוחל, הרי שהוא במה טובה לאימוני הכוכב הנולד בתיאטרון האימפרוביזציה של החייל. על שיטות להוצאת גימלים יש מאין נסביר בפירוט בפעם אחרת, נאמר רק שלדפוק עם כפית במשך לילה שלם על הברך כדי לגרום נמק לא נחשב שפל המדרגה.

האוכל העכשווי הוא החרא העתידי

החובש הצה"לי שומר במהלך שירותו הסדיר על פרסטיז'ה מכובדת. מחייבים לענוד לו נשק מקוצר,  אופציות התפקידים שלו מגוונות יותר והוא יכול תמיד להשתמש בתעודת החובש שלו כאות להגדלת ראש. אבל במילואים, כמו בסצנת פורנו שמתחילה בוויברטור, מסתבר שהזין האמיתי בא רק בסוף. חובשים הם האזרחים שמבלים הכי הרבה זמן בצבא מסיבה מאוד פשוטה: אפשר להסתדר בלי כל חייל, מלבד האיש שהציל את יהורם גאון.

   
שתף    
כתבות נוספות
תפקידים נוצצים
קורס צו ראשון
מכינת גל בעכו
חשבון חייל
מש" ק קישור לכוחות זרים
יום עידוד לחיל הנדסה
12345678910הבא
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.