שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  דובר צה"ל
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


דובר צה"ל
דובר צהל
צילום: דובר צהל
מאת מקסיקו, מנהלת פורום מתגייסים וסדירניקים

שנים שאתם שומעים גלגל"צ, ובטוחים שזהו המקום היחיד שמתאים לכם לשרת בו? שנים שאתם רואים את "במחנה" מגיע אליכם הביתה, גם אחרי שאבא משתחרר ממילואים, וחולמים לראות את השם שלכם מתנוסס בו? מגיעים לכנס המיונים הראשוני של אשכול דוברות ומידע, וחושבים שדובר צה"ל נמצא שם רק בשביל שתוכלו למלא שלוש העדפות במקום שתיים, ואין לכם מושג מה כל כך נהדר בו? הגעתם למקום הנכון, כי אולי בפעם הבאה שתקבלו את הזימון למיון, תחשבו בזווית חדשה.
 
חטיבת דובר צה"ל היא היחידה המשמשת כנציגת צה"ל במגעיו עם הציבור ועולם התקשורת על כל רבדיו. מצד אחד, אחראית החטיבה לפרסום ההודעות הרשמיות של צה"ל לתקשורת בנושאים שונים, אספקת מידע אמין, מהיר וזמין לאנשי התקשורת השואלים; אחראית לתאם, לקשר ולבצע את כל פגישות אנשי הצבא הפיסיות עם כתבים, עורכים ושדרנים, אך בראש ובראשונה, תפקידו של דובר צה"ל להיות איש הקשר האמין ביותר, העכשווי ביותר, והמהיר ביותר שיש לאנשי התקשורת עם הצבא, בכל שאלה או פניה שנושאת היבט צבאי.
 
איש הקשר הזה נמצא בכל מקום, בשטח, ביבשה, בים ובאוויר, בכל זמן – יום ולילה, 24 שעות ביממה, ואיש הקשר הזה יכול להיות אתם. הוא כל אחד ואחת ממש"קי הדוברות המקצועיים של דובר צה"ל. אז איך הם עושים את זה?
 
את החטיבה מרכיבים מספר ענפים מרכזיים, אשר פועלים בכל גזרות הצבא, ונבדלים האחד מהשני במהות ובאופי התפקיד.
 
ענף התקשורת
ענף התקשורת הוא הענף אשר עובד ישירות מול מערכות התקשורת השונות, בארץ ובעולם. מאחר שיש מערכות תקשורת כל כך רבות ושונות, העבודה מתחלקת לפי מדורים הקרויים "דסקים". כל "דסק" אחראי לעבוד באופן שוטף, מקצועי ומסור עם מערכת תקשורת אחת או סוג מדיה אחד, ולהוות את מקור המידע הישיר של הכתבים, רכזי הכתבים, רכזי המערכות, העורכים, השדרנים והמפיקים – בכל מה שקשור לצבא. לכן, כל מה שמתפרסם בתקשורת על צה"ל, נעשה דרך כל אחד ואחד מהדסקים. כאשר מתקבלת פניה או שאלה מעיתון או אתר אינטרנט למשל, הדסק מטפל בה מרמת קבלת השאלה ובירור כל הנתונים, מציאת גורמים לראיונות והסברים, ניסוח התגובה ועד לרמת ביצוע הכתבה או הפרסום בפועל, כאשר המש"קים מתלווים לכל פעילות תקשורתית: מפגישים בין הגורמים הצבאיים לכתבים, מלווים את הכתבה, מתמללים אותה ורואים את התוצרים של העבודה הקשה שלהם בעיתון של מחר או במהדורת החדשות של יום שישי.
 
הדסקים פרושים על מספר מגוון מאוד של מערכות, כגון עיתונות כתובה – דסק מעריב, ידיעות אחרונות, ושוקן (אשר מטפל בעיתון הארץ, Jerusalem Post, גלובס ודה מארקר), עיתונות אלקטרונית – רדיו ואינטרנט (שכוללים את העבודה עם תחנות הרדיו הגדולות בישראל, כמו קול ישראל וגלי צה"ל, וכן אתרי האקטואליה המובילים באינטרנט), אקטואליה (עובדת עם מהדורות החדשות של ערוצים 1, 2, ו-10, וכן תכניות אקטואליה טלוויזיוניות, דוגמת יאיר לפיד), הפקות ופרוייקטים (האחראים למיזמים ארוכי טווח וגדולי חשיפה), מקומונים, וכן הלאה.
כמו כן, בענף התקשורת נכלל תחום התקשורת הבינלאומית, אשר מדוריו מתחלקים על פי איזורים גיאוגרפיים: דסק צפון אמריקה, דסק אירופה והפסיפיק ודסק אמריקה לטינית.
 
כמש"ק בענף תקשורת תעבוד ישירות מול הכתבים בכל מערכות התקשורת על כל סוגיה, מול העורכים והתחקירנים אשר מתקשרים ודורשים מידע או מבקשים מפגש עם גורם צבאי לגבי עניין כלשהו. אתה הוא שתלקט את המידע עבור הכתבה, תנסח את תגובת דובר צה"ל, ולאחר אישור הניסוח על ידי הקצינים – אולי אפילו תזכה לראות את המילים שלך מתנוססות בסוף הכתבה, שחור על גבי לבן. למעשה, מקצועיותו, רצינותו וחריצותו של מש"ק בדובר צה"ל יכולה להשפיע על האופן שבו תתפרסם הכתבה למחרת בעיתון, או הטון שתלבש הכותרת שלה, באופן ישיר ומיידי.
 
 
ענף המבצעים
דובר צהל
צילום: דובר צהל
כמש"קים בענף המבצעים תשרתו באחד מארבעת הפיקודים של צה"ל, הפזורים לאורך המפה: פיקוד צפון, פיקוד מרכז, פיקוד דרום ופיקוד העורף. בפיקודים אלו נמצאים נציגי דובר צה"ל 24 שעות ביממה, אשר מתמקצעים על הגזרה הגיאוגרפית בה הם נמצאים, לומדים את השטח, ומכירים היטב את היחידות הפועלות בתחומם, מתוך מטרה שכאשר קורה אירוע מבצעי בשטח, ענף המבצעים הוא האחד אשר מספק את המידע המהיר ביותר, האמין ביותר והזמין ביותר לענפי החטיבה האחרים ולתקשורת, בזמן אמת.
 
מרבית העבודה מול גורמי הצבא והשטח נעשית בענף המבצעים. המש"קים משרתים במסגרת הפיקודים, במדורי תקשורת של הזרועות – אוויר, ים ויבשה, או בחמ"ל הדוברות של ענף המבצעים: אשר כולל את כל הפעילות הדוברותית בעת אירוע מבצעי, מקבל את כל המידע מהשטח וכן מגורמים בטחוניים אחרים כגון השב"כ, משרד הבטחון, ומוציא ביפרים והודעות דובר צה"ל רשמיות לכתבים ולפרשנים. לב ליבה של הדוברות המבצעית נמצאת בענף זה, ולכן אם אתה אדם דינמי, הרפתקני, שיודע לעבוד במצבי לחץ ורגעי אמת מכריעים, עבודתך יכולה להשפיע על האופן בו יינתן המידע לדורשים וכן על המהירות והאמינות של כל הפרטים החשובים.
 
בתוך ענף המבצעים קיים תפקיד מיוחד ששמו מש"ק דוברות בחטיבות המרחביות. מדובר בתפקיד בעל אופי מבצעי אמיתי, במסגרתו משרת המש"ק באחת מהחטיבות המרחביות של איזור יהודה ושומרון והערים הפלשתיניות השוכנות בו – ג'נין, שכם, חברון, רמאללה וכו' – לומד את החטיבה המרחבית ככף ידו, נכלל בג'יפ של מפקד החטיבה ונמצא כל היום איתו, על מנת להיות שם ראשון בזמן וברגע. המש"ק בחטמ"ר נמצא בשטח 24 שעות ביממה, משרת שירות בעל אופי קרבי, מתלווה לכל הפעילויות הכי חמות בגזרתו וחשיבות תפקידו גבוהה מאוד עבור החטיבה, משום שהוא העיניים הראשונות שלה בשטח עצמו.
 
ענף תורה והדרכה
דובר צהל
צילום: דובר צהל
לא מרגישים שהעיתונאים הם בדיוק בשבילכם, לא מסתדרים עם איזורים גיאוגרפיים מסויימים, השטח עושה לכם פריחה, אבל אתם לא מסוגלים להפסיק להתגעגע לעברכם כמדריכים בתנועות נוער ובמסגרות אחרות? סביר להניח שתמצאו את מקומכם בענף תורה והדרכה, האחראי על בניית בניין הכוח של החטיבה, וכולל בתוכו את כל הפעילות ההדרכתית בחטיבה, כלפי הצבא וכלפי חוץ. ענף תורה והדרכה בונה את קורסי ההכשרה לתפקיד מש"ק הדוברות בחטיבה, עורך ואמון על התכנים המועברים בקורס הקצינים בחטיבה וכן מפתח מודעות לתקשורת בקרב מפקדי וגורמי צה"ל. ברשות הענף סימולטור תקשורת אשר מלמד מפקדים וגורמים צבאיים העומדים בפני ראיון, כיצד לעמוד בפני תקשורת, דגשים חיצוניים ופנימיים שיש לשים אליהם לב, וכן הלאה. ממש כמו סימולטור מטוסים, רק בתחום התקשורת.
 
כמש"ק תורה והדרכה תוכל להשתבץ כמדריך תקשורת לגורמי הצבא, מדריך קורסים בתוך החטיבה, ואולי אפילו לעבור קורס צוות פיתוח הדרכה ולשרת כמש"ק צפ"ה (צוות פיתוח הדרכה), האחראי על סגל המדריכים המתמנה מטעם הענף, פיתוחו וקידומו.
 
ענף מחקר ואסטרטגיה
ענף זה שייך למחלקת מאי"ה (מחקר, אסטרטגיה, יזמות והפקה), ובמסגרתו עוסקים המש"קים בתכנים מורכבים של בניית מסרים כאסטרטגיה חטיבתית כלפי התקשורת, וכן מבצע מחקרים. ענף זה עומד על המגמות התקשורתיות הקיימות לגבי הצבא במערכות התקשורת, מנתח את משמעותן, מסיק מסקנות, מעביר את השגותיו לבכירים – כגון הדוברת והרמטכ"ל, ואחראי ליישם את המדיניות הדוברותית במסגרת עבודתו. מרבית עבודתו של ענף זה הינה סמויה ומעניינת מאוד, וכמש"ק תהיה חשוף הן לעבודה מחקרית והן ליישום תוצאותיה בפועל, בכל ענפי החטיבה.
 
תחום קשרי ציבור
התקשורת היא לא בדיוק המילה, ומצד שני גם הציבור הוא לא הגדרה מדוייקת, ואתם לא מצליחים למצוא את ההרגשה הנכונה? הגעתם לתחום קשרי הציבור. תחום זה אחראי על פעילויות כגון הרצאות ואירועים מול גורמי ממשל וציבור ישראליים ובין-לאומיים. כלומר, במסגרת עבודתכם כמש"קים בתחום קצ"ב תעסקו בעבודה שוטפת מול ארגונים יהודיים בין לאומיים, כגון הסוכנות היהודית, ג'ינסה וכו', אשר משלחות מבקרים מטעמם מגיעות לארץ, וכן מול מוסדות ציבור. כמש"קים באחד מן התחומים, ארגונים-יהודיים או מוסדות ציבור, תהיו אחראיים על ליווי משלחות מחו"ל מטעם הארגונים שמגיעות לביקורים בארץ, להסביר למבקרים על הצבא ועל תפקידכם, וכן להוות מקור מידע חשוב עבורם בסיורים בטחוניים, כגון סיורים לאורך גדר הבטחון, וכן הלאה.
בעבודתכם מול מוסדות ציבור תעבדו מול בתי ספר, ארגונים ממשלתיים, האגודה למען החייל ואחרים אשר עוסקים בפעילות בעלת היבט צבאי בטחוני.
 
יחידת ההסרטה של דובר צה"ל
זהו גוף מקצועי בתוך חטיבת דובר צה"ל אשר מתמקצע בתחומי הצילום, ההפקות והתיעוד הויזואלי-חזותי. היחידה עוסקת בהפקת סרטי תדמית לחילות צה"ל השונים, סרטי הסברה בכל השפות, סרטי פרידה מאנשי צבא, קליפים, סרטים עלילתיים, צילום אימונים, טקסים, וצילום מבצעי. זוהי יחידת ההסרטה היחידה בצה"ל אשר מפיצה חומרים לתקשורת הישראלית והעולמית, ולעתים אף ניתן לראות את תוצריה בעיתונות היומית הכתובה, כחלק מכתבות במהדורות החדשות המרכזיות, וכן הלאה. ביחידה שמים דגש על זמינות ומהירות: צילום האירועים בזמן אמת בשטח, אמינות, ופני צה"ל בתקשורת.
 
חשוב לציין כי בכל תחומי העבודה של החטיבה ובכל ענפיה, המש"קים המשרתים מרוויחים נסיון עשיר בעבודה מול מערכות תקשורת, כתבים ואזרחים, ידע נרחב על עולם התקשורת בארץ ובעולם, ובכך מעשירים הן את עולמם הפנימי והן את סיכוייהם לבנות נקודת פתיחה טובה ומצויינת בעתיד לעבודה במסגרות תקשורתיות לאחר הצבא.
 
נו, אני רוצה להיות חלק מכל זה, איך מגיעים?
המיונים לחטיבת דובר צה"ל נערכים דרך אשכול דוברות ומידע, אשר מוצע למתאימים במסגרת שאלון ההעדפות של צה"ל למלש"בים (המנילה).
 
מגיעים לכנס הראשוני של האשכול בו עוברים מבחני ידע כללי בתחומי אקטואליה, מוסיקה, תרבות, חשיבה עיתונאית וטריוויה, ובסוף המבחנים מתבקשים לדרג את שלוש היחידות לפי סדר עדיפות: דובר צה"ל, גלי צה"ל, ו"במחנה".
 
בהנחה שעברתם את שלב המיונים הראשוני, תזומנו למיונים נוספים וספציפיים ביחידה אותה דירגתם בעדיפות ראשונה. לכן, כשתדרגו את דובר צה"ל ותעברו את הכנס הראשוני, יחכו לכם עוד שני שלבי מיון אשר כוללים ראיונות אישיים בנושאי אקטואליה והסברה.
 
המיונים של יחידת ההסרטה של דובר צה"ל נעשים באופן נפרד על ידי היחידה עצמה, אשר מאתרת את המועמדים אליה ממגמות תקשורת בבתי הספר התיכוניים, עתודאי תקשורת, תלמידי צילום וכן הלאה.
 
בהצלחה!
 
לשאלות נוספות- פורום מתגייסים
 
 
    
שתף    
כתבות נוספות
תפקידים נוצצים
קורס צו ראשון
מכינת גל בעכו
חשבון חייל
מש" ק קישור לכוחות זרים
יום עידוד לחיל הנדסה
12345678910הבא
> > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
56. תיקון לפרטים שכתבתם
מאת:/       21/04/2012

55. צילום בדובר צהל
מאת:לינוי       17/05/2011

54. נ
מאת:נ       06/04/2011

53. האם יש גוף האחראי למלחמה תקשורתית?
מאת:עידן       16/01/2011

52. הלפ מי
מאת:חולמת להיות בדובר       08/01/2011

51. המייל למיונים ליחידות ההסרטה
מאת:דובר צהל       18/10/2010

50. שירות לאומי
מאת:רותם       23/09/2010

49. זימון לדובר אנגלית?
מאת:ללא שם P:       17/05/2010

48. אם לא עשיתי מגמת קולנוע או משהו בסגנון..
מאת:מריה       11/05/2010

47. תגובה ל"אחות של"
מאת:דני(:       27/02/2010

46. עצה
מאת:einav       15/02/2010

45. בקשר לתפקיד
מאת:אחות של       21/07/2009

44. שאלות בקשר לדו"צ?
מאת:אלכס       04/05/2009

43. לדוצה לעתיד
מאת:דוצ לעתיד       12/06/2008

42. בהמשך ל-41
מאת:דוצה לעתיד?       10/06/2008

41. זקוקה לעזרה ממישהו ששירת\משרת ביחידה
מאת:טל       14/05/2008

40. ל-37 ובכלל
מאת:רז       04/05/2008

39. מתי הקורס הקרוב?
מאת:מיועדת לדו"צ       20/03/2008

38. תשובה לשאלתך
מאת:מש"ק דו"צ       12/01/2008

37. מש"ק דוברות בחטיבות המרחביות
מאת:שירה       11/12/2007

36. ענף מבצעים
מאת:רוני       11/12/2007

35. יוזמה
מאת:ענת       11/12/2007

34. דוצה בעתיד של היום
מאת:חסוי       07/12/2007

33. מי שמשרת בענף תקשורת חוזר כל יום הביתה
מאת:נעה       03/12/2007

32. שאלה לגבי השירות עצמו
מאת:טל       29/11/2007

31. דוצ
מאת:גילי       18/11/2007

30. נכון...
מאת:מושיקו       05/11/2007

29. יחידת ההסרטה
מאת:yar       22/10/2007

28. בלה בלה בלה
מאת:דו"ץ אלמוני       02/05/2007

27. ???????..
מאת:???       19/03/2007

26. תגובה לאלין..
מאת:שלי       18/03/2007

25. אנשים שהיו במיונים לדובר צה"ל
מאת:אלין       16/03/2007

24. המיונים..
מאת:שלי       15/03/2007

23. המבחנים הראשוניים, איך הם הולכים?!
מאת:תמרר       16/12/2006

22. המשך
מאת:בת-אל       29/11/2006

21. מעוניינת
מאת:בת-אל       29/11/2006

20. קב"א 54+ ודפ"ר 70+
מאת:תמר       07/11/2006

19. דפ"ר, קב"א
מאת:חגית       05/11/2006

18. תגובה לרחל.
מאת:מקסיקו       06/10/2006

17. תגובה לשרונה.
מאת:מקסיקו       06/10/2006

16. איפה הצנזור?!
מאת:רחל       06/08/2006

15. שאלה....
מאת:שרונה       22/07/2006

14. כתבה מעולה. כל הכבוד מקסיקו      ל"ת
מאת:תמי       25/06/2006

13. עדיין לא מספק
מאת:תוה"ד       20/06/2006

12. תוה"ד לנצח. כוונת המשורר.
מאת:מקסיקו       15/06/2006

11. מידע לא מדוייק
מאת:תוה"ד לנצח       13/06/2006

10. אני מרגישה ממש רע שלא התקבלתי...:\
מאת::(       11/06/2006

9. דבר ראשון.
מאת:מקסיקו       06/06/2006

8. איזה הצעות עבודה?
מאת:אחד שיודע       06/06/2006

7. ועוד דבר, לגבי קשרים אחרי הצבא.
מאת:מקסיקו       06/06/2006

6. ל"אחד שיודע", מתוך המערכת.
מאת:מקסיקו       06/06/2006

5. כתבה פשוט מ-ע-ו-ל-ה
מאת:זך       06/06/2006

4. רק לא זה
מאת:אחד שיודע, מתוך המערכת       05/06/2006

3. מקסיקו, גיוס חורף לעד !
מאת:רוי       05/06/2006

2. רק אהבה מביאה אהבה :)
מאת:מקסיקו       05/06/2006

1. מקסיקו מה היינו עושים בלעדייך?:)
מאת:תמר       05/06/2006

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.