שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  פלס"ר שריון
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


פלס"ר שריון
פלסר שריון
צילום: דובר צהל

כללי: החבר'ה של פלס"ר (פלוגת סיור) שריון יודעים שהתפקיד שלהם זה לרוץ ראשונים קדימה ולחפש את האויב. וזה לא מזיז להם. לא תצליחו להפחיד אותם. אולי זה רעל, אולי אידיאולוגיה. ואולי זה פשוט הכיף של לקרוע את השטח עם ההאמרים שעושה להם את זה.

תפקיד היחידה במלחמה: תפקידה של פלס"ר שריון הוא לאסוף מידע מוקדם על כוחות האויב ועל שדה הקרב, באמצעות תצפית וסיורים רגליים ורכובים (על גבי האמרים), ולהעבירו לכוחות השריון. בפועל, עד הפגז הראשון – בעיקר מתפננים על ההאמרים. בשגרה, היחידה מבצעת פעילות מבצעית שוטפת (שמירות, קווים), ואימוני חי"ר ופלס"ר. לשתיים מחטיבות השריון הסדירות (7 ו-401) יש פלס"רים משלהם.

תנאי קבלה ליחידה: פרופיל 82-97. הגיבוש מתקיים לאחר הגיוס לשריון, ביחד עם הגיבוש ליח"טיות (יחידות חטיבתיות) של הנח"ל.

טירונות:
רובאי 05. ארבעה חודשים בבא"ח (בסיס אימונים חילי) של הנח"ל, בהם נלמדת חיילות בסיסית – מטווחים, הכרת כלי נשק וכו' – בדגש על לוחמת חי"ר.

התנאים ללוחמים: זה מתחיל באוהלים, אבל כשמגיעים לבסיסי היחידה זה משתפר.

מסלול: באימון המתקדם, במשך כחודשיים, לומד החייל לוחמה בשטח בנוי, כיבוש יעדים מבוצרים, שיתוף פעולה עם כוחות אחרים ועוד. בתום האימון עובר הלוחם ליחידה, ושם עובר את אימון הסייר במשך כשנה. האימון כולל ניווטים ברמה מתקדמת (רגלי, רכוב, תחרותי, משקל רב, מבצעי ועוד), הסוואה ברמה גבוהה, תצפיות, תפעול אמצעי לחימה מיוחדים, שיתוף פעולה עם כוחות אחרים, וקורס סיור ומודיעין המתקיים במו"ס (ביה"ס למודיעין וסיור). חלק מהלוחמים מוכשרים כנהגי האמרים. אחר כך ימשיכו הלוחמים לאימונים ולפעילות ביטחון שוטף. המתאימים יצאו לארבעה חודשים של קורס מ"כים גדס"ר (מפקדי כיתות של גדודי סיור) בביסל"ח (בית הספר לחי"ר), במהלכו יעברו גם אימון מתקדם שיכשיר אותם כמש"קי סיור. אחר כך יוכלו להמשיך לקורס קציני חי"ר בן שישה חודשים וחצי בביה"ס לקצינים.

כושר גופני נדרש: על אף שהם מתנייעים לרוב בהאמרים, עוסקים הסיירים גם בניווטים רגליים רבים, ועם כל הנשק וציוד המודיעין והתצפית על הגב, כדאי שיהיו בכושר טוב.

הבסיסים: הטירונות מתקיימת בבסיס האימונים של הנח"ל בתל ערד (ליד ערד, כמובן). קורס הסיור והמודיעין מתקיים במו"ס (בדרום הארץ). בסיסי היחידה נמצאים בבקעת הירדן (פלס"ר 401) וברמת הגולן (פלס"ר 7).

יציאות: כרגיל. במסלול – אחת לשבועיים, בהנחה שלא עשית שום טעות שתמנע את זה (הפקרת נשק, הפקרת שמירה וכו'). כלוחם – חמשושים כמעט קבועים, אם אין מצב מבצעי מיוחד.

מה אומרים על הפלס"רניקים: שהם די נהנים מכל העניין. בוכים בלי סוף, צוחקים בלי סוף. שירות מלא אתגר ועניין. ואת ההתחרעות על ההאמרים כבר הזכרנו?

קישורים:

מיומנו של לוחם פלס"ר שריון:

"היום זה נראה די חווייתי ומשעשע. הייתי לוחם בפלוגת הסיור של חטיבת שריון. לא היה קל, ומעטים הדברים שאוכל לחלוק עם הציבור (סיווג בטחוני). השירות לווה במסלול הכשרה מפרך בן שנה ושמונה חודשים (או שלא?). בסופו הוכשר צוות מצומצם ביותר לבצע פעולות בעורף האויב. לא תמיד היה כיף גדול, אבל צחוק וחוויות לא חסרו אף פעם. החבר'ה היו, כמו בכל דבר, הדבר הכי חשוב, ובאמת אין לי מילים – אחד אחד. קצת פעילות מבצעית, קצת אימונים, קצת שקט ושלווה, והרבה הווי. הדבר הטוב ביותר שאני זוכר משירותי בצה"ל הוא ריח הנאפ"לים (נק' איסוף פלוגתית) על הבוקר. הזוועה, הזוועה..." (נמרוד)
       
שתף    
כתבות נוספות
חיל ההנדסה
חיל רגלים (חי"ר)
טיס
גדוד קרקל - מידע כללי
מסלול ייעודי וישיר לקצונה בחיל הקשר והתקשוב
מסלול ייעודי וישיר לקצונה בחיל הרפואה
12345
> >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
2. פ-7
מאת:לוחם       03/06/2008

1. אשר כהן
מאת:הדס חומסקי       25/05/2008

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.