שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  טירונות בצבא - הקדמה
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


טירונות בצבא - הקדמה
טירונות
צילום: דובר צהל
טירונות
מזל טוב! סיימתם את שרשרת החיול, ועכשיו אתם חיילים מדוגמים, צעירים ופעורים לתפארת מדינת ישראל. השלב הבא הוא לעלות על האוטובוס שמחכה לכם בבקו"ם, ולנסוע למקום שהולך להיות הבית במהלך החודש/ים הקרוב/ים- הבט"ר (בסיס טירונות).
משהו כזה. טירונות היא בעצם תקופת החניכה הראשונה של חייל בצה"ל. את הטירונות שלכם תתחילו כבר ביום הגיוס, מיד לאחר סיום תהליך החיול. יש גם מקרים מיוחדים, כמו חיילים שעושים קד"צ/טר"צ (קורס קדם צבאי/קורס טרום צבאי), או למשל מתנדבים שבמהלך השירות מעלים את הפרופיל (וזה אפשרי, תתפלאו). במקרים כאלה ייתכן שתעברו את הטירונות אחרי שכבר למדתם להכיר את המערכת הצבאית מקרוב.
 
אייל מספר:
"הייתי מתנדב ובאמצע השירות העלו לי את הפרופיל, ככה שיצא שאחרי כמעט שנתיים בצבא הייתי צריך פתאום לעשות טירונות כמו צעיר. זאת היתה טירונות 02 עם המון צעירים שרובם היו קב"ניסטים, שסיפרו איך הלכו לקב"ן (קצין בריאות הנפש- הפסיכיאטר הצבאי) עם הבובה או עם החוות נמלים שלהם. זה היה מבאס וגם די משפיל, אבל מה שהיה טוב הוא שהסמל שלנו היה מאותו המחזור שלי. כשהיינו צריכים לצאת לשדאות, הוא לקח אותי הצידה ואמר לי שיש לו תפקיד בשבילי- לשמור על המגורים. ככה, כשהמחלקה היתה בשטח והקימה אוהל בקוצים, אני שמרתי משמרת של שלושת-רבעי שעה על המגורים, ובשאר הזמן עשיתי מה שבא לי".
 
בשביל מה נועדה הטירונות?
המטרה של הטירונות היא בעצם להכשיר אתכם לקראת השירות הצבאי. זה הזמן שבו אתם צריכים להתרגל לתנאי השירות, ללמוד את חוקי המערכת הצבאית ואת שרשרת הפיקוד, וכל זה תוך כדי ציות למפקדים כל הזמן. יש האומרים גם שהטירונות עזרה להם ללמוד עמידה בזמנים מהי.
 
מה עושים בטירונות?
חשבתם שגמרתם עם השיעורים והמבחנים לפחות עד האוניברסיטה? תחשבו שוב. הצבא עושה לכם בית ספר. בטירונות תעברו, בין היתר, גם סדרה של שיעורים עיוניים ומעשיים בכל מיני נושאים, ובסופו של דבר גם תיבחנו עליהם. אל תדאגו, הציון במבחן לא ממש משנה, העיקר לעבור את הבחינה. בטירונות גם תלמדו איך מגישים עזרה ראשונה, ותתרגלו מה עושים בשעת אירוע רב נפגעים (כמו פיגוע, למשל), או טיפול במקרים של שברים ופציעות קשות. תעברו הדרכות אב"כ (ראשי תיבות של אטומי ביולוגי כימי. סדאם חוסיין אולי בכלא האמריקני, אבל בצבא לא לוקחים סיכונים) ותלמדו לתפעל, לפרק, לנקות ולהרכיב נשק. חוץ מזה, המפקדים והמ"מ (מפקד מחלקה) יעבירו לכם מור"קים (מורשת קרב) -שהם תכל'ס סיפורי גבורה היסטוריים שנועדו להרעיל אתכם- וגם שיעורים על הזכויות והחובות שלכם בצה"ל, הגנה עצמית הסבר על הדרגות השונות וביטחון שדה.
 
מסתבר שגם מכל הלימודים האלה זוכרים משהו. תשאלו את נטע:
"המ"כית ישבה איתנו בקבוצה בנושא אישים בהיסטוריה בישראל או משהו כזה ודיברה על רחוב דיזנגוף בתל אביב הקרוי על שמו של מאיר דיזנגוף, ואז הוסיפה משהו בסגנון הבא בטון חצי מזלזל חצי מפגר: 'אתן יודעות, דיזנגוף זה לא סתם של של רחוב, באמת היה מישהו כזה, זה לא כמו שינקין או משהו!' קומץ מהבנות חשב שאולי מן הראוי להעיר משהו בנקודה זו, אבל מן הסתם הדבר לא היה משרת את האינטרסים שלנו (זאת אומרת, לצאת בשבת) וחוץ מזה, בשבילה זה כנראה היה כבר מאוחר מדי..."
 
טירונות
צילום: דובר צהל

הטירונות היא המפגש הראשוני שלך עם הצבא.....בפעם הראשונה יהיה לך מפקד ותקבל פקודות לגבי מתי לאכול ומתי לישון...נשמע מאיים? לא בהכרח...
כל אחד ממסלולי הטירונות יקנה לך ידע ויכין אותך, כך שתוכל להשתלב במערכת הצבאית.
בכל רמת הכשרה ישנם תכנים מחייבים וכל רמה כוללת גם את התכנים של הרמה הקודמת לה.
אז לפני שאתה מתגייס,תבדוק, איזה טירונות היא הטירונות שלך- ותוכל להתארגן בהתאם!

01-טירונות שנמשכת כשבועיים. אם אתה מיועד לשירות עורפי בתפקיד מטה (בבסיסים פתוחים לרוב)-זו כנראה הטירונות בשבילך!! במהלך הטירונות תלמד שימוש בסיסי בנשק, עזרה ראשונה, איך משתמשים במכשיר קשר, תלמד להתגונן מפני מתקפת אב"כ, תעבור אימונים גופניים ותכנים חינוכיים שונים. חלק בלתי נפרד מהטירונות הוא ביצוע שגרה-תוקנה לך משמעת כדי שתוכל להסתגל למערכת הצבאית. בסוף הטירונות, כסיכום להכשרה, תבצע מטווח ירי שאורכו יום אחד.

02- למתגייסים לתפקיד כלל צה"לי או לתפקיד של תומכי לחימה, בבסיסים פתוחים וסגורים כאחד. טירונות זו נמשכת 4-5 שבועות. בטירונות זו תעברו את כל התכנים של טירונות 01. נוסף על כך תשתתפו ביום מטווחים נוסף וביום שדאות שיחבר אתכם לשטח.

03- טירונות לוחמים בסיסית שאורכה 8-10 שבועות. תעניק לך הכשרה ראשונית כלוחם בשטח או כתומך לחימה המשרת בחזית (לדוגמה: חובשים קרביים, פרמדיקים, מ"כים של מגל ועוד). בנוסף למיומנויות שרוכשים בטירונות 02, תעבור גם הכשרה מתקדמת שתכלול: שבוע (שלם) של מטווחי ירי, תכני אב"כ מתקדמים, שבוע תרגילי פרט- חוליה(תרגולי הסתערות ומטווחים- לבד ובצוות), ירי במאג, שבוע שדאות ומסעות בסיסיים על פי סרגל המאמצים הנדרש (הכושר שלך עומד לעלות).
זמן ההכשרה ממושך יחסית ל-01 ו-02, לכן רמת המקצועיות שלך תעלה בכל תחום.

בנוסף לתכנים המחייבים בטירונות 03, אם אתה מתגייס ליחידה קרבית, כדאי שתדע שיחידות קרביות נוטות להכשיר את הטירונים שלהם ( זה אתה) בתכנים נוספים כגון זריקת רימון וירי בנגב או במקלעים אחרים בנוסף למאג.

04- אין דבר כזה! זהו כינוי לטירונות 03 מורחבת שבה מתווספים תכנים נוספים בהתאם לחיל שאליו אתה מתגייס.

05- לוחם בחי"ר? זו הטירונות בשבילך! טירונות לוחמי חי"ר בסיסית שאורכה 4-5 חודשים. מיועדת להכשרה של לוחמים בחיל הרגלים וחיל ההנדסה. הטירונות היא האימון הבסיסי של הלוחמים בו מועברים תכנים ברמה גבוהה יותר ומקצועית יותר. בנוסף לתכנים המועברים בטירונות 03, תתמקצע בניווט, תעבור מסעות ארוכים יותר משמעותית, אימוני ירי מתקדמים, לוחמה בשטח בנוי ושהייה ארוכה בשטח שתגרום לך להסתגל לשהייה בשטח.

07- אחרי שסיימת טירונות 05 תגיע לאימון מתקדם של יחידות חי"ר והנדסה  שאורכו כ-3-4 חודשים. התקופה זו תסכם את ההסמכה שלך על ידי ביצוע תרגילים במסגרת הכיתה, המחלקה והפלוגה. בנוסף לכך תתמקצע בלוחמה מתקדמת בשטח בנוי, רמה רובאית 07, אימוני שטח רבים ומסעות שאורכם רב יותר.

08- בתום המסלול יכולים המתאימים והמעוניינים בקידום להעלות את רמת הרובאי ל08 במסגרת קורס מ"כים.

10- מי שיבחר לצאת לקורס סמלים בכירים בחיל הרגלים יוכל להעלות את רמת הרובאי ל10.

12-השתתפות בקורס קציני יבשה תקנה לך רמת רובאי 12.טירונות כלל צה"לית
טיפים לטירונות בנותטירונות כלל צה"לית
טיפים לטירונות בנות
 
טירונות אג"ם (אגף מבצעים) רובאי 03
טירונות שמיועדת לחיילים שהולכים לשרת בחילות: שריון, תותחנים ונ"מ, וגם לחיילים בתפקידי חובשים וקשרים, שמיועדים להצטרף ליחידות לוחמות. האורך שלה הוא בערך חודשיים והיא מתבצעת בבסיסי ההכשרה של החילות השונים. את הטירונות הזאת עוברים עם אותם החבר'ה שאיתם גם תמשיכו אחר כך במסלול הצבאי להכשרות נוספות, כמו: קורסים בסיסיים, קורסי מפקדים וקורס קצינים.
 
טירונות בנות רובאי 03 ומעלה
במקרה של חיילות, זאת טירונות שעושות בנות שהתנדבו למסלולי הלחימה, לפרמדיקיות, למ"כיות, ולמש"קיות חילוץ והצלה. האורך שלה הוא בין חודשיים לארבעה חודשים, בהתאם לתפקיד שאליו אתן מיועדות. 

הרחבה על טירונות לוחמות

רובאי 04- הכשרת מ"כים (מפקדי-כיתה) לפיקוד על טירונות 02. משך הטירונות הזאת היא בערך שלושה חודשים. עכשיו תעשו את החשבון- שלושה חודשי טירונות ועוד חמישה חודשי קורס מ"כים... נכון, יש מצב סביר שהמ"כ שלכם היה טירון פעור ממש כמוכם עד ממש לא מזמן.

רובאי 05 ח"יר (חיל רגלים)- זאת הטירונות הכי ארוכה וקשה מבחינת לחימה. אם אתם הולכים להיות חי"רניקים באחת מהיחידות האלה: גולני, גבעתי, נח"ל, צנחנים, או הנדסה וסיירות, זאת הטירונות שתעברו. בטירונות הזאת לא רק מעבירים שיעורים ומכינים אתכם לצבא מבחינה נפשית, אלא גם מכניסים אתכם לכושר רציני ומלמדים מיומנויות לחימה מגוונות. את טירונות החי"ר עוברים בבסיסי הכשרה ספציפיים לכל חיל. האורך שלה הוא ארבעה חודשים, ככה שהגיבוש עם החבר'ה שאיתם עוברים את הטירונות חשוב פי כמה מאשר בטירונות כלל צה"לית. אחרי שמסיימים אותה, ממשיכים לחודשיים נוספים, לאימוני שטח. בחי"ר קוראים לחודשיים הללו אימון מתקדם, בשריון הם נקראים צמ"פ (צוות-מחלקה-פלוגה) ובתותחנים צמ"ס (צוות-מחלקה-סוללה). בסוף הטירונות הזאת אתם הופכים ללוחמים, עולים לשירות מבצעי, וחלק מכם יוכל לעבור לקורס מפקדים.

הרחבה על טירונות קרבית
 
טירונות יחידה בסיירות- אם התקבלתם ליחידה מובחרת, סחת'ין עליכם. זה הולך להיות לא קל- בטירונות הזאת, בנוסף לאימוני חי"ר רגילים, מוסיפים גם ניווטי שטח ולוחמה זעירה. קחו בחשבון שזוהי טירונות קשה במיוחד מבחינה פיזית ונפשית, ובתור לוחמים תצטרכו להתמודד עם המון קשיים, כמו מאמץ גופני מפרך, חוסר שינה וגילוי יכולת אלתור ויוזמה. הטירונות הזאת נמשכת כ-15 חודשים (יענו, שנה ורבע).

מספר הרובאי ממשיך מעבר ל- 05 ומגיע גם לרובאי 012- קצינים באג"ם (אגף מבצעים) לדוגמא. ככל שעושים יותר קורסים נוספים לאחר הטירונות, דירוג הרובאי עולה.
  
טירונות בוגרים- יש גם אנשים מבוגרים שעושים טירונות, כמו אנשים שהיו דחויי שירות או עולים חדשים. הם עושים טירונות שנקראת "טירונות שלב ב'", והיא מותאמת אליהם מבחינת פיזית ונפשית. אחרי הטירונות, החיילים האלה משתחררים, ועוברים להיות מילואימניקים.
 
טירונות
בסיסי טירונות כלל צה"ליים:
זיקים (הידוע גם כבה"ד 4)
ניצנים, מחנה 80
מחווה אלון
חוות השומר
בסיסי טירונות קרביים:
גבעתי- קציעות
גולני- רגבים
חי"ר ייעודי- מתקן אדם
הנדסה- צוקי עובדה
מג"ב (משמר הגבול)- במעלה מכמש
נח"ל (נוער חלוצי לוחם)- בתל ערד
נ"מ (נגד מטוסים)- במשאבי שדה
צנחנים- בשפיפון
שריון- בסיירים
תותחנים- בשיבטה
       
שתף    
כתבות נוספות
טירונות קרבית- חלק ג'
טיפים לטירונות בנות (2)
123
> > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > > >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
86. הדברה
מאת:pest control       01/11/2017

85. קיצור טירונות
מאת:רו..       24/08/2015

84. תומך לחימה
מאת:ליאור       14/01/2014

83. טירונות קרבי
מאת:רמבו       27/12/2013

82. טירונות 05
מאת:זיו       09/09/2013

81. טירונות 05
מאת:זיו       09/09/2013

80. תומך לחימה
מאת:שמואל       09/01/2013

79. טירונות 02 הכי קל
מאת:רז       06/01/2013

78. כל הכבוד לצהל!
מאת:אולגה       01/11/2012

77. הבט"ר של שריון זה בשיזפון בכלל
מאת:שריונר אוג 10       24/07/2012

76. תחפש בגוגל יש הרבה מידע שם
מאת:שי       04/03/2012

75. פקידה פלוגתית
מאת::)       17/12/2011

74. מה זה טירונות 00?      ל"ת
מאת:אנונימית       20/06/2011

73. טירונות 01
מאת:קטיה       23/07/2010

72. שאלה מחכימה ודורשת הבהרות מידיות
מאת:הארוני       15/07/2010

71. שאלות לועדת אגרנת מלחמת יום כיפור
מאת:מאיר גטר       07/07/2010

70. חבר,זה קצת ישן אם לא שמת לב..
מאת:לוחמת קרקל       30/12/2009

69. טעויות
מאת:חבר בגרעין נח"ל       18/12/2009

68. זה שטויות
מאת:דור       12/12/2009

67. אני יעבור הכל ויהיה בשייטת בסופו של דבר
מאת:בר בן לולו (שייטת 13)       28/07/2009

66. חברה מהנדסה פלוגת בז איבדו מצלמה-שנמצאה
מאת:MALAHSHARET@WALLA.COM       22/04/2009

65. אחלה של יחידה
מאת:TzliYogRen       15/04/2009

64. מי הייתה המפקדת שלך???      ל"ת
מאת::)       06/03/2009

63. טירונות מקא"מ
מאת:אברה קדברה       11/02/2009

62. טירונות מקא"ם
מאת:ד.מ       05/02/2009

61. טירונות מודא"ל מוטס-היכן?      ל"ת
מאת:חבר       26/11/2008

60. בנות שירות עושות טירונות?
מאת:שלומית       12/10/2008

59. מודיעין שדה
מאת:אבא של לוחם       23/09/2008

58. איזה טירונות עושות מורות חיילות?      ל"ת
מאת::       04/08/2008

57. צו גיוס
מאת:דחוווףףףף פליייזזז       24/07/2008

56. שכחתם את בהד 7 טירונות תקשוב      ל"ת
מאת:בהד7       27/05/2008

55. 12
מאת:דחוףףף       12/02/2008

54. מה זה טירונות 01???      ל"ת
מאת:ספיר       23/01/2008

53. בה"ד 13-מ.צ
מאת:שני       22/01/2008

52. שכחתם את הכי חשובים בה"ד 13-מ.צ!!!!!!!!!      ל"ת
מאת:הדרי       05/01/2008

51. בעיה בטירונות
מאת:ציון       05/01/2008

50. מה זאת טירונות??
מאת:מיכל.....       03/01/2008

49. סטלה
מאת:להלה       23/11/2007

48. כולם עושים טירונות?      ל"ת
מאת:צחי       07/11/2007

47. אני מעוניין לעשות טירונות 02 אבל בעיה
מאת:כפיר       29/10/2007

46. לכלללל החב'רה ממודיעין שדה
מאת:ליטל       24/10/2007

45. טירונות
מאת:רותם- מתגייסת עוד יומיים       22/10/2007

44. אם לא בא לך לעשות טירונות
מאת:אבירם       22/10/2007

43. איפה עושים טירונות של מודיען שדה?      ל"ת
מאת:אבי       16/10/2007

42. חרא על מוד"ש
מאת:תם קבניסט       10/10/2007

41. תגובה
מאת:לא מדיוק       01/10/2007

40. אפשר לחשוב
מאת:לא חשוב       29/09/2007

39. אני רק גולני
מאת:יואב       24/08/2007

38. כמה עוד מרץ 05 כולם פה צעיריםם חארותת
מאת:אלירן..גדוד נחשון כבוד       17/08/2007

37. טירונות לקצינת שלישות-
מאת:מעין       07/08/2007

36. כתבה יפה עשיתם רושם אלי
מאת:שלומי       02/08/2007

35. תפקידים כל"צ
מאת:נעמה        30/07/2007

34. שלישות
מאת:שני- יש לי שאלה       25/07/2007

33. הנחל החרדי
מאת:מפלצת הפז"ם       09/07/2007

32. לא אמרתם
מאת:בנימין-א        07/07/2007

31. כפיר -לוחמים !! רובאי 07
מאת:מפלצת הפ"זם       06/07/2007

30. פדלאות כולכם
מאת:יוו       29/06/2007

29. אל תלכו לסטילים
מאת:אני       12/06/2007

28. ל-26...
מאת:אני       02/06/2007

27. סטילים עוברים טירונות 02???      ל"ת
מאת:דני       26/05/2007

26. אין כמו פלוגת ב'ז!!!!!!!
מאת:מישהי       18/05/2007

25. הטירונות בניצנים--->פלוגת ב'ז כבוד!!!
מאת:אני       18/05/2007

24. ל-21
מאת:רותם       08/04/2007

23. מג"ב עושים גם בבית חורון שחכתם להוסיף :\      ל"ת
מאת:דימה       20/03/2007

22. 01 טירונות על גלגלים?
מאת:לאו        15/03/2007

21. ניצנים רק בקיץ חח כשיש מסיבות ;) ובפסח
מאת:לאו       15/03/2007

20. אפליותתת
מאת:מיכל       10/03/2007

19. שאלה
מאת:ילנה       11/12/2006

18. מישהו יודע איפה מדריכות מוזיאונים עושות
מאת:מיכל        10/12/2006

17. למה לא רשום פה גם את צריפין..?
מאת:עדידוש       08/12/2006

16. 06.08.2006
מאת:דורון שוב פעם       08/12/2006

15. שבטה מקום מסריח
מאת:דורון       08/12/2006

14. טירונות
מאת:ליאור       01/12/2006

13. טירונות 00
מאת:מייקי       29/10/2006

12. למה לא מזכרים כאן מודיעין שדה?      ל"ת
מאת:גיל       22/10/2006

11. אני מחכה לטירונות הזאת..נראה מה יהיה...
מאת:ואייי זה מגיע שבוע אחרי סוכות       07/10/2006

10. אני סיימתי טירונות 02 והיה יחסית נחמד      ל"ת
מאת:אלכס       30/09/2006

9. יש למישהו מידע על טירונות 01?      ל"ת
מאת:SuperKeren       23/09/2006

8. מספר 5 אני מסכימה איתך לגמרי!
מאת:מריה       10/09/2006

7. ההודעה מיועדת למוהנדס..אז לא לכעוס :)      ל"ת
מאת:רביד       06/09/2006

6. לאהוב אותך!!איזה מחזור אתה?!?!      ל"ת
מאת:רביד       06/09/2006

5. אימאלה לא בא לי על טירונות בעע
מאת:סיוןןן       05/09/2006

4. יש טעות
מאת:הילה       05/09/2006

3. בהל"צ שליטה! מוהנדסים תמיד ראשונים!      ל"ת
מאת:נמרוד       04/08/2006

2. ק"ג פסוק 11      ל"ת
מאת:רבי שם טוב       27/03/2006

1. טוב!!!      ל"ת
מאת:גיל       27/03/2006

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.