שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  תלפיות, שוחרים וצבר
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
הרשמה

המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


תלפיות, שוחרים וצבר
תלפיות, חבצלות, שוחרים וצבר
חנונים בצבא
 
מה זה?
אם אי פעם יעשו תחרות בין כל המסלולים שצה"ל מציע, כנראה שתלפיות תזכה בתואר "התכנית של החנונים" (או אם תרצו, "הגאונים"). התכנית היא חלק ממה שמוגדר בצה"ל "תכניות מצויינות" - שזה אומר שדרישות הקבלה גבוהות, המיון מפרך, והאגו - בשמים... מסלול ההכשרה בתלפיות הינו המסלול הארוך ביותר בצה"ל, ואורכו 41 חודשים. צריך ללמוד 3.5 שנים, ולשרת בקבע 5 וחצי שנים נוספות.

התכנית מובלת על ידי משרד הביטחון ומתבצעת בשיתוף חיל האויר, ומטרתה להכשיר קציני מחקר ופיתוח. התכנית מנסה "לייצר" מדענים שלא ישבו רק במעבדות, אלא יהיו מחוברים לצד של העשייה הצבאית; החניכים מתנסים בהכשרות צבאיות שונות, כדי להכיר את המערכת ואת השטח מקרוב. התכנית נחשבת יוקרתית ביותר, מאחר שהעיסוק המעשי הוא במחקר ובפיתוח טכנולוגי. (המילה "סטארט-אפ" אומרת לכם משהו?)
 
איך ניגשים?
תכנית תלפיות פונה לבתי ספר תיכון ברחבי הארץ, כדי לאתר מועמדים: תלמידים שלומדים פיזיקה ומתמטיקה בהיקף של 5 יחידות לימוד, עם ציון של 80 לפחות, או כאלה שלומדים את אותם המקצועות בהיקף של 4 יחידות לימוד, אשר ציונם הוא 90 לפחות. נדרשת גם אנגלית ברמה טובה. 
מי שרוצה יכול לפנות אישית ליחידת תלפיות, על מנת להבטיח שהתאמתו לתכנית תיבחן. הפנייה צריכה להיעשות בתחילת כיתה י"ב, באמצעות הטופס שנמצא באתר תלפיות. 
את הטופס יש לשלוח ל- מיון תלפיות, ד.צ.03629, צה"ל.
לאחר האיתור הראשוני מתבצע איסוף נתונים מלשכות הגיוס לגבי מועמדים מתאימים מתוך כלל המתגייסים המגיעים ללשכות על פי צו גיוס ראשון. כל המועמדים, שפרטיהם עומדים בתנאי הסף הנדרשים, מזומנים ליום מבחנים - וכאן מתחיל הליך המיון עצמו.
 
הליך המיון
נתחיל מהסוף: כל שנה מתקבלים כ-50 תלמידים מצטיינים בוגרי מסלולים מדעיים בבתי-ספר תיכוניים. למיון הראשוני מגיעים יותר (הרבה יותר - כל שנה מאותרים כ- 10,000 מועמדים, ולמיון הראשוני מגיעים כ- 2000). 

השלב הראשוני הוא מבחנים - מגיעים להיבחן הרבה חבר'ה (רובם ממושקפים), נראים כאילו לפני ארוחת הבוקר, ככה רק כדי להתחמם, הם מתקתקים איזה אלגוריתם מסובך במחשב...

אבל רק כדי להבהיר: מלבד התעניינות וזיקה לתחומים המדעיים-טכנולוגיים, שזו דרישה הכרחית, בתכנית שמים דגש רב על האישיות של החניכים: הבוגרים לא מיועדים לחיות במעבדה כל היום, אלא להשתלב בצוותים בצבא. כלומר, לא מדובר על גאונים-לא-מתקשרים, אלא חבר'ה עם יחסי אנוש טובים (לא חנונים קלאסיים). המבחנים בודקים יכולות של חשיבה אנליטית, הבנה מתמטית ופיסיקלית, ידע כללי ועוד.

השלב השני, אליו מגיעים כ- 250 מועמדים, הוא גיבוש שנמשך יומיים באוניברסיטה העברית, וכולל מבחני מצב ומבחני יכולת למידה מדעית, כמו גם ראיון אישי, ולמי שעבר - ועדת קבלה.
מבחני המצב מטרתם לתהות על קנקנכם: האם אתם שתלטנים? שקטים? יכולת עבודה בצוות, וכדומה. עוד בודקים את החשיבה המקצועית-מדעית.

השלב השלישי - מבדקי קצונה, שהם בעצם מבדקי הקצונה הסטנדרטיים של צה"ל. לכאן כבר מגיעים כ- 150 מועמדים בשנה. בסוף התהליך יש גם תחקיר בטחוני.
אם עברתם את כל השלבים - מזל טוב, אתם חניכים בתכנית "תלפיות" (ומעכשיו יקראו לכם "תלפיונים").
 
תקופת הלימודים
עם תחילת הלימודים תשוכנו בבסיס צבאי של היחידה הממוקם בתוך המעונות של האוניברסיטה העברית. ההכשרה נערכת במסגרת צבאית - על מדים, בבסיס צבאי, כשהצבא דואג לכל מחסורכם. והשיא - הלימודים הם על חשבון שירות החובה! (הפז"מ דופק).

ההכשרה במסגרת פרוייקט תלפיות אורכת 3 שנים ו-4 חודשים, וכוללת תואר ראשון בפקולטה למדעי הטבע של האוניברסיטה העברית בירושלים. התואר הינו תואר בוגר (.B.Sc) באחד מהמסלולים הבאים: פיסיקה מורחב ומתמטיקה, מתמטיקה מורחב ופיסיקה, או מתמטיקה, פיסיקה ומדעי המחשב. התואר כולל גם לימודים בנושאי צבא וביטחון וכן סמינרים טכנולוגיים יחודיים לתואר תלפיות. הלימודים מתקיימים בקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית. מרבית הקורסים נלמדים יחד עם הסטודנטים באוניברסיטה, בעוד שהקורסים היחודיים לתלפיות מועברים בנפרד.
 
בחופשות בין תקופות הלימודים עוברים החניכים הכשרות צבאיות:
  • טירונות חי"ר קרבית, קורס מ"כים, קורס קצינים והשלמה חיילית.
  • הכשרות בחיילות השדה - סדרת שריון, תותחנים והנדסה.
  • הכשרות בחיילות טכנולוגיים - סדרת חימוש, קשר, מפא"ת, חיל המודיעין, חיל האוויר וחיל הים.
  • פעילויות צבאיות נוספות - סדרת כושר גופני, סדרת ניווטים, תעסוקה מבצעית, סיור גזרות וקורס צניחה. 
השירות בצבא
בסיום הלימודים תקבלו דרגות סגן - ויאללה לקבע, 5 וחצי שנים. (היתרון - יש גם משכורת של קבע). יש לא מעט תפקידים שתוכלו להשתבץ בהם, בתחום של המחקר והפיתוח הטכנולוגי (בעצם, אתם מפתחים כלי נשק. אהמ...). קיימת אפשרות להצטרף לאחר סיום ההכשרה למסלול ביחידה לוחמת, לשרת בה בתפקיד פיקודי ולאחר מכן לחזור לעבודת מחקר ופיתוח. בין בוגרי תלפיות כיום: טייסים, חובלים, לוחמי סיירות, שריונרים ועוד.
 
יתרונות אחרי השחרור
מעבר לסיפוק האישי והעניין בתחום, יש גם צד אחר חשוב: בוגרי תלפיות הם מעמודי התווך של קהילת ההיי-טק הישראלית, ולא נדיר למצוא סטארט-אפ טכנולוגי שהקימו כמה חבר'ה שבדיוק השתחררו. גם בלי להקים חברה משלכם, לא יהיה לכם ממש קשה למצוא עבודה...
 
למידע נוסף:
       

 
שוחרים הם תלמידים מכיתה ט' ומעלה, עוד לפני גיל הגיוס לצבא, שלומדים במסגרות צבאיות - דוגמת פנימיות צבאיות לפיקוד, או המכללות הטכנולוגיות של חיל האוויר וחיל החימוש.
 
המכללות הטכנולוגיות של חיל האוויר וחיל החימוש הן מסגרות תיכוניות ועל-תיכוניות מקצועיות וקדם-צבאיות. יעודן להכשיר תלמידים/ות למקצועות טכניים לקראת גיוסם.
המכללות משלבות לימודים תיכוניים ועל-תיכוניים מקצועיים עם עבודה מעשית ואימונים צבאיים, על-פי תוכנית מוכרת של חיל האוויר, חיל החימוש ומשרד החינוך. ניתן להירשם ללימודים החל מכיתה ט'.
 
המכללות הקדם-צבאיות לפיקוד נועדו לחנך ולהכשיר בני נוער לתפקידי פיקוד ושירות קבע בצה"ל, תוך הקניית השכלה בבית-הספר התיכון ומתן אפשרות לרכוש השכלה אקדמית, למתאימים, כחלק ממסלול מ"פ באקדמיה לפיקוד.
הלימודים מתקיימים בפנימיה הצבאית לפיקוד - בית הספר "הריאלי" בחיפה, או בפנימיה הצבאית תורנית לפיקוד - הישיבה התיכונית "אור עציון".
 
צה"ל מעוניין שיותר בנות ישתלבו במערך הטכנולוגי. מי שמעוניינת ללמוד - ולעסוק - במגמות ההנדסה והמדעים המדוייקים, אבל לא עומדת בדרישות הקבלה האקדמיות - יכולה לשפר את הציונים שלה במסגרת המכינה האקדמית "צבר".
המכינה אורכת שנה, ומטרתה לשפר את ציוני הבגרות, וכך להעלות את סיכויי הקבלה למוסד האקדמי. במסגרת המכינה תלמדו לבגרות במקצועות מתמטיקה, פיזיקה ואנגלית ברמה של 5 יחידות לימוד וכן קורסי כתיבה מדעית וקורסי מיומנויות למידה. כמו כן, מתקיים במכינה קורס הכנה לבחינה הפסיכומטרית והתלמידות ייבחנו בבחינה הפסיכומטרית במסגרת תוכנית הלימודים. המכינה מתקיימת במוסדות האקדמיים המובילים בארץ. תלמידות המכינה זכאיות למענק עתודאי, בסדר גודל של שכר הלימוד באוניברסיטה.
 
          
שתף    
כתבות נוספות
עתודה אקדמית (2)
עתודה טכנולוגית
"פסגות" ו"ברקים"
עתודת עולים
עתודה אקדמית
> > > > > > > > > > > > > >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
14. חבל מאד שביטלט את קורס הצניחה
מאת:ב       02/06/2015

13. זכויות שוחרים מול קצין התגמולים
מאת:אביגדור       01/12/2012

12. מקבלים אחרי וועדה רפואית.
מאת:יוסי       01/12/2011

11. אכן מקבלים
מאת:יוסי       01/12/2011

10. קבלת בנות לתלפיות
מאת:מיכל :)       15/11/2011

9. אני לא מסכים בקשר לחבצלות
מאת:חבצלון       18/11/2009

8. פרופיל 64 לתלפיות
מאת:שני       20/10/2009

7. בואנה איזה פתיחה מפגרת
מאת:אני       22/07/2009

6. קישורים רלוונטיים עם מידע עדכני
מאת:ציקי       09/05/2009

5. לא נכון
מאת:אממ       06/01/2009

4. חבצלות
מאת:דעה       18/10/2008

3. זה לא לעניין, הישגי תיכון
מאת:טים       10/08/2008

2. האתר הרשמי של חבצלות
מאת:ח ב צ ל ו ת        22/08/2007

1. "צבר"
מאת:טלי       27/06/2006

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.
אודות תודות כתוב לנו תנאי שימוש פרסום דרושים קישורים חיפוש באתר הפוך לדף הבית