שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  עתודה טכנולוגית
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
הרשמה

המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


עתודה טכנולוגית
עתודה טכנולוגית
צילום: דובר צהל
יש כאלה שיגידו שלהיות תיכוניסט זה די מגניב. כבר מהיום הראשון, כשאחרים העתיקו מהלוח "שלום כיתה א'", הם חלמו על היום בו יקראו להם "שביעיסט" או "שמיניסט". והאמת, הם די נהנו בתיכון. כל כך נהנו, עד שכשמגיעה כיתה י"ב, ואחריה מצפה הצבא (או לעתודאים - האוניברסיטה) - הם לא רוצים לעזוב את התיכון. בשבילם המציאו דרך להישאר בתיכון עוד קצת זמן: כיתות י"ג ו- י"ד...

טוב, האמת שזה לא ממש ככה, וזה לא באמת תיכון, אלא משהו שנקרא עתודה טכנולוגית -
מסלול לימודים רצוף אחרי התיכון (במסגרת דח"ש - דחיית השירות הצבאי עד לסיום הלימודים), שמיועד לבוגרי כיתות י"ב במסלול הטכנולוגי, בסיומו מקבלים תואר של טכנאי או הנדסאי (ולא מהנדס), ומשתלבים בצבא.
 
דרישות הקבלה וההרשמה למסלול
באופן לא מפתיע, הצבא דורש ממי שרוצה ללמוד בעתודה הטכנולוגית - איזשהו מושג במקצועות הטכנולוגיים. ליתר דיוק, הדרישה היא ל- 7 יחידות לימוד (מינימום) במקצועות הטכנולוגיים (כמו אלקטרוניקה ספרתית, תורת החשמל, שפת סי וכו') במגמה הרלוונטית בה אתם רוצים להמשיך ללמוד, ותעודת בגרות. גם בעלי תעודת בגרות חלקית בנתיב הטכנולוגי (עם 7 יחידות לימוד לפחות) יכולים להתקבל, אם יש להם ציונים חיוביים במתמטיקה, אנגלית והבעה עברית.
 
במהלך חודש ינואר מתבצעת ההרשמה - כל מה שצריך לעשות זה למלא טופס רישום במכללות הטכנולוגיות. בנים מתקבלים על בסיס מקום פנוי. בנות, לעומתם, מתקבלות ללא הגבלת מקום.
 
שכר לימוד
צה"ל אינו מממן את הלימודים, ואינו משתתף בתשלום שכר הלימוד (שנקבע על ידי המכללה בה לומדים).
 
אבל מה עם הקבע?
מי שלומד י"ג צריך לחתום קבע ל- 9 חודשים (בכל המקצועות). מי שממשיך גם לי"ד צריך לחתום חצי שנה נוספת, כלומר שנה -3 חודשים בקבע.
 
הלימודים עצמם
בזמן הלימודים הסטטוס שלכם יהיה דח"ש - דחיית שירות. בניגוד לעתודה האקדמית, שם מתגייסים לצה"ל לפני תחילת הלימודים, השירות הצבאי בעתודה הטכנולוגית פשוט נדחה עד לסיום הלימודים.
הלימודים מתחילים בספטמבר, ונמשכים שני סמסטרים (כל אחד כ- 3 חודשים),שבסיומם יש בחינות סיום. בעתודה הטכנולוגית יש אפשרות ללמוד או רק י"ג, ולקבל תואר טכנאי, או גם י"ד - ולקבל תואר הנדסאי. במהלך י"ג צריך להחליט - האם ממשיכים לשנה נוספת ולתואר הנדסאי, או שזהו - הגיע הזמן להתגייס לצבא.
כדי לסיים לימודים לתואר טכנאי, צריך להגיש עבודת גמר (פרוייקט) קצרצר, ולהבחן עליו. מי שמחליט להמשיך לתואר הנדסאי, צריך להגיש פרוייקט גדול יותר בסוף הלימודים. את הפרוייקט ניתן לבצע במכללה, או ביחידה צבאית - ואז קוראים לכם "פרוייקטנטים". כל שנה בחודשים נובמבר-דצמבר מתקיים כנס אליו מוזמנים כל העתודאים,  ובו מפרטים כיצד אפשר לבצע פרוייקט במסגרת היחידות. אחרי ההסברים, מי שמעוניין להתקבל למסלול הפרוייקטנטים צריך למלא טופס רישום, ואז מתחיל תהליך מיון פנימי של היחידות. אגב, ביצוע הפרוייקט בחיל מסויים לא מבטיח לחייל את שיבוצו באותו החיל עם חזרתו לשירות סדיר. (אבל השמועה היא שרוב יחידות הפיתוח לוקחות אליהן בעיקר הנדסאים שעשו פרויקט באותה היחידה).
 
השירות
עתודאים טכנולוגיים מסיימים את הלימודים באפריל, וחוזרים לשירות צבאי בחודש מאי או בספטמבר. ההחלטה הסופית לגבי השיבוץ היא בידי צה"ל, אבל אפשר לדרג העדפות לחילות השונים.
השירות הוא כמו של חוגר רגיל (עד לקבע), והמשכורת - של ג'ובניק מן המניין. (כ-400 ₪ בהתחלה)
לטכנאים/הנדסאים יש כמה אפשרויות לשיבוץ:
1. אחזקה ותיקונים (לשם מגיעים רוב העתודאים הטכנולוגיים)
2. תפקידי מחקר ופיתוח (מיועד למעטים, בעיקר מצטיינים)
3. הדרכה (גם לכאן מגיעים מעטים)

למידע על פרוייקט רקיע - לחצו כאן
   
שתף    
כתבות נוספות
עתודה אקדמית (2)
"פסגות" ו"ברקים"
עתודת עולים
תלפיות, שוחרים וצבר
עתודה אקדמית
> > > >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
4. this should help out with the website
מאת:User Savior       12/11/2016

3. View this
מאת:ViewCounter       12/11/2016

2. Love ISrael!
מאת:GoodGuy       12/11/2016

1. אתר מומליץ למידע נוסף!
מאת:משה       16/04/2013

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.
אודות תודות כתוב לנו תנאי שימוש פרסום דרושים קישורים חיפוש באתר הפוך לדף הבית