שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  נח"ל
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


נח"ל
נחל
צילום: דובר צה"ל

באופן כללי: אם אתה רואה בחור זרוק הולך ברחוב עם נעליים פתוחות, חיוך הזוי ונובלס ביד- תדע שהוא נח"לוואי, ובטח גם נורא גאה בזה. הנח"ל שייך לחיל רגלים, יענו טחינה (ובלי חומוס ליד), פודרה ומסעות. לוחם החי"ר לומד להסתער באש חיה, להפעיל אמצעי לחימה שונים, לכבוש שטח אויב מבוצר, ובעת מלחמה, כמובן, הוא גם אמור לעשות את זה על אמת. הנח"ל, עוד מהתקופה הפטריוטית שלו, נקרא "נוער חלוצי לוחם", כי הקימו אותו בני נוער מורעלים שהגיעו מגרעינים של מתנועות נוער שהקימו קיבוצים והיאחזויות. החטיבה מורכבת משלושה גדודי (גדוד 50 (בזלת), גדוד מוצנח, גדוד 931 (שחם) וגדוד 932 (גרניט)) ומיח"טיות (פירוט בהמשך).

תנאי הקבלה ליחידה: פרופיל 82-97.

טירונות: רובאי 05. נמשכת כ-4 חודשים בבסיס הטירונים. חלקה הראשון של הטירונות עוסק בגיבוש ובהקניית ערכי יסוד של משמעת, מסעות, הכרת כלי נשק, ביצוע מטווחים, מסלולי פרט ואימון מסגרות בסיסי בתנאי שדה. אז גם אוכלים הכי הרבה חרא, וגם מכירים את החרא של זה שלידך באוהל כל כך טוב, כמעט כמו שמכירים את הm16, שיהיה צמוד אליך בשלוש השנים הקרובות. בהמשך הטירונות יש אימונים במסגרת אישית ופלוגתית בשיטת ההסתערות על יעדי החי"ר ולחימה על יעד מבוצר ובשטח בנוי.

מסלול: המסלול כולל טירונות של 4 חודשים, אימון מתקדם של חודשיים וחצי (בו לומדים קצת יותר ורצים קצת יותר, עורכים תרגילי לוחמה בשטח בנוי וכיבוש יעד מבוצר ואפילו משתפים פעולה עם מסוקים וטנקים. (לא לשכוח לסגור כל חור אפשרי בפנים כשהמסוק מתקרב ומעיף טונות רוח וחול). בסוף השלב מקבלים את סמל הנח"ל.
לאחר מכן יש תעסוקה מבצעית- וזה החלק של השיגרה. מארבים, סיורים, איפור (לא, לא נוסעים לקרנבל בריו, כרגע רק צובעים את הפנים בצבעי הסוואה). בתום התקופה יוצאים חלק מהחיילים לקורסי פיקוד והאחרים משובצים בפלוגות במסגרת הגדוד. יש אפשרות לצאת לקורס מ"כים אחרי 9 חודשים ומעלה, ואח"כ לקורס קצינים.
 
יח"טיות: לכל חטיבת חי"ר יש יחידות חטיבתיות העוסקות בפעילות מקצועית ויחודית. היח"טיות קטנות בהיקפן ונושאות אופי ייחודי ועל כן רוב החיילים משרתים בגדודים. המיון ליחידות אלו מתבצע לפני הטירונות או במהלכה.
פלס"ר- הסיירת של החטיבה. הלוחמים בסיירת מתמחים במשימות ניווט, סיור ומודיעין וכן בביצוע פשיטות מורכבות.
פלנ"ט- הלוחמים ביחידת הנ"ט (טילי "עורב") מוכשרים להפעיל טילי נ"ט מכלי רכב, נגמ"שים (נושאי גייסות משוריינים) ובאופן רגלי.
פלחי"ק- הלוחמים בפלוגת הקשר משמשים כקשרים ואלחוטנים ביחידת החטיבה.
פלחה"ן- הלוחמים ביחידת ההנדסה עוברים קורסים מיוחדים המכשירים אותם לפעולות חבלה, מיקוש, מילכוד ופיצוץ מטעני חבלה.

כושר גופני נדרש: בחי"ר רצים הרבה, עושים פק"לים הרבה (במיוחד אם מתזזים אותך) וזה ישחק לטובתכם אם תגיעו מוכנים פיסית, אבל לא חובה.

הבסיסים:
  בסיס הטירונים נמצא בערד, ובהמשך עוברת החטיבה לעשות קו צפון או בשטחים.

יציאות:
אם היחידה נמצאת בקו, היציאות משתנות בהתאם להיקף המשימה ולכוח האדם. במשך המסלול יוצאים שבת אחת לשבועיים בערך.

מה אומרים על הנח"לאווים? חיילי הנח"ל ידועים בכישרונם הרב לחבר שירי הווי ליחידה, ובכלל אומרים על היחידה שיש שם "חומר אנושי איכותי", אולי כי חלק מהחיילים הם בני גרעין מתנועות נוער (אלה מגיעים לגדוד 50), חלק מושבניקים, ויש גם אחרים שהצטרפו, שנקראים "בקו"מיסטים". בני הגרעין יעזבו את הגדוד אחרי שנה וחצי כדי לחזור לעבודה החינוכית שהחלו עוד בשנת השירות.

מיומנו של חי"רניק...
"פעמים רבות מוצא עצמו החי"רניק בדילמה לא קלה. לצד ההילה, החתירה למגע או במילים אחרות 'מתי ניתקל?', ישנן המטלות הסיזיפיות כגון שמירה ומטבחים. לטעמי, לשני הצדדים תרומה משמעותית להתפתחותו האישית של כל לוחם, לא רק כחייל מקצועי אלא כאדם בכלל – דברים שממשיכים איתו הלאה גם לאחר השירות.
מעל הכול בשירות יש "אחוות לוחמים" ולמי שלא חווה זאת – המונח 'חברות' מקבל משמעות אחרת, לאחר שלמדת אחוות לוחמים מהי. חברים מן השירות הם כאלו שאהיה מוכן לעשות בשבילם כול מה שיתבקש (הכול), אין גבולות, אין אני, יש אנחנו. בסך הכל מדובר בשירות מאתגר, מהנה עם אינסוף חוויות וגם לא מעט... קשיים". (יוסי)

מיומנה של בת גרעין...
"ערב אחד ישבנו כל הגרעין, חמישה בנים ועשר בנות, בחדר המאולתר שקראנו לו מועדון. באותו ערב ידענו כולנו ששנת השירות שלנו מתקרבת לסיומה, ובקרוב אנו עומדים להתפצל כל אחד לתפקידו בצבא. מבחוץ שמענו את קולות העולים הטריים מתימן שבדיוק הגיעו למרכז הקליטה בו גרנו, וידענו שלמחרת חלקנו כבר יכיר אותם במועדון הילדים שניהלנו במקום. אבל באותו ערב היינו עסוקים רק בעצמנו. הבנים הכינו לבנות ערב מיוחד שמטרתו להפוך אותנו לבנים, אחת מהשטויות שלהם. זו היתה בעצם תחרות בין הבנות- מי יכולה להיות הבן הכי מוצלח. הבנים הסבירו שהם לא רוצים להיפרד מאיתנו בגיוס ולכן הם פשוט יהפכו אותנו לבנים. ככה נוכל להתגייס איתם לגדוד 50 בנח"ל. החלק הראשון בתחרות היה- מי מהבנות יכולה להתחיל הכי טוב עם מישהו אחר? אני השתטחתי על הרצפה ליד אחד הבנים ואמרתי לו בהיסטריה שנפלה לי העדשה. זכיתי במקום השני. אחר כך חיברו לנו לחגורה שתי ביצים בשקית ניילון ויצאנו לדשא לשחק כדורגל, כשמי שמצליחה להשאיר את הביצים שלמות היא הזוכה. בתיה זכתה במקום הראשון ואני זכיתי במכנסיים שכוסו בביצה".(תמרה)
        
שתף    
כתבות נוספות
ס"טילים, דבורים ודבורות
גדוד הסיור המדברי (יחידת הבדואים)
חיל הלוגיסטיקה
חיל הרפואה - חר"פ
חיל החינוך והנוער
חיל החימוש
12345
> > > > > > >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
7. מטפלת סיעודית באזור יהודה
מאת:אייל       10/06/2014

6. NjHtzxEKlu
מאת:faupapua       12/04/2012

5. NjHtzxEKlu
מאת:faupapua       12/04/2012

4. מבצעית שחם
מאת:931 שחם       13/11/2009

3. נח"ל זה רובאי 07 כמו כל חי"ר....
מאת:איש       15/05/2009

2. 93 - שנים... 50 פותחים לכם את התחת..      ל"ת
מאת:גילעד       13/07/2007

1. 50 צהובים
מאת:932       27/01/2007

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.