שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  כמעט החטא ועונשו
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


כמעט החטא ועונשו
לזיו יש חיוך רחב ומתוק
אחת היצירות הספרותיות הקלאסיות של העת המודרנית היא ספר המחזור של כיתה י"ב. מדובר בספר שאמור לדחוס לתוכו את כל תלמידי השכבה, כשכל תלמיד זוכה לכמה שורות כדי לתאר את פועלו באותן שנים שבהן רגלו דרכה בבית הספר. רגע לפני הגיוס, מוגשים קורות החיים שלך בארבע שורות.
 
השיטה

רוב הספרים כתובים בצורה הבאה: תמונה של הבוגר, ולידה ארבעה משפטים בצורת בית משיר, מגובים בחריזה רעועה, על אודות האיש. מובן שעם השנים הנוער משתכלל, ובהדרגה משנים את הקונספטים למתוחכמים יותר: כל תלמיד הוא סוג של מאכל שמתאים לאופי שלו, המרקם הכיתתי מתואר בצורת סיפור בהמשכים ועוד. מובן שגם הציורים מתפתחים עם הזמן, וכך גם רמת השכלולים הפירוטכניים. בסופו של יום אנחנו נשארים עם אותו שירה.
 
ניתוח שירה

עם קבלתה של השירה הספר מחזורית לחוגים המקובלים, החל גם הניתוח שלה. בחרנו בכמה קטעים קלאסיים מתוך שירה זו, וליווינו אותם בניתוח ספרותי.

אופיר הוא ילד מאוד נחמד
שתמיד מסתדר עם כל אחד
את אופיר כולם אוהבים
ויש לו הרבה חברים.

ניתוח
: מאוד ברור– שורה של תקבולות וחזרות על משפטים סתמיים, שבאופן קבוע מצביע על ילד שפשוט לא היה מה להגיד עליו. המסר שרוצה המשורר להעביר לנער– תמצא לך חיים!
 
זיו מאוד מאוד מצליח בלימודים
למרות שהוא עושה דברים מעצבנים
לזיו יש חיוך רחב ומתוק
אך לפעמים רצוי שישתוק

ניתוח
: הפרשנים קצת חלוקים, אבל כנראה שמדובר ב"ילד זין". "ילד זין" משמעו ילד נודניק, מציקן כרוני, שספר המחזור חייב את המשורר לכתוב עליו דברים טובים, בעוד הוא לוקח את השירה ומשתמש בה לביקורת נוקבת. המסר שרוצה המשורר להעביר– ילד זין הישמר!
 
כל יום דופקת הופעה
ילדה יפה עם עיניים מדהימות
הבנים אצלה עומדים בשורות
כל יום דופקת הופעה
כן זוהי רעות השווה

ניתוח
: בלי שום שימוש עלילתי באונומטופיאה, יש יסוד רציני להאמין שמדובר בכוסית של הכיתה, אולי אפילו של השכבה. ברור כי המשורר השתמש בכל מה שעמד לנגד עיניו כדי להלל את האסתטיקה של הנערה. יתרה מזאת, הוא הדגיש רק את התכונה הזאת. המסר שרוצה המשורר להעביר– יש מצב שהשירה תביא הזדמנות למגע מיני.
 
שמוליק והגיטרה שווה בלגן
ובנות רודפות אחריו כל הזמן
שחקן כדורסל גדול באמת
ויש לו יציאות מצחיקות בהחלט

ניתוח
: כמו שרחל המשוררת כתבה: רק על עצמי לספר ידעתי. ברור שהקול הוא של המשורר, עדות עצמית. הוא הצליח לכתוב על עצמו 16 תכונות אופי טובות בארבע שורות. בנוסף, כמשורר הספר הוא שם את עצמו בדף של הכי מגניבים, הכי מקובלים והכי כוסיות. המסר שרוצה המשורר להעביר– בעוד 30 שנה כשיפתח את הספר, הוא רוצה להיזכר בגאווה.
 
אבי הוא ילד מאוד מיוחד
שלא מפחד מאף אחד
בחדר הכושר מבלה לרוב
ובקטטות נשאר ללא חוב

ניתוח
: הערס. מודגשת הפיוטיות של המשורר. הוא מנסה להחניף, כדי לא לקבל מכות, ובאותה דרך ליצור קשרים למקרה שיצטרך עזרה בקטטה. המסר– פוחד, אבל מפרגן.
 
לסיכום

אלה היו רק חלק קטן מאוד מהדוגמאות לשירה המדוברת. לא דיברנו על המצחיקן של הכיתה, על הזוג של השכבה, על החנון, על ההומו ועוד רבים וטובים. אבל המסר ברור. בעוד השירה העברית מושפעת מאמריקה ומשירה אירופאית מוקדמת, הרי שהשירה הספר מחזורית, לא מושפעת מכלום, ומשום כך, היא נראית כמו תעודת זהות בריח של כלום.
         
שתף    
כתבות נוספות
אני תציפיתנית גאה!
קצונה ייעודית
מדריך/ת אב"כ
מדריך/ת אוכלוסייה לשעת חירום
כומתה מתנפחת- המצאה גאונית!
שותים, מבלים ולא נוהגים!
123456
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.