שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  שותים, מבלים ולא נוהגים!
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


שותים, מבלים ולא נוהגים!

מדי שנה כמעט 300 תאונות עם נפגעים נגרמות כתוצאה מנהיגה תחת השפעת אלכוהול. החוק אינו רואה בעין קלה נהיגה תחת השפעה ונהגים רבים, במיוחד הצעירים שבהם, עלולים למצוא את עצמם עם רישום פלילי אשר לא רק ימנע מהם רישיון נהיגה לתקופה ממושכת אלא גם יפגע בסיכוי הקידום בעקבות הרישום הפלילי. יחד עם זאת, אין ספק כי תרבות השתיה בארץ היא נפוצה, כמעט ואין ארוע שאינו מלווה בשתיית אלכוהול, אז אילו פתרונות קיימים למי שרוצה לחזור הביתה בשלום, ובכל זאת לצאת לבלות?

השפעת האלכוהול על הנהגים

השילוב בין אלכוהול ונהיגה הוא קטלני. השילוב בין שתיית אלכוהול ונהיגה מהווה את אחת משלושת הסיבות העיקריות לתאונות עם נפגעים. נהגים רבים נוהגים לתת לעצמם הנחות – שתיית כוסית אחת בלבד, שטיפת הפנים במים קרים לפני הנסיעה או שתיית קפה אינם מפיגים את השפעת האלכוהול. מעבר לכך, השפעת האלכוהול פגה רק לאחר מספר שעות, כך שעיכוב של עשר דקות אינו מספיק. כדי לעשות סדר בדברים, בואו נבין מה ההשפעות של האלכוהול על הנהגים:

·         שינויים בראיה – האלכוהול משנה את הדרך בה אנו רואים את הסביבה וגורמים לראיה כפולה ומטושטשת וכן הצרת שדה הראיה וראיית מנהרה. לשינויים הללו השפעה משמעותית על איכות הנהיגה.

·         ירידה בקואורדינציה – אלכוהול מוריד את הקואורדינציה ויכולת התפקוד במצבים מורכבים שהנהג דווקא מתורגל בהם כאשר הוא פיכח.

·         עלייה במידת העייפות, נמנום – אלכוהול יכול גרום להירדמות, נמנום ואפאטיות לסביבה ולסיכונים מזדמנים.

·         הארכת זמן התגובה – זמני התגובה נמוכים יחסית לעירנות. זמן תגובה מהיר כאשר הרכב נוסע במהירויות גבוהות הוא חיוני בכדי למנוע תאונות ולהחלץ ממצבי כמעט- תאונה.

·         שיבוש יכולת השיפוט – הגברה מלאכותית של הבטחון העצמי יכולה להביא את הנהג להחליט החלטות שונות מאלו שהיה מבצע לו היה פיכח, כולל ההחלטה אם לנהוג ברכב או לא.

מה אומר החוק?

החוק מקשה על הנהגים בנושא האלכוהול. נהגים ותיקים אינם רשאים לנהוג ברכב אם ריכוז האלכוהול בדם עולה על 50 מיליגרם אלכוהול במאה מיליליטר דם, או ריכוז העולה על 240 מיקרוגרם בליטר אויר נשוף. אם נתרגם את המספרים היבשים למידות מובנות: מדובר בכמות של  1-2 מנות משקה, כאשר מנת משקה יכולה להיות כוס אחת של בירה או יין, או 'שוט' אחד של ליקר או משקה חריף אחר.

כשאר מדובר על נהגים צעירים החוק קשוח עוד יותר ואינו מרשה ריכוז של מעל 10 מיליגרם אלכוהול במאה מיליליטר דם, או במילים אחרות - אפילו לא טיפה.

שוטר יכול לדרוש מכל נהג לעבור בדיקת נשיפה ( באמצעות מכשיר "ינשוף") או לעבור בדיקת דם או שתן. במידה והתגלה כי הנהג נוהג תחת השפעת אלכוהול, הדבר גורר פסילה של שנתיים כאשר מדובר על עבירה ראשונה ועד ארבע שנים לעבירה חוזרת. בנוסף ירשמו לחובת הנהג 6 נקודות והוא יחויב בקורס נהיגה מונעת.

סירוב לעבור את הבדיקה גם הוא יכול לגרור עונשים כבדים בחוק: קנס כבד ואפילו מאסר של עד שנה אחת.

הרשעת נהג בנהיגה תחת השפעת אלכוהול היא עבירה פלילית הגוררת רישום פלילי, על כל המתבקש מכך. צעירים רבים השוקלים המשך קריירה צבאית וחתימה לשירות קבע מוצאים את עצמם עם רישום פלילי וללא אפשרות להמשיך לקריירה בצבא בעקבות רישום שכזה.

איך אפשר לבלות ולשתות, ובכל זאת לא לנהוג?

יש לא מעט פתרונות לאנשים המעוניינים לצאת, לבלות, לשתות ובכל זאת להמנע ממצבים בהם הם נוהגים שיכורים. הפתרון המקובל הוא בחירת נהג תורן. נהג תורן הוא אחד מהחבר'ה שיוצאים לבילוי המתנדב מראש להמנע משתייה. נהג כזה יוכל להחזיר את חבריו בבטחה בסיום הבילוי אל ביתם. יחד עם זאת, הפיתוי לשתות הוא רב ולא תמיד אפשרות זו קיימת, מה עושים כשאין אף אחד מהחברה שלא שתה ויכול לשמש כנהג תורן?

אפשרות נוספת היא להשתמש בקווי- הלילה של התחבורה הציבורית. קיום קווי לילה הוכיח את עצמו בעבר כשאר נראתה ירידה חדה במספר התאונות עם נפגעים במקומות בהם פועלים קווי- הלילה הללו.

חברות הביטוח מציעות אופציה של נהג חלופי בחלק מפוליסות ביטוח הרכב שלהן. אופציה זו מאפשרת להתקשר ולהזמין נהג למקום הבילוי שיגיע ויקח אתכם ברכב הפרטי שלכם עד הבית.

אופציה אחרת היא להזמין מונית. מונית עלולה להיות אופציה קצת יקרה לצעירים. בשביל זה המציאו את האפליקציה WayBetter - הזמנת מונית "חברתית". אתם מזמינים מונית עתידית ואומרים גם מהו מסלול הנהיגה המבוקש. אחרים, שגם הם יצאו לבילוי ומעוניינים במונית יכולים להצטרף אליכם לנסיעה באמצעות האפליקציה, וכך גם מחיר הנסיעה ירד. האפליקציה אפילו מאפשרת לכם לשלם מראש באמצעות כרטיסי אשראי.

לבדוק שלא שיכורים

תמיד כדאי, ליתר בטחון, לבדוק לפני הנהיגה את רמת האלכוהול. אפשרות אחת נוחה היא מנעול אלכוהול המחובר למערכות הרכב ומונע התנעה במידה וכמות האלכוהול בנשיפה אינה במידה המותרת. מחקרים הראו ששימוש במנעולי נשיפה מנע תאונות רבות.

אלכוהול ישמח לבב אנוש, אבל לא על הכביש. אם מתכננים לצאת לבלות – כדאי גם לתכנן מראש איך חוזרים הביתה בשלום.

שתף    
כתבות נוספות
אני תציפיתנית גאה!
קצונה ייעודית
מדריך/ת אב"כ
מדריך/ת אוכלוסייה לשעת חירום
כומתה מתנפחת- המצאה גאונית!
תכנית חבצלות
123456
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.