שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  הרס"ר מחפש משמעות
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


הרס"ר מחפש משמעות
מעגל של 180 מעלות

ישאלו ילד שאביו קצין: "מה אביך עושה"?, יאמר: "אבי קצין", ומיד יוסיף: "רב סרן במודיעין". ישאלו ילד שאביו רס"ר: "מה אביך עושה"?, יאמר: "אבי בצבא קבע". תקשו: "בסדר, אבל מה דרגתו"? ישיב: "מקביל לסגן אלוף", ומיד יוסיף, לא בלי ניסיון האדרה, "בדרגת ררנ"ש משנה". מה אביך עושה כררנ"ש משנה"? "אני לא ממש יודע", הוא ישיב, "זה מסווג". 

סטריאוטיפ

מה תבקשו ממישהו שתפקידו לשמור על המשמעת, שזכה לשם מרתיע כמו בוסקילה, נכטיילר או פרץ, שקולו מרעים, שגבו קעור וחזהו נפוח נצחית, שלחייו מגולחות בסכין קצבים, שיעדיף עוד חצי שעה של צחצוח נעליים על אומצה עסיסית ושתפקידו לדאוג שילדים בני 18, צעירים ממנו לעיתים ביותר מעשרים שנה, נושאים עימם פנקס שבי? לא לומדים להיות רס"ר משמעת. או שיש לך את זה או שלא, הכול גנטיקה.

אימרות שפר

הסיפורים על רס"רי משמעת כל כך רבים ומוכרים, עד שהאחים גרים שקלו פעם לקנות מצה"ל את הזכויות, אבל ויתרו כשהבחינו במפוקפקות מוסרי ההשכל. נזכיר רק את היכולת המתמטית של רס"ר אחד, שרצה ללמד את חייליו לקח בעזרת אמרת כנף, אולם משהתחיל במילים "טוב שתי ציפורים ביד", הבין כי עיוות במקצת את הדברים, אבל לא התייאש, הכפיל את המשוואה בשתיים, וסיים: "מארבע על העץ". וגם משפטים כמו: "אתם שניכם, כנסו לשלשה ותנו לי הקשב!", "אני רוצה שחצי יעמדו פה, חצי פה וכל השאר שם", "אני רוצה אתכם מסודרים במעגל גדול של 360 מעלות ועוד מעגל קטן של 180 מעלות", ועוד כהנה וכהנה. הרס"רים יטענו שנבל שחומד להם לצון ממציא את הסיפורים האלה. בכל מקרה, הטשטוש בין דמיון למציאות מעולם לא היה חריף יותר.

הגיון מעוות

קורה לא פעם שפלוני מתקוטט מילולית עם רס"ר המשמעת. בשלבים הראשונים לפחות, נראה שהשיחה זורמת בכיוון מאוד הגיוני ורציונאלי: פלוני מעלה טענות, הרס"ר משיב, פלוני מנמק דעתו, הרס"ר מגיב. אבל בשלב מסוים מאבד רס"רינו את חוט ההיגיון. תמיד זה קורה שנייה לפני שפלוני הטביע את נצחונו בויכוח. או אז יסיים הרס"ר את העניין באחת משלוש דרכים– ימציא בעיית משמעת וייטפל אליה בכדי להשכיח את השיחה (למשל, "רגע, למה אין לך כפתור בכיס, רוצה 630"?), יתחיל לצעוק ולצווח בלי פשר עד שפלוני יבין את הרמז ויברח, או שיכפה חד משמעית על פלוני את דעתו: "לך להסתפר ואל תבלבל לי את השכל"!

הפוסל במומו פוסל

בספר "חוכמת הבייגלה" מספר הגיבור על חבר מכוער, ששכח להביט במראה, ותמיד מתלונן על עלמים לא נאים בעליל שמסתובבים עם יפיפיות קורנות, במשפט: "איך כוסית כזאת מסתובבת עם כזה מכוער"! לרס"רים יש נוהג דומה. מבט אחד על מי מהם, ובמהרה תוכל לקבוע באיזה נושא משמעתי הם הכי מקפידים. אם הוא קרח– מובן שידקדק בקוצה של תספורת, אם שפם עבות לו– הגיוני שיקפיד על גילוח, אם הוא בודד כי אשתו עזבה אותו, סביר שישים יתר דגש על איסור כניסת בנים למגורי בנות. אם הוא מכנה את אחד מפקודיו 'אידיוט', הרי שפה נחצה גבול.

דילמת הרס"ר

הרס"ר הוא דוגמא לאחת מהדילמות הפילוסופית המפורסמות של העולם המודרני. מה עדיף להיות: רס"ר משמעת בקריה, כסילון שלא יודע שהוא כזה, מאושר ומסופק מחייו, ללא שאיפות או אכזבות, או להיפך– רס"ר משמעת אינטליגנט, מלא רעיונות ושאיפות לכבוש את העולם, שופע כישלונות וציפיות שלעולם מחדשות את עצמן, הסובל מאי סיפוק תמידי. הרוב המכריע, דעו לכם, בוחר באופציה הראשונה.

בואו לפורום התייעצויות  
        
שתף    
כתבות נוספות
אני תציפיתנית גאה!
קצונה ייעודית
מדריך/ת אב"כ
מדריך/ת אוכלוסייה לשעת חירום
כומתה מתנפחת- המצאה גאונית!
שותים, מבלים ולא נוהגים!
123456
>
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
1. ייעוץ משכנתאות מקצועי
מאת:אפרת       20/04/2014

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.