שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  גיבוש
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


גיבוש

כדאי להתכונן מראש!

מי שעבר את יום המיון, ימשיך לגיבוש ליחידה אליה הוא מתעתד להגיע: שייטת, חובלים או סיירת מטכ"ל. בהמשך יוכל להצטרף לגיבושונים ליחידות אחרות, אליהם מגיעים לאחר גיבוש מרכזי (שלדג, 699 וכו').

בדומה ליום הסיירות, הגיבוש הוא הליך מיון פיסי בעיקרו (אבל גם מנטלי, בכל הקשור לעמידה בלחצים). הגיבושים די דומים, למעט כמה הבדלים מתבקשים (בשייטת, לדוגמה, יש מבדקי מים, ובחובלים – סירת ההקאות הידועה לשמצה. על התכנים הייחודים לגיבוש מסוים – ראו בסעיף נפרד על אותה סיירת). לרוב, הם מורכבים מהתכנים הבאים, בתדירויות ובדרישות משתנות:
בוחן בר-אור
מבחן כושר גופני הבוחן את יכולותיך בכפיפות בטן, בשכיבות סמיכה ובריצת 2000 מ'. שני המבחנים הראשונים נערכים בזוגות, ולא כדאי לרמות, כי תמיד מישהו צופה בכם. הציונים המושלמים בבר-אור על פי צה"ל: 68 כפיפות בטן ו-75 שכיבות סמיכה בדקה וחצי, ו-6:48 דק' בריצה.
מסעות
הליכות-ריצות באורכים ועומסים משתנים. ככל שעובר הגיבוש, המסעות הופכים קשים יותר. לרוב נושאים גם פק"לים קבוצתיים (ג'ריקנים ואלונקות), ובשלב מסוים גם פותחים את האלונקות. חשוב להשתתף בסחיבת הפק"לים, ולתת יד באלונקה. חוץ מזה – לעזור למי שצריך עזרה, ולהישאר צמודים לתחת של המדריך.

אין רגעים מתים
תרגילים פיסיים
תרגילים מגוונים, מזחילות, דרך תרגילי מתח, ועד סחיבת שקי חול במעלה דיונה. הרבה פעמים הקושי הוא מנטלי יותר מפיזי, ולכן חשוב לנסות לא להישבר בשום שלב.
תרגילים עיוניים
גם הרגעים המתים מנוצלים היטב. אתם עשויים, לדוגמה, לקבל חומר עיוני שיהיה עליכם לשנן, ועליו תיבחנו לפרטי פרטים בשלב מאוחר יותר.
משימות דיון
מעלים נושא מסוים, ועל החניך להרצות עליו במשך כדקה. לעיתים תתבקשו אתם להעלות את הנושא, ולעיתים תיאלצו להתמודד עם הנושאים המונפצים שיפילו עליכם המדריכים (ולא תדעו מאיפה זה נפל עליכם). יותר חשוב מלגלות בקיאות בנושא (והרי איך תגלו בקיאות בנושא שאין לכם מושג בו?), הוא להתבטא ברהיטות ולשמור על קור רוח. משימות הדיון עשויות להיות גם קבוצתיות, וכאן זכרו: סייג לחוכמה – שתיקה. לעיתים עדיף לשתוק מאשר לצאת אידיוט.
משימות קבוצתיות
משימות הבוחנות את יכולת השתלבותך בצוות. הקבוצה מקבלת משימה לביצוע המחייבת תיאום ושיתוף פעולה. כדאי להתבלט ולקחת פיקוד, אבל מי שלוקח פיקוד, לוקח על עצמו גם את האחריות לכישלון אפשרי.
תיזוזים
הגיבוש כולו עמוס לעייפה במסדרים ובתיזוזים. זו רק הכנה לדבר האמיתי. אל תישברו, אל תתחצפו, עשו מה שדורשים מכם – מופרך ככל שיהיה, וזכרו שבעוד ימים אחדים אתם תריצו דאחקות עם הסמל הבנזונה שכרגע פותח לכם את התחת.
בוחן סוציומטרי
בסיום הגיבוש תתבקשו לדרג את חבריכם לצוות ואת מידת התאמתם לסיירת. כאן תקצרו את הפירות על עבודתכם הקודמת, ואם לא התנהגתם באנוכיות והבלטתם את עצמכם על חשבון אחרים, תזכו מהם בציונים טובים. לבוחן הזה יש חשיבות רבה.

עדכון!
בעקבות מותם של שני צעירים במהלך גיבוש באוגוסט 2006, והתמוטטות של שניים נוספים מהתייבשות, הונחו מפקדי הגיבושים לתת 7 שעות שינה (במקום 6), ולערוך בדיקת חום (באמצעות מד חום) לכל המשתתפים בגיבוש מידי בוקר.

 איזה גיבוש מוביל לאיזה? ראו במודל הסיירות
טיפים לגיבושים

טיפים לגיבוש צנחנים

       
שתף    
כתבות נוספות
טיפים לגיבוש לחטיבת צנחנים
מודל הסיירות
טיפים לגיבוש טיס
יום מיון
מסלול הלוחם
יח"טיות
12
> >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
2. בסיום הגיבוש
מאת:גיא       28/12/2015

1. גיבושים ליחידות מיוחדות
מאת:לידן       08/07/2015

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.