שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים סדירניקים   >>  מין מסוכן
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
משפטים צה''ליים משפטים צה''ליים
עדיף להיות שערה במנוש, מאשר בחיל החימוש
צנחנים חושבים ואז מסתערים, גולני מסתערים ואז חושבים, גבעתי חושבים שהם מסתערים ולנח"ל יש להקה טובה
את הדיסקית שלך עשו מפחית שזרקתי בבקו
ביסל"מח-כאן מתחיל הדירבוק של המחר...
עננו,שישרף כל ביסלמ"ח,עננו
הוסף משלך
פורום חיילים פורום חיילים
הודעות אחרונות:
קורס בחימוש
מעוניינת לעבור בסיס אבל להשאר באותו תפקיד
גימלים
תומך לחימה ביחידות הקומנדו
משהו קצת להצחיק את החיילים שפה
מחפשים עבודה בזמן השירות?[=
לינקים למוצרים לחיילים באלי אקספרס
איך הרווחתי כסף אחרי השחרור
מה אתם אומרים על זה
אהלן,
 לפורום


מין מסוכן
בטוח שמעתם על איידס, אבל יש עוד המון מחלות מין מסוכנות. שימו קונדום!

ד"ר חגי שרון
ולא לשכוח כובעון

אולי לא תשמעו על זה מאנשים סביבכם בתדירות של דיווחי השפעת, אבל מחלות מין מדבקות הן זיהומים שכיחים למדי. קיימים סוגים רבים ושונים של מחלות מין וקשה לכרוך את כולן יחד לסל אחד. עם זאת, יש לכולן כמה מאפיינים משותפים– קיום סימנים מקומיים באיברי המין, הדבקה דרך יחסי מין או דרך מגע עם דם או זרע.

חשוב לדעת כי מחלות אלו אינן מוגבלות לנשים או לגברים, אינן מתחשבות בנטיות מיניות או בגיל. הדבר היחיד שקובע את סיכוייו של אדם להדבק הוא מידת הסיכון הכרוך בחיי המין שלו, לדוגמא אדם המקיים יחסי מין ללא שימוש בקונדום, מחליף בני זוג לעיתים מזומנות וכו'. קבוצת סיכון נוספת ונפרדת היא אלו המשתמשים במחטים משומשות להזרקה תוך ורידית של סמים. 

עובדה חשובה נוספת היא שאדם יכול לשאת מחלת מין ולהדביק אחרים בלי שהוא עצמו יסבול בהכרח מסימני המחלה. ולבסוף, מחלות מין מדבקות מופיעות פעמים רבות בצברים– אדם שסובל ממחלה אחת מגביר מאד את סיכוייו להדבק במחלת מין אחרת בנוסף, וזה נכון בייחוד לגבי איידס. 

מחלות נפוצות
 
כלמידיה וזיבה– כלמידיה היא מחלת המין החיידקית הנפוצה ביותר, ולרוב היא חסרת תסמינים. זיבה (גונוריאה) נפוצה פחות, אך לרוב מורגשת ובעלת יותר סיבוכים. ביטוייהן הם הפרשה מאיבר המין (הפין או הנרתיק), צהבהבה או לבנה, ותחושת צריבה בזמן השתנה. עיקר הסיבוכים הם אצל נשים, בהם יכולה להיגרם דלקת עמוקה של האגן שעלולה לגרום להריונות לא תקינים או לעקרות. עם זאת, המחלה קלה לאבחון ולטיפול בזמן.

הרפס
– למחלה זו יש שתי צורות עיקריות. הצורה הראשונה מתבטאת בפצעים בפה ובשפתיים (למרות שיכולות להיות שלפוחיות גם בלחי או באזורים אחרים של הפנים אם כי הדבר נפוץ הרבה פחות). השנייה מתבטאת בפצעים דומים על איברי המין. הפצעים כואבים מאד, מתחילים כשלפוחיות אשר מתפוצצות, מתכסות בגלד צהבהב ואז מחלימות, מופיעות שוב בהתפרצות הבאה וחוזר חלילה. בזמן שהפצעים פתוחים הנגיף יכול לעבור בקלות לבן או בת הזוג. הטיפול מקטין משמעותית את שיעור חזרת הפצעים אך לרוב אינו מרפא את המחלה לחלוטין.

עגבת
– זוהי מחלה מורכבת מאד, בעלת שלושה שלבים קלאסיים בהתקדמות המחלה. בתחילה ישנו נגע (פצע) לא כואב כלל על איבר המין שחולף לבד. בשלב השני מופיע חום עם פריחה מפושטת, כאבי ראש ושרירים ורגישות בפרקים. בשלב השלישי מופיעים סיבוכים קשים ביותר במוח ובמערכת העצבים. כיום לא רואים כבר את השלבים המאוחרים של עגבת, שכן היא מחלה קשה מאד בצורתה המתקדמת אך היא ניתנת לאבחון וטיפול מהירים וקלים.

יבלות
– אלו נגרמות על ידי וירוסים ודומות ליבלות רגילות על הידיים. הן מופיעות בצברים ונראות מעט כמו פרחי כרובית כשהן בצבר. הן מופיעות על אברי המין או סביב פי הטבעת, בעיקר בקרב מקיימי או מקיימות מין אנאלי. הטיפולים דומים לטיפולים ביבלות אחרות- צריבה או תרופות מקומיות.

כיני ערווה (מנדבוצ'קעס)
– אלו הם חרקים קטנים וידידותיים מדי אשר מחבבים מאד אזורי מפשעה אנושית. הן כינים קטנות למדי ועשויות להימצא גם על פני הגוף (בייחוד בשעירים), אם כי תמיד יהיו כיני ערווה אם יש כיני גוף. הן מגרדות ומציקות אך פרט לכך לא מסוכנות ולא מעבירות מחלות אחרות. ישנם תכשירים מיוחדים לטיפול בבעיה.

איידס
– "מלכת" מחלות המין, עדיין קיימת ותובעת קורבנות. הטיפולים החדשים מבטיחים איכות ואורך חיים טובים יותר לחולים, אך זו עדיין מחלה קשה שעלולים למות ממנה. זוהי מחלת מין מתוחכמת, מעין גרסא משוכללת של עגבת, כיון שאפשר להדבק בה ללא כל סימן באיברי המין. הדרך היחידה היא להיזהר בסקס ולהיבדק לעיתים קרובות אם יד לכם חיי מין פעילים, ובייחוד אם יש לכם חיי מין פעילים עם אנשים שיש להם חיי מין פעילים. על איידס נדבר בנפרד בפעם אחרת, כיון שהנושא גדול וחשוב מדי מכדי לתמצת אותו בשתי שורות.

ישנן עוד מחלות מין מדבקות שלא אפרט כאן, וצריך לזכור כי ישנן מחלות נוספות, לא מחלות מין דווקא, אשר עשויות לעבור ביחסי מין (צהבות לדוגמא). אם יש לכם הפרשה מאיבר המין או אם יש לכם כאבים באיבר המין, אל תנסו לטפל בכך לבד בבית- פנו מיד לרופא לביצוע בדיקות מתאימות. אם יש לכם מחלת מין כלשהיא– עברו בדיקה גם לאיידס (HIV). דברו עם בן או בת הזוג שלכם ושלחו אותם גם להיבדק. והכי חשוב- התקשטו תמיד בכובעון!
 
ד"ר חגי שרון עובד כיום במחלקה לנוירולוגיה בבית החולים איכילוב בתל אביב.

  
שתף    
כתבות נוספות
ביקורופא (ביקור רופא) לשעבר: קצין העיר
גלולות בצבא - למניעת הריון ולהסדרת המחזור
משקפיים בצבא
צריכת משקאות ממותקים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן
מדוע הריטלין מזיק ואיך זה קשור לצבא
אוקטובר - חודש המודעות לסרטן השד
123
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.