שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים סדירניקים   >>  צריכת משקאות ממותקים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
משפטים צה''ליים משפטים צה''ליים
עדיף להיות שערה במנוש, מאשר בחיל החימוש
צנחנים חושבים ואז מסתערים, גולני מסתערים ואז חושבים, גבעתי חושבים שהם מסתערים ולנח"ל יש להקה טובה
את הדיסקית שלך עשו מפחית שזרקתי בבקו
ביסל"מח-כאן מתחיל הדירבוק של המחר...
עננו,שישרף כל ביסלמ"ח,עננו
הוסף משלך
פורום חיילים פורום חיילים
הודעות אחרונות:
קורס בחימוש
מעוניינת לעבור בסיס אבל להשאר באותו תפקיד
גימלים
תומך לחימה ביחידות הקומנדו
משהו קצת להצחיק את החיילים שפה
מחפשים עבודה בזמן השירות?[=
לינקים למוצרים לחיילים באלי אקספרס
איך הרווחתי כסף אחרי השחרור
מה אתם אומרים על זה
אהלן,
 לפורום


צריכת משקאות ממותקים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן

מערכת שבוז

 

פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן: שמירה על תזונה נכונה, בין השאר על ידי צמצום צריכת משקאות ממותקים ופעילות גופנית, מורידים את הסיכון למחלה

 

המחקר נערך במרכז הרפואי האוניברסיטאי "קרולינסקה" בשוודיה, ממרכזי הסרטן המובילים בעולם, במשך 7.5 שנים, בקרב 77,797 נשים וגברים בני 45-83. כל הנבדקים הוגדרו כאנשים בריאים שלא אובחנו עד לעריכת המחקר כחולים במחלת סרטן כלשהי, או כסובלים מהיסטוריה של סוכרת. בתקופת המחקר מילאו המשתתפים שאלונים בנוגע להרגלי האכילה שלהם לאורך השנים והחוקרים עקבו אחר מצבם הבריאותי.

בסיום המחקר התברר כי 131 מהמשתתפים במחקר חלו בסרטן הלבלב במהלכו. 4% מהנשים ו-14% מהגברים דיווחו כי הם צורכים לפחות 5 משקאות ממותקים ביום. 7% מהנשים ו-13% מהגברים דיווחו כי הם שותים לפחות 2 משקאות ממותקים ביום.

מניתוח תוצאות המחקר, שהתפרסם לאחרונה בכתב העת "The American Journal of Clinical Nutrition", עולה כי הסיכון לחלות בסרטן הלבלב עלה ככל שהמשתתפים צרכו יותר משקאות ממותקים – כולל משקאות חמים להם הוסיפו סוכר –  וסירופ פירות או ליפתן (לא מדובר במשקאות דיאט וכדומה הממותקים באופן מלאכותי). הסיכון של אדם בריא שצרך משקאות ממותקים, משקאות קלים או סירופ פירות, לחלות בסרטן הלבלב, היה גבוה לפחות פי  1.5 מהסיכון של אדם שלא צרך משקאות ממותקים. בקרב בעלי גורמי סיכון נוספים כגון עודף משקל או חוסר בפעילות גופנית, עלה הסיכון לחלות בסרטן הלבלב עד פי 1.9 בהשוואה לאדם שלא צרך משקאות ופירות ממותקים.

יש לציין כי בטווח הקצר יותר - מניתוח תוצאות המחקר שנתיים לאחר תחילתו – היה הסיכון לחלות בסרטן הלבלב גבוה פי 2 בקרב צרכני משקאות ממותקים ומשקאות קלים.

"מחקרים קודמים כבר מצאו שהשמנה מהווה גורם סיכון לסרטן הלבלב וסוגי סרטן אחרים", מסביר פרופ' רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן. "על פי מחקר זה, כאשר צריכת הסוכר גבוהה, רמות הסוכר הנכנסות למחזור הדם עולות. כתוצאה מכך הלבלב עובד יתר על המידה ומפריש כמויות גדולות של אינסולין. ככל הנראה, אלה גורמים לשינויים בתאי הלבלב שעלולים להפוך לתאים סרטניים. המחקר מוכיח שוב את חשיבות שמירה על תזונה נכונה, משקל תקין ופעילות גופנית. חשוב להתחיל לשמור על כך כבר בגיל צעיר, כיוון שילדים צורכים משקאות ממותקים ועולים במשקלם כתוצאה מכך".

 

על פי נתוני רישום הסרטן הלאומי במשרד הבריאות, כ-500 מקרי סרטן הלבלב מתגלים בכל שנה בישראל בקרב האוכלוסיה היהודית. שיעור התחלואה בסרטן הלבלב באוכלוסיה היהודית הוא כ-10 חולים ל-100,000 איש. סוג זה של סרטן אינו נפוץ, ולרוב, גיל האנשים העלולים לחלות בו נע בין גיל 60 ל-80 שנה.

סרטן הלבלב אינו גורם לתסמינים במשך זמן רב ולעיתים התסמינים עשויים להיות מעורפלים ובלתי ברורים. התסמינים הנפוצים ביותר הם: כאב, ירידה במשקל, לובן העין, גירוד בעור ועוד. כיוון שכך, הסרטן מתגלה בדרך כלל בשלב מאוחר לאחר שהתפשט בגוף ומוביל לשיעורי תמותה גבוהים ביותר. מחקרים שנערכו עד היום מצאו כי מעשנים, וחולים בדלקת כרונית של הלבלב הנגרמת כתוצאה מצריכה ממושכת של אלכוהול - בעלי סיכון גבוה יותר משאר האוכלוסייה, לחלות בסרטן הלבלב.

 

המידע ההולך ומצטבר בספרות הרפואית מצביע על חשיבות התזונה כגורם העשוי להפחית או העלול להגביר את הסיכון להתפתחותן של מחלות סרטן מסוימות.

המידע באדיבות האגודה למלחמה בסרטן

שתף    
כתבות נוספות
ביקורופא (ביקור רופא) לשעבר: קצין העיר
גלולות בצבא - למניעת הריון ולהסדרת המחזור
משקפיים בצבא
מדוע הריטלין מזיק ואיך זה קשור לצבא
אוקטובר - חודש המודעות לסרטן השד
איך פונים לרופא אזרחי?
123
> > >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
3. msRxXzcKRm
מאת:awpdypii       27/05/2012

2. msRxXzcKRm
מאת:awpdypii       27/05/2012

1. משקאות ממותקים
מאת:bb       27/01/2008

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.