שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים סדירניקים   >>  זה הכול בראש שלך
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
משפטים צה''ליים משפטים צה''ליים
עדיף להיות שערה במנוש, מאשר בחיל החימוש
צנחנים חושבים ואז מסתערים, גולני מסתערים ואז חושבים, גבעתי חושבים שהם מסתערים ולנח"ל יש להקה טובה
את הדיסקית שלך עשו מפחית שזרקתי בבקו
ביסל"מח-כאן מתחיל הדירבוק של המחר...
עננו,שישרף כל ביסלמ"ח,עננו
הוסף משלך
פורום חיילים פורום חיילים
הודעות אחרונות:
קורס בחימוש
מעוניינת לעבור בסיס אבל להשאר באותו תפקיד
גימלים
תומך לחימה ביחידות הקומנדו
משהו קצת להצחיק את החיילים שפה
מחפשים עבודה בזמן השירות?[=
לינקים למוצרים לחיילים באלי אקספרס
איך הרווחתי כסף אחרי השחרור
מה אתם אומרים על זה
אהלן,
 לפורום


זה הכול בראש שלך
כאבי ראש הם מכה שלא כתובה בתורה, ולמרבה הצער אין להם פיתרון קסם.

ד"ר חגי שרון
יש מצב שיעשה לך כאב ראש

כאב ראש הוא אחת התלונות השכיחות ביותר במשרדו של כל רופא, וודאי רופא צבאי. רוב כאבי הראש לא מצביעים על בעיה חמורה של ממש, וודאי בקרב חיילים וחיילות, אך כאשר ישנם סימנים מלווים, או כאשר הכאב יוצא דופן או כרוני, חובה לבדוק את סוג הכאב וסיבתו. ישנם מספר סוגים שונים של כאבי ראש. כאב הראש הרגיל והמוכר לכולנו עשוי להיגרם ממגוון גורמים כמו התייבשות, מחזור חודשי, רעב, חוסר שינה, מתח נפשי או סיבות רבות אחרות והוא מטריד ביותר אך אינו מסוכן, ולרוב גם אינו נוטה להיות כרוני.

כאב ראש נוצר מגירוי של אחד המבנים בראש הרגישים לכאב: שיניים, עצמות, כלי דם, קרומים ועוד. דווקא המוח עצמו, האיבר הגדול ביותר בראש (אצל רובנו לפחות) אינו רגיש לגירוי כאב ישיר. רובנו סובלים מכאבי ראש לעיתים רחוקות, אך ישנם מספר סוגים של כאבי ראש מתמידים:

כאב הראש השכיח ביותר הוא כאב ראש מסוג "מתח". זהו כאב שכיח יותר בנשים מאשר בגברים, לרוב כואב בעורף ובחלק האחורי של הראש, דו צדדי, ומתואר כלחץ חזק בראש. הוא מופיע לרוב בשעות היום ומתגבר לקראת שעות אחר הצהריים והערב.

כאב הראש השני בשכיחותו הוא מגרנה. זהו מכלול של מחלות כאבי ראש המתבטאות באופן שונה באנשים שונים ומחולקות לכאלה שיש להן סימני אזהרה ולאלו שמתחילות בפתאומיות. המשותף לרוב המיגרנות הוא כאב חזק, חד צדדי, לרוב קדמי ומאחורי העין או הרקה, פועם ומלווה בבחילה, וברגישות קשה לאור ולקול. ההתקף נמשך שעות והתקפים נוטים להופיע להמשך פרק זמן פחות או יותר קבוע. מיגרנות מוכחות ותכופות הן עילה להורדת פרופיל רפואי בצה"ל ומיגרנות קשות ותכופות פוסלות משירות ביחידות שדה.

כאב ראש נפוץ פחות נקרא קלאסטר, והוא מאופיין בכאב קשה סביב עין אחת או רקה אחת. העין אדומה ודומעת, האף נוזל באותו צד, וייתכנו צניחה של העפעף או שינוי בגודל האישון לזמן ההתקף. השם "קלאסטר", שמשמעותו באנגלית "אגד" מתייחס לאופיים המעניין של ההתקפים– החולה אינו סובל מהם למשך זמן מסוים ואז הם מופיעים מדי יום בשעה כמעט קבועה למשך תקופה, במין צבר או אגד של כאבי ראש ונעלמים שוב.
 
טיפול
 
ישנן עשרות תרופות נגד כאבים בשוק, רבות מתוכן נמכרות ללא מרשם רופא. יש לקרוא היטב את רשימת האזהרות לכל תרופה ובמקרה של ספק להתייעץ עם רופא או רוקח. באופן עקרוני אין הבדלים משמעותיים ממש בין התרופות השונות. אקמול פשוט הוא בחירה טובה תמיד- לכאב ראש חזק ניתן לקחת שני אקמול בבת אחת או לחילופין לשתות כדור עם כוס קפה (ישנם אנשים שכאבי הראש שלהם מוטבים על ידי קפה).
עוד כאב ראש
כאבי ראש הם כאמור שכיחים מאד ולרוב, כאמור, אינם בעלי משמעות כלשהי. אולם, כפי שכולנו יודעים, לראש יש בכל זאת כמה תפקידים בחיים והמוח הוא איבר עדין וחיוני ולכן כדאי לבדוק כאבי ראש יוצאי דופן. יש לגשת לרופא אם :

-  אתה סובל מכאב ראש פתאומי וקשה– במיוחד אם אתה מרגיש שזה הקשה ביותר שהיה לך בחיים.

-  אם אתה סובל מחום גבוה בנוסף לכאב הראש, בייחוד מעל 38.3 מעלות

-  אם כאב הראש אינו מוקל אחרי שלקחתם שתי תרופות שונות לכאבים במינון טוב (לדוגמא שני אקמול ונורופן אחד).

-  אם אתה סובל ממחלות אחרות כגון סוכרת או לחץ דם גבוה.

- אם אתה סובל מכאב ראש כרוני, כלומר אם אתה נזקק לתרופות נגד כאבי ראש בתכיפות גבוהה מפעמיים בשבוע.

- אם הכאב הופיע לאחר נטילת חומר כלשהו (סמים, אלכוהול או תרופות).

- אם יש לך סימנים מלווים כגון טשטוש ראייה או כפל ראיה, הקאות או בחילות ממושכות, סימנם אחרים בעיניים או על עור הפנים או הגוף.

- וכמובן אם מופיעים סימנים חמורים יותר כגון ישנוניות יתר, חולשה ביד או ברגל, תחושות נימול בגוף, נוקשות של הצוואר, סחרחורת קשה או הפרעה בדיבור או כל שינוי שגורם לחברים טובים לומר שאתם נראים חולים מאד או מדברים "לא לעניין".

- כל כאב ראש שמופיע אחרי חבלת  ראש.
 
וכמובן תמיד כדאי להשקיע במניעה. אם אתם מכירים את הדברים הקטנים שגורמים לכם לכאב ראש– שנו היטב, אכלו ושתו בצורה הולמת, הימנעו מחומרים הגורמים לכם לכאב ראש, כמו לדוגמא אלכוהול, סיגריות, סמים או קפה. רק קחו בחשבון שגמילה מכל אחד מאלו עשויה לגרום לכאבי ראש.
 
ד"ר חגי שרון עובד כיום במחלקה לנוירולוגיה בבית החולים איכילוב בתל אביב.

           
שתף    
כתבות נוספות
ביקורופא (ביקור רופא) לשעבר: קצין העיר
גלולות בצבא - למניעת הריון ולהסדרת המחזור
משקפיים בצבא
צריכת משקאות ממותקים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן
מדוע הריטלין מזיק ואיך זה קשור לצבא
אוקטובר - חודש המודעות לסרטן השד
123
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.