שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים סדירניקים   >>  סיגריה אחרונה ודי
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
משפטים צה''ליים משפטים צה''ליים
עדיף להיות שערה במנוש, מאשר בחיל החימוש
צנחנים חושבים ואז מסתערים, גולני מסתערים ואז חושבים, גבעתי חושבים שהם מסתערים ולנח"ל יש להקה טובה
את הדיסקית שלך עשו מפחית שזרקתי בבקו
ביסל"מח-כאן מתחיל הדירבוק של המחר...
עננו,שישרף כל ביסלמ"ח,עננו
הוסף משלך
פורום חיילים פורום חיילים
הודעות אחרונות:
קורס בחימוש
מעוניינת לעבור בסיס אבל להשאר באותו תפקיד
גימלים
תומך לחימה ביחידות הקומנדו
משהו קצת להצחיק את החיילים שפה
מחפשים עבודה בזמן השירות?[=
לינקים למוצרים לחיילים באלי אקספרס
איך הרווחתי כסף אחרי השחרור
מה אתם אומרים על זה
אהלן,
 לפורום


סיגריה אחרונה ודי
אומנם קשה להיגמל מעישון, אבל זה שווה את המאמץ, ומבטיח לכם בריאות, שיניים צחורות וריח טוב מהפה.

ד"ר חגי שרון
רק עוד אחת

עישון סיגריות הוא הגורם המוביל למוות בעולם המערבי. בישראל צעירים רבים מתחילים לעשן במהלך השירות הצבאי בגלל האווירה החברתית, מתח או סתם שעמום, וכמובן כדי להצטלם עם הסיגריה והנשק. עישון, כפי שכל ילד יודע, הוא גורם סיכון ראשון במעלה למחלות של הלב וכלי הדם, למחלות ריאה ולסרטן מסוגים שונים. למעשנים סיכוי גבוה יותר למות מסרטן ריאה או גרון (פי 14), סרטן ושט (פי 4), התקפי לב, סרטן שלפוחית השתן, מחלות כלי דם של המוח, לסבול מפגיעות בחשיבה ובזיכרון, ממחלות נשימה קשות, מכיבי קיבה, מאימפוטנציה, והרשימה ממשיכה וממשיכה.

אז איך מפסיקים?

קודם כל, בואו נודה באמת- לא קל להפסיק לעשן, במיוחד אם מעשנים זמן רב וכמות גדולה. בכל שנה מנסים כשליש מהמעשנים להפסיק אולם רק 2.5% מצליחים. ההתמכרות הגופנית והנפשית היא קשה, אך הבעיה העיקרית היא הכנה לא מתאימה ותמיכה לא מספקת למעשן בתהליך ההפסקה. אבל אל תתייאשו– ישנן תכניות רבות של עזרה עצמית למעשנים. גם הרפואה התגייסה למטרה חשובה זו וקיימות תרופות מיוחדות המסייעות בהפסקת עישון. ואכן, בכל שנה נגמלים מעישון מיליוני אנשים ברחבי העולם.

כמה עצות ראשוניות להפסקת עישון
  1. "הרעל" את עצמך מראש– חשוב על היתרונות הרבים שבהפסקת עישון, החל בירידת שיעורי התמותה מסרטן ועד לחיוך יפה הרבה יותר.
  2. קבע תאריך יעד להפסקה– מרגע שמגיע התאריך אל תיתן לדבר להניא אותך מכוונתך והפסק לעשן באותו היום. אף לא שאכטת ניצחון אחת לאחר מכן!
  3. שתף אחרים בהחלטתך מראש– כך תזכה לעידוד ולהתחשבות מהסביבה. ככלל רצוי שלא יעשנו לידך בתחילת הדרך. אל תהיה גיבור גדול– בקש זאת מחבריך.
  4. ההתחלה היא רצופת קשיים ופיתויים– אל תיתפס לא מוכן. הכן ממתקים, מסטיקים, מי פה וסוכריות מציצה. כל אלו יהוו תחליף (זמני !! זהירות עם הממתקים) לדחף לעשן. כמו כן יש להקפיד לשתות לפחות 8 כוסות מים ביום, זה יסייע לגמילה הגופנית מהניקוטין.
  5. הפחת את הפיתויים לעשן– צחצח שיניים אחרי כל ארוחה, אל תעמוד בקרבת מעשנים, המעט בשתיית אלכוהול.
  6. השתמש בתרופות המיועדות לגמילה מעישון.
  7. המנע מעלייה במשקל. מחקרים הראו כי העלייה הממוצעת במשקל עם הפסקת עישון היא רק בין 2.5 ל-5 ק"ג. אכול בריא, החלף את הממתקים בהדרגה בפירות, התחל לעסוק בפעילות גופנית. בסוף תהיה רזה וצחור שיניים.
 ומה עם תרופות?

כיום יש בשוק מספר תרופות אשר הוכחו כמסייעות בהפסקת עישון מיידית ולאורך זמן. קבוצה אחת היא תחליפי הניקוטין למיניהם- מדבקות, מסטיקים ותרסיס אף. חשוב לדעת כי בזמן השימוש בתכשירים אלו אין לעשן כל מוצר טבק אחר כדי לא לגרום למנת יתר של ניקוטין בגוף. תרופה מסוג שונה היא זיבאן, שפותחה לטיפול בחרדות אך נמצאה יעילה בהפחתת הדחף לעשן. תרופה זו מצריכה מרשם רופא, יש להתחיל לקחת אותה כשבועיים לפני תאריך היעד להפסקת העישון, ולהעלות במינון באופן הדרגתי לפי הוראות הרופא.

ד"ר חגי שרון עובד כיום במחלקה לנוירולוגיה בבית החולים איכילוב בתל אביב.

       
שתף    
כתבות נוספות
ביקורופא (ביקור רופא) לשעבר: קצין העיר
גלולות בצבא - למניעת הריון ולהסדרת המחזור
משקפיים בצבא
צריכת משקאות ממותקים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן
מדוע הריטלין מזיק ואיך זה קשור לצבא
אוקטובר - חודש המודעות לסרטן השד
123
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.