שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים סדירניקים   >>  חיילי געגוע
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
משפטים צה''ליים משפטים צה''ליים
עדיף להיות שערה במנוש, מאשר בחיל החימוש
צנחנים חושבים ואז מסתערים, גולני מסתערים ואז חושבים, גבעתי חושבים שהם מסתערים ולנח"ל יש להקה טובה
את הדיסקית שלך עשו מפחית שזרקתי בבקו
ביסל"מח-כאן מתחיל הדירבוק של המחר...
עננו,שישרף כל ביסלמ"ח,עננו
הוסף משלך
פורום חיילים פורום חיילים
הודעות אחרונות:
קורס בחימוש
מעוניינת לעבור בסיס אבל להשאר באותו תפקיד
גימלים
תומך לחימה ביחידות הקומנדו
משהו קצת להצחיק את החיילים שפה
מחפשים עבודה בזמן השירות?[=
לינקים למוצרים לחיילים באלי אקספרס
איך הרווחתי כסף אחרי השחרור
מה אתם אומרים על זה
אהלן,
 לפורום


חיילי געגוע
ההצגה "טירונות" עוסקת בחיילים במלחה"ע השנייה, אבל בעצם אלה אותם חיילים של היום

תמרה נוביס
טירונות
מכירים את ההרגשה שבאה אחרי שראיתם סרט טוב, אבל ממש טוב, שהזיז לכם משהו שם בפנים- וכל מה שבא לכם זה לשלוח את כל החברים שלכם לראות את הסרט, להפיץ את השמועה כמה שיותר רחוק? ההרגשה הזאת תקפה גם לגבי שיר טוב ששמעתם, חוף יפה שמצאתם, וגם- משהו שגיליתי לאחרונה- לגבי הצגות. זה קרה כשהלכתי לתיאטרון "בית צבי", לצפות בהצגה "טירונות".
 
מדובר בהצגה חדשה שמעלים תלמידי בית הספר לאמנויות הבמה על פי מחזה של ניל סימון. המחזה מספר את סיפורם של שישה חיילים אמריקאיים, שמצטרפים בשנת 1943 למלחמה. אלה צעירים שהשאירו מאחור את משפחתם, את עבודתם ואת החברה, ובין לילה מצופים להפוך לחיילים מן השורה. כל זה בידיעה שכ-60 אחוז מהם כנראה לא יחזרו.
 
אז איך מכל הפרטים האלה מצליחים לגרום לקהל לצחוק? תשאלו את צוות השחקנים הנהדר, שנותן הופעה כל כך משכנעת עד שבא לנו לצעוק להם: "כן, גם אצלי בטירונות היה את הנחנח הזה שלא הבנו איך הוא יעבור את המסע", ו"גם אצלי היינו מפציצים במכות את מי שמפליץ בתוך החדר".
 
באחת הסצינות, מציע יוג'ין ג'רום, בן דמותו הספרותי של ניל סימון, לשחק משחק: אם הייתי יודע שזהו השבוע האחרון בחיי, כיצד הייתי מבלה אותו? כל אחד שם חמישה דולר ומספר בתורו מה החלום שלו. ג'רום הוא השופט ומי שמנצח זוכה בכל הקופה. סלרידג', שנחשב לטיפש של המחלקה אומר שהיה מבלה כל לילה בשבוע עם יפהפיה אחרת, וכל אחת היתה משלמת לו מליון דולר וכך בסוף השבוע הוא יהיה מיליונר. ויקוצקי המנהיג, בוחר לשכב דווקא עם מלכת אנגליה, ומזעזע בחלומו את חבריו למחלקה אך מקבל נקודות על אומץ. ארנולד אפשטיין, היהודי הנלעג, רוכש לראשונה את אהדת החבורה כאשר מתאר כיצד היה מוריד את הסמל הקשוח ל-200 שכיבות סמיכה.
 
מדהים לראות איך חבורת הבנים בשנות הארבעים היא אותה חבורה של היום. אותם בנים קרביים שמתגייסים יחד, אוכלים יחד, נענשים יחד ומנקים את השירותים, חולמים יחד ומחליפים סיפורי גבורה על בנות המין השני. עם הזמן הם גם נפתחים אחד בפני השני ומתגבשים כיחידים וכקבוצה.
 
אני ממליצה בחום לכל מי שעבר טירונות כלשהי, עובר אותה עכשיו או עתיד לחוות את המסע הזה שקשה לתאר במילים- לרוץ להצגה. 

"טירונות"
תיאטרון בית צבי, רמת גן
מאת: ניל סימון (1985)
נוסח עברי: יהונתן גפן
בימוי: מיטקו בוזקוב

       
שתף    
כתבות נוספות
חיסון הגרדסיל לחיילות צה"ל
יחידת ימ"ס
קצונה מתנדבת
חיסונים לחיילות ונשות קבע בביקורופא
משפט צבאי
טקס צבאי
12345678910הבא
> >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
2. תיקונים..
מאת:שני ידידיה       05/04/2006

1. ראיתי את ההצגה "טירונות"
מאת:שני ידידיה       05/04/2006

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.