שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים סדירניקים   >>  עריקים בשל סיבות נפשיות
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
משפטים צה''ליים משפטים צה''ליים
עדיף להיות שערה במנוש, מאשר בחיל החימוש
צנחנים חושבים ואז מסתערים, גולני מסתערים ואז חושבים, גבעתי חושבים שהם מסתערים ולנח"ל יש להקה טובה
את הדיסקית שלך עשו מפחית שזרקתי בבקו
ביסל"מח-כאן מתחיל הדירבוק של המחר...
עננו,שישרף כל ביסלמ"ח,עננו
הוסף משלך
פורום חיילים פורום חיילים
הודעות אחרונות:
קורס בחימוש
מעוניינת לעבור בסיס אבל להשאר באותו תפקיד
גימלים
תומך לחימה ביחידות הקומנדו
משהו קצת להצחיק את החיילים שפה
מחפשים עבודה בזמן השירות?[=
לינקים למוצרים לחיילים באלי אקספרס
איך הרווחתי כסף אחרי השחרור
מה אתם אומרים על זה
אהלן,
 לפורום


עריקים בשל סיבות נפשיות
עד לפני מספר שנים, סירב הצבא לקיים קשר עם עריקים. היום הגישה משתנה.

עו"ד זאב פישר, אתר Army
עריקים

חיילים רבים עורקים מן הצבא ונוטשים את יחידתם מכיוון שהם סובלים ממצוקות שונות: חלקם סובלים ממצוקה כלכלית בבית ועורקים על מנת לסייע למשפחה. חלקם סובלים מבעיות רפואיות ומרגישים שאינם מקבלים טיפול הולם, וחלק גדול מהם סובל מבעיות נפשיות, המובילות לעריקות.

עד לפני שנים לא רבות, סירב הצבא על כל מוסדותיו, באופן מוחלט, לקיים קשר כלשהו עם עריקים. התשובה הקלאסית הייתה "קודם תתייצב ותיענש, ואחר כך נבדוק את סיבות העריקות", והיא עודנה התשובה אותה מקבלים עריקים היום.
 

עריק? איך אתה מרגיש היום?

גישה זו משתנה אט אט. אחת מן הדוגמאות הבולטות ביותר לשינוי גישה זו היא המדיניות בה נוקט מדור פסיכיאטריה שבמפקדת קצין הרפואה הראשי מזה שנים מספר. מדור זה, האחראי על כל נושא הפסיכיאטריה בצבא, מוסמך לבצע בדיקות פסיכיאטריות באמצעות פסיכיאטרים המשרתים במדור בשירות קבע או במילואים.

מדיניות מדור פסיכיאטריה מזה מספר שנים היא כי כאשר פונה אליו עריק, וישנו חשש ממשי למצוקה נפשית קשה של אותו עריק, נוטים לאשר לעריק להתייצב במדור לצורך בדיקה פסיכיאטרית, כאשר המדור פועל. עד לביצוע הבדיקה, יש הקפאה כמעט מלאה של פקודת המעצר כנגד העריק, וכן מאפשרים לו להגיע לבדיקה ולעזוב את המדור בלא תלות בתוצאות הבדיקה, ובלי שייעצר.

מדיניות זו חלה רק כאשר העריק מצליח, כאמור, להצביע על כך שקיים חשש ממשי כי הוא סובל ממצוקה נפשית קשה. לעניין זה, נדרשת, בדרך כלל, חוות דעת פסיכיאטרית או פסיכולוגית פרטית, או, לכל הפחות, מכתב מרשויות הרווחה. במילים אחרות, המדור דורש כי גורם טיפולי כלשהו יאבחן כי העריק סובל ממצוקה, ואינו מסתמך, בדרך כלל, על דברי העריק לבדם.
 
פנו לפרקליטות נפקדים

אם אבחנתו של מדור פסיכיאטריה הייתה כי העריק סובל ממצוקה נפשית, וחוות דעתו של המדור הייתה כי יש מקום להכיר בבעיה נפשית של העריק או לשנות את הפרופיל שלו, מומלץ ביותר לפנות, בסיוע עורך דין, לפרקליטות נפקדים ועריקים, בבקשה להקל עם העריק באופן הטיפול. מצבו הנפשי של עריק הוא שיקול חשוב ביותר בהחלטת פרקליט נפקדים ועריקים כיצד לטפל בעריק: בדרך של העמדה לדין בבית דין צבאי, טיפול בדרך של דין משמעתי, או סגירה מוחלטת של התיק.

אהבתם את הכתבה? תוכלו לקרוא עוד בספר
"לפנים משורת הדין" 
לפורום סדירניקים
       
  
שתף    
כתבות נוספות
הטיפול במלש"ב המתגורר בחו"ל
נפקדות
כלא צבאי
בדיקת סמים בצבא
זכויות החיילים
משפט צבאי - זכויות הנחקים
1234
>
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
1. עורכי דין אזרחיים ובזבוז הכסף
מאת:אריק העריק       18/03/2010

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.