שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים סדירניקים   >>  רישום פלילי (2)
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
משפטים צה''ליים משפטים צה''ליים
עדיף להיות שערה במנוש, מאשר בחיל החימוש
צנחנים חושבים ואז מסתערים, גולני מסתערים ואז חושבים, גבעתי חושבים שהם מסתערים ולנח"ל יש להקה טובה
את הדיסקית שלך עשו מפחית שזרקתי בבקו
ביסל"מח-כאן מתחיל הדירבוק של המחר...
עננו,שישרף כל ביסלמ"ח,עננו
הוסף משלך
פורום חיילים פורום חיילים
הודעות אחרונות:
קורס בחימוש
מעוניינת לעבור בסיס אבל להשאר באותו תפקיד
גימלים
תומך לחימה ביחידות הקומנדו
משהו קצת להצחיק את החיילים שפה
מחפשים עבודה בזמן השירות?[=
לינקים למוצרים לחיילים באלי אקספרס
איך הרווחתי כסף אחרי השחרור
מה אתם אומרים על זה
אהלן,
 לפורום


רישום פלילי (2)
הצבא נותן רישום פלילי גם לחיילים שאינם עבריינים של ממש. רישום כזה לא יימחק לעולם, וזה חייב להשתנות

עו"ד זאב פישר, אתר Army
רישום פלילי
האצבע קלה מדי על ההדק

מזה כעשר שנים, דנים הפרקליטות הצבאית, משרד המשפטים, לשכת עורכי הדין, ועוד שלל גורמים, בנושא הרישום הפלילי במערכת הצבאית. מתקיימים דיונים. הצעות חוק מוצעות. ושוב מתקיימים דיונים. ושום דבר.

מערכת המשפט הצבאית אינה מתוכננת לצורך התמודדות עם גילויי עבריינות. התפיסה אשר מנחה את המערכת מזה שנים רבות היא כי היות והצבא הוא גוף בעל מטרה ברורה: שמירה על ביטחון המדינה, עליו להתנהל במשמעת נוקשה, ולטפל בכל גילוי עבריינות ביד קשה. על מרבית החיילים המורשעים בבתי הדין הצבאיים מוטל מאסר בפועל.

עם זאת, תוצאה אגבית של ההרשעות של רוב רובם של החיילים המועמדים לדין היא רישום פלילי, רישום אשר לא נמחק באופן מוחלט לעולם, ואשר צפוי במשך שנים ארוכות לפגוע בסיכוייהם של אותם חיילים לעסוק במקצועות מסוימים, להתקבל לעבודה, ולהתקדם בחיים.

כתב אישום על שימוש קנאביס

רוב רובם של החיילים המועמדים לדין בבתי הדין הצבאיים אינם עבריינים. מרבית התיקים הם תיקי עריקות, שהיא עבירה בעלת אופי צבאי, ולא פלילי. חלק ניכר מן התיקים האחרים הם תיקים העוסקים בשימוש בסם מסוכן מסוג קנאביס. ברבים מתיקים אלה לא היה מוגש כתב אישום כלל אילו היו מתנהלים במערכת האזרחית. גם במקרים בהם מועמדים חיילים לדין בתיקים "פליליים" יותר- תיקי גניבה, תיקי תקיפה ואלימות, ותיקים אחרים מסוג זה - מדובר לרוב בחיילים שזוהי להם העבירה הראשונה. לעתים קרובות, נובעות עבירות אלה ממצוקות קשות, כלכליות או אחרות, וברוב המקרים החיילים העומדים לדין הם לא עבריינים מועדים, ואינם צפויים לשוב ולעבור עבירות נוספות. 

השיקום חשוב

מערכת המשפט האזרחית השכילה, לפני שנים רבות, לאזן בין השיקול שב"סגירת החשבון" עם העבריין לבין הצורך לעודד את שיקומו. בתי המשפט לנוער, למשל, המטפלים גם הם בנערים צעירים, לעתים, זמן קצר לפני גיוסם, נותנים משקל מכריע לאינטרס השיקומי, ובהצלחה רבה.

בין היתר, במקרים בהם סיכויי השיקום טובים, מוסמכים בתי המשפט במערכת האזרחית לקבוע כי אדם אשר ביצע עבירה יהיה חייב לשאת עונש, אך להימנע מהרשעתו, ובכך, לא לפגוע בסיכויי השיקום העתידיים שלו. במקרה כזה, ישנו "רישום פלילי" מינימלי הנמחק במרבית המקרים לאחר 5 שנים.

בצבא לא מוותרים על הרישום הפלילי

מערכת המשפט הצבאית לא כוללת מנגנון מקביל. לתביעה הצבאית שיקול דעת, אמנם, לייחס לחיילים סעיפי אישום "כלליים" שאינם נושאים רישום פלילי, אך מרבית גורמי התביעה שרויים בקונספציות תקיפות מאוד, וברוב המקרים, אינם מסכימים "לוותר" על הרישום הפלילי. בעבר, ההלכה היתה כי לבתי הדין הצבאיים אין שיקול דעת לקבוע כי הרשעה בעבירה לא תישא רישום פלילי. בשנים האחרונות, רמזו בתי הדין הצבאיים במספר פסקי דין כי ייתכן שירימו את הכפפה, אך בינתיים, טרם החלו לנהוג כך, ולמעשה - בכל מקרה בו הוכחה עבירה בסעיף הנושא רישום פלילי, הרשיעו את החייל באותו סעיף.

המקרים המובהקים ביותר הם עבירות של שימוש חד-פעמי בסם מסוכן מסוג קנאביס ("גראס" או "חשיש"). איש אינו מקל ראש בשימוש בסמים בצבא, ואין כל מחלוקת על הצורך בענישה בגין עבירות אלה. אם הענישה הקיימת אינה מספיקה על מנת להרתיע חיילים מעבירות אלה, על התביעה הצבאית לנסות ולשכנע את בתי הדין להעלות את רף הענישה. אך בפועל, הענישה על שימוש חד פעמי בקנאביס היא מינימלית והעונש האמיתי הוא הרישום הפלילי - הפגיעה העצומה בעתידם של חיילים שאינם עבריינים.

מחקרים סוציולוגיים רבים הוכיחו כי הרישום הפלילי יוצר תגית הגורמת לחברה לראות אדם שהורשע בעבירה כעבריין, אך חשוב מכך - היא גורמת גם לאותו אדם עצמו לראות את עצמו כעבריין. וכך, חייל המורשע בעבירת סמים קלה, אשר לא היה הופך לעבריין לעולם, יכול שלא למצוא עבודה בשל כך, להרגיש כעבריין, ולהידרדר, חלילה לעבריינות אמיתית. נבואה שמגשימה את עצמה.

בשורה של עתירות לבג"צ ניסו חיילים באמצעות סניגוריהם לתקוף את מדיניות התיוג הפלילי בעבירות מסוג זה. בית המשפט העליון הביע פעם אחר פעם את דעתו שמדיניותה של הפרקליטות הצבאית לייחס סעיפים הנושאים רישום פלילי בעבירות אלה עומדת אולי ברף הסבירות, אך רק בקושי רב. 

יש לשנות את החוק

הדרך הנכונה לפתור את הבעיה היא בשינוי החוק הקיים. מתן שיקול דעת לשופטים לקבוע כי עבירה לא תישא רישום פלילי או שתישא רישום פלילי "מופחת" היא הפתרון המתאים. אם יסבור השופט כי שיקולי השיקום מצדיקים שלא להרשיע חייל בעבירה, יוכל להימנע מהפגיעה בעתידו, תוך שהוא מטיל עליו עונש הולם על מעשיו.

למרבה הצער, במשך שנים על גבי שנים נהרסים חייהם של אלפי חיילים, בשל הביורוקרטיה והעצלות שבה מתנהלים הליכי החקיקה בעניין חשוב זה.

הגיע העת לשנות זאת.

אהבתם את הכתבה? תוכלו לקרוא עוד בספר
"לפנים משורת הדין" 

 
     
שתף    
כתבות נוספות
ריתוק לבסיס
חקירת מצ"ח
קיצור שירות החובה
פרופיל 21 – ההשלכות
סמים בצבא
עריקים בשירות סדיר
1234
> >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
2. לכן אני אמנע בכוח את גיוס ילדיי
מאת:אמא       08/11/2011

1. כתבה חזקה ביותר !כנראה שיש מקומות עם צדק      ל"ת
מאת:עריק פעם שניה        07/09/2007

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.