שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים סדירניקים   >>  איזה דיכי
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
משפטים צה''ליים משפטים צה''ליים
עדיף להיות שערה במנוש, מאשר בחיל החימוש
צנחנים חושבים ואז מסתערים, גולני מסתערים ואז חושבים, גבעתי חושבים שהם מסתערים ולנח"ל יש להקה טובה
את הדיסקית שלך עשו מפחית שזרקתי בבקו
ביסל"מח-כאן מתחיל הדירבוק של המחר...
עננו,שישרף כל ביסלמ"ח,עננו
הוסף משלך
פורום חיילים פורום חיילים
הודעות אחרונות:
קורס בחימוש
מעוניינת לעבור בסיס אבל להשאר באותו תפקיד
גימלים
תומך לחימה ביחידות הקומנדו
משהו קצת להצחיק את החיילים שפה
מחפשים עבודה בזמן השירות?[=
לינקים למוצרים לחיילים באלי אקספרס
איך הרווחתי כסף אחרי השחרור
מה אתם אומרים על זה
אהלן,
 לפורום


איזה דיכי
דיכאון הוא מחלה לכל דבר, והוא נפוץ מאוד. ממה הוא נגרם? איך מטפלים?

ד"ר חגי שרון
כדורים- אפשרות לטיפול
כל אדם במהלך חייו, וחייל בצה"ל על אחת כמה וכמה, עובר תקופות קשות של תחושות שליליות כגון עצב, צער או אבל. אמנם "דיכאון" הוא המילה שבה רובנו משתמשים לתיאור של תחושות עצבות חולפות בחיינו, אבל בעיני הרופא המילה "דיכאון" שמורה למצב אחר וקשה יותר.

דיכאון הוא מחלה ככל מחלה אחרת. היא נפוצה מאד, גורמת לחולה ולאוהביו סבל רב, אך לעיתים קרובות אפשר לטפל בה בצורה מוצלחת מאד, בתנאי שפונים לקבל טיפול. הסטיגמה המוצמדת למחלת הדיכאון ולמקצוע הפסיכיאטרי גורמת לאנשים רבים לחוש כאילו הם לבד במערכה ולא כך הדבר.

הדיכאון פוגע באחד מכל עשרה גברים ושתיים מכל עשר נשים, כך שהשכיחות שלה באוכלוסייה עצומה. מקור המחלה הוא ככל הנראה בהפרעה באיזון הכימי של חומרים חשובים ביותר הנמצאים במוח והנקראים נוירוטרנסמיטורים. ישנם מספר רב של נוירוטרנסמיטורים ואלו המופרעים במחלת הדיכאון באופן ספציפי הם כנראה נוירואדרנלין וסרוטונין.  
 
סימני מחלת הדיכאון
 
דיכאון קליני הוא לא מצב רוח רע מאד שנמשך כמה ימים, אלא מחלה ממושכת. כיון שכך, מרכיב חשוב בהגדרת המחלה הוא משך הזמן– לפחות שבועיים. בכדי לאבחן דיכאון על פי יש צורך במילוי כמה קריטריונים במשך שבועיים רצופים ואשר מהווים שינוי מהתנהגות קודמת.
חובה אחד מן השניים: מצב רוח ירוד או חוסר הנאה ועניין, בתוספת ארבעה מהסעיפים הבאים :
- ירידה משמעותית במשקל או עלייה משמעותית, במקרים פחות שכיחים
- קושי בהירדמות, יקיצה מוקדמת או עודף שינה
- עייפות, חוסר פעילות וחוסר אנרגיה. לעיתים פחות שכיחות אי שקט הגובל בקופצנות תמידית.
- מחשבות תמידיות של חוסר ערך עצמי או של אשמה
- הפרעה בקשב, חוסר יכולת להתרכז, חוסר החלטיות.
- מחשבות על מוות באופן כללי ועל התאבדות אישית

טי
פול
 
הצעד הראשון בדרך לטיפול הוא התייחסות לבעיה. אולי כדאי לנסות ולשוחח עם חבר או בן משפחה קרוב, אבל צריך לזכור שחברים קרובים הם לא תחליף לפגישות עם איש מקצוע מוסמך-רופא פסיכיאטר או פסיכולוג קליני. בנוסף, נסה לעסוק בפעילויות המסבות לך הנאה או שהסבו לך הנאה בעבר, אל תבודד את עצמך, דבר עם חברים קרובים, שקול את האפשרות להצטרף לקבוצת תמיכה, הימנע משימוש בחומרים משכרים או ממכרים. חשוב להקפיד על תזונה טובה ופעילות גופנית. אפשר בהחלט גם ללמוד שיטות הרפיה, יוגה ומדיטציה, שעוזרות לטיפול במצוקות נפשיות ובכללן גם בדיכאון.

כמעט תמיד אבחנת דיכאון תגרור אחריה טיפול תרופתי כלשהו ובצדק רב. מטרת התרופות היא לשנות את האיזון בין החומרים הכימיים השונים במוח ולהביא ליציאה מן הדיכאון. חשוב מאד לדעת כי מרגע התחלת הטיפול התרופתי יש להמתין כשבועיים עד חודש (תלוי בתרופה) עד שחל שינוי בתחושתו של החולה, ומרגע שחלה הטבה יש להמשיך נטילת התרופות לפחות למשך שמונה חודשים. 

במקביל עוברים "טיפול בדיבור" יחד עם הרופא המטפל- תדונו בהתקדמות הטיפול, בתגובה לתרופות או בתופעות לוואי אם ישנן, ברגשות חדשים שמתעוררים וביצירת מנגנונים נפשיים חדשים להתמודדות עם בעיות. חלק זה הוא חשוב בעיקר למניעת חזרה של דיכאון והשבת החולה המדוכא לחיים מלאים ובונים.

רבים מהסובלים מדיכאון אינם מקבלים טיפול נכון. הבשורה הטובה לסובלים מדיכאון קליני היא שישנו בהחלט אור בקצה המנהרה ושהמנהרה לא ארוכה עד כדי כך. השילוב הנכון של תרופות ותמיכה יכול לעזור לנוסע להגיע בשלום לצד השני, ולהישאר שם. 

ד"ר חגי שרון עובד כיום במחלקה לנוירולוגיה בבית החולים איכילוב בתל אביב.

          
שתף    
כתבות נוספות
זה הכול בראש שלך
פטרת חוזרת
סיגריה אחרונה ודי
פצע פתוח
שורף לי
בעיות ברכיים
123
> >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
2. sKqPvwrkygi
מאת:cfdvreoen       25/06/2011

1. sKqPvwrkygi
מאת:cfdvreoen       25/06/2011

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.