שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  טירונות כלל צה"לית
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


טירונות כלל צה"לית
טירונות כלל צהלית
המאמר נוגע לטירונות בנים. יש לנו גם כתבה על טירונות כלל צהלית לבנות!

לאחר
יום הגיוס אתם עולים על אוטובוס שבו מ"כ מסביר לכם בקצרה על  הבט"ר (בסיס טירונים) שאליו אתם נוסעים ותוך כדי נסיעה אתם תמלאו כל מיני טפסים של ת"ש ושאלון רפואי.שאתם מגיעים לבט"ר תרדו בפלוגה שלכם ככל הנראה רב האוטובוס יהיה מחלקה אחת ויחלקו אותם לכיתות
 
ההיררכיה בבסיס היא : כיתה שישנה באוהל אחת בה יש בערך 18 אנשים ועליה מפקד מ"כ שהוא רב"ט (2 פסים על הזרוע)  4 כיתות (ככה היה אצלי) הן מחלקה עליהם מפקד מ"מ(מפקד מחלקה) שהוא קצין בדרגת סג"ם-ארון אחת על הכתף ולכל מחלקה יש גם סמל מחלקה שהוא אחראי יותר על הצד הניהולי כמו ציוד וארגון אבל לא רק. פלוגה מורכת מ3 מחלקות עליה מפקד מ"פ בדרגת סרן-3 ארונות על הכתף לכל פלוגה יש גם ס.מ"פ שהוא סגן-2 ארונות ורס"פ ששהדרה שלו סמל/סמ"ר שהוא אחראי יותר על התחזוקה של הפלוגה סוג של רס"ר פלוגתי.
 
חשוב לאמר שאת רב הפעילויות שלכם בטירונות אתם תעשו בצורה מחלקתית כמו אוכל מטווחים הרבה שיעורים מסדרים וכו', מעט דברים תעשו בצורה כיתתית ומעט מאוד מאוד בצורה פלוגתית.
 
את ההגעה לבט"ר תתחילו בקליטה ראיונות אצל משקי"ת ת"ש, פגישה אצל רופא אם צריך(למי שיש פרופיל 64 ומטה חייב לראות רופא בתחילת הטירונות) יחלקו אותם לכיתות. אחרי שתאכלו כנראה יגיע כבר הערב ואיתו שעת ט"ש (טרום שינה) שעה שהיא זמן חופשי להתארגנות לפני שינה שכולל הכל שק"ם,טלפון,מקלחת,אוכל סיגריה וכו'.
 
אז אחרי יום מפרך תעשו הכירות ראשונה עם המקלחת הצהלי"ת, המקלחת בנויה בתוך מבנה שבו יש 4 תאי שירותים ולידם 4 תאי מקלחת מופרדים ע"י קיר ומולם קיר עם ספסל ומתלה אם אתם מתביישים זה הזמן להתגבר על כך, אל תחלמו אפילו שאתם הולכים ללכת לישון בלי מקלחת כי אנשים שפוט לא יתקרב אליכם(במיוחד אם אתם בקיץ) פשוט תתקלחו לזריז לאף אחד לא אכפת איך את ניראים ערומים כולם מתים מעייפות ורק רוצים להתקלח זריז ולהספיק לעשות את כל מה שהם תכננו/ללכת לישון.
 
הנה כמה דברים שכל חייל יעבור בטירונות:
 
נשק - כולם תחתמו על נשק ארוך אליו אתם תהיו צמודים במשך 24 שעות ביממה אתם תישנו שהוא מתחת למזרן שלכם(את המיקום כל אחד קובע לפי הנוחות שלו) אתם תתקלחו והנשק יהיה מולכם, אתם תיהיו בשירותים והנשק יהיה איתכם, אתם תאכלו והנשק יהיה עליכם, הנשק לא זז מהגוף שלכם כל עוד אתם בבסיס וחבל שתתיפסו בלי נשק ותקבלו שעות ביציאה.
 
מטווחים- את הנשק אתם לא תקבלו כדי להשוויץ בו הוא נועד למטרה כלשהי והיא הגנה, וכדי שתוכלו להגן על הבסיס ולבצע שמירות בבסיס אתם תבצעו מטווחים- ירי בנשק לעבר מטרות במרחק של 25-50 מטר וגם אם תהיו צלפים ותתנו למטרה 5 כדורים בראש או שתהיו ג'ובניקים לתפארת ולא תפגעו בכלל, אחרי ירי אתם כשירים לשמירה אותה תבצעו כחלק מהמטלות שלכם כטירונים.
 
תורנויות - שמירה/מטבח חלק מייעודכם כטירונים הוא לטחון, הכוונה בלטחון זה לתורנויות: שמירה (יום ולילה) ומטבח כולל ניקיונות הגשה אוכל ופינוי.
 
שיעורים- אתם בטירונות כדי לקבל את ההכשרה הראשונית שלכם כחיילים וחלק מזה הם שיעורים על נושאים שונים בצה"ל כמו תפעול נשק, פירוק והרכבת מכשיר קשר, ביצוע חוסמי עורקים עם תחבושות, שיעורים על מולדת תרבות על מורשת הקרב של העם. בשיעורים העצה הכי טובה לי אליכם היא לנסות לא להירדם, אתם תהיו עייפים אחרי 6 שעות שינה בלילה (ואין מצב שתצליחו לישון את כולן) וכל היום בפעילויות שוב חבל שתקבלו עונשים כמו פקלי"ם (שכיבות שמיכה/כפיפות בטן) או יותר גרוע שעות ביציאה.
 
מעט שעות שינה -בצה"ל החובה לתת לחיילים 6 שעות שינה וזה מה שתקבלו אחרי פעילות מפרכת כל היום תצטרכו להתמודד עם שעות שינה מועטות בלבד על מיטה לא ידידותית במיוחד לגב עם נשק מתחתיכם ואנשים באוהל שמציקים לכם.
 
א"ג בוקר- בטירונות תלמדו לעשות דברים בשעות לא סבירות וכך גם א"ג בוקר שהוא אימון גופני בבוקר ושאני אומר בוקר אני מתכוון  ל 5 עד 5 וחצי  אם התמזל מזלכם ומ"כ ריחם עליכם בקור מקפיא גם אם אתם באוגוסט
 
זמן גלח"ץ + מדים - שאתם קמים יהיה לכם זמן מוקצב לעלות על מדי ב' וזמן גלח"ץ-גילוח צחצוח בו אתם צריכים להתגלח ולצחצח את הנעליים ולעשות התארגנות של בוקר כמו צחצוח שיניים שטיפת פנים וכו' עצה שלי:לקום כמה דקות מוקדם יותר ולעלות על ב' ככה יהיה לכם יותר זמן לגילוח ולצחצוח שיניים+נעליים ולא תהיו עם עוד עשרות אנשים על כמה כיורים בודדים
 
טירונות כלל צהלית
מסדרי בוקר - כל כיתה מסדרת את האוהל שלה בסדר שיגדירו לכם בטירונות עם קיפול מיוחד של הסמיכת סקביאס המפורסמת וועוד כל מיני אלמנטים שתלמדו תנסו לסדר טוב ולהיות הכי טובים זה יכול לזכות אותם בפרס כמו פטור כיתתי חד פעמי משמירה שכל שאר המחלקה שומרת(ככה זה היה אצלי)
 
פריסה- בין ארוחת בוקר לצהריים ובים ארוחת צהריים לערב תקבלו זמני פרסיה בני 10-15 דקות בהם תוכלו לאכול בפלוגה לחם עם שוקולד/ריבה ופירות שוב נצלו את זמן זה גם אם אתם לא אוכלים תשתו ותנוחו.
 
שעות ביציאה-  אין מה לעשות למרות שכולם מנסים להתחמק אך זה קורה לרב מקבלים שעות ביציאה, כשאתם טירונים ויוצאים הביתה בשישי בבוקר כל דקה בבית היא יקרה מפז תשדלו לא לעצבן את המכים/סמל שלכם וחטוף שעות ביציאה שהם בעצם שעות שבמקום שאתם יוצאים הביתה אתם נשארים בבסיס ויוצאים יותר מאוחר.
 
והנה הטיפ הגדול: במיוחד בשבוע הראשון שאתם חדשים ולא יודעים מה קורה המכים מנסים להערים עליכם ולבדוק אם עשיתם משהו לא בסדר במהלך השבוע שעליו מגיעה שעה או יותר ביציאה ככה זה היה אצלנו, הביאו לנו פתקים ואמרו לנו לרשום דברים שעשינו השבוע שמבחינתנו לא היו בסדר וזה לא ישפיע עלינו בכל צורה, כמובן שרב במחלקה נפלה בפח ו95% נשארו לפחות שעה אחת ביציאה אם לא יותר(תקראו לנו טיפשים אבל ככה זה שאתה חייל חדש מפוחד ובעיקר מאוד מאוד צעיר!)
 
אוכל - כחיילים אתם זכאים ל3 ארוחות ביום בוקר צהריים וערב כמובן תשדלו לנצל את הארוחות האלה(וההפסות שאחריהן) למלא מצברים לאכול טוב ולנוח אתם תוציאו הרבה מאוד אנרגיה במהלך היום אז תנצלו את דקות המנוחה הלא רבות שנותנים לכם.
 

שדאות - טוב את זה לא כולם עוברים אני עברתי ואני יודע כאלה שלא עברו אצל הלוחמים זה שבוע שדאות אבל אתם 02 ממש לא קרביים אתם תעשו יום שדאות שהוא בעיקר שהייה בסביבה של טבע ותנאים של שדה ובו תאכלו מנות קרב תלמדו הסתערות עם נשק על "מחבל" ועל תפיסת מחסה מולו לא משהו רציני עוד חוויה קטנה לאוסף

שבוז ממליץ

רשימת
ציוד לטירונות
טירונות קרבית

 

     
שתף    
כתבות נוספות
תפקידים נוצצים
קורס צו ראשון
מכינת גל בעכו
חשבון חייל
מש" ק קישור לכוחות זרים
יום עידוד לחיל הנדסה
12345678910הבא
> > > > > > > > > > > > > > > > >
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
17. בתור אחד שעבר את הטירונות
מאת:רועי        18/10/2013

16. הי
מאת:עכעכ       06/08/2010

15. "כל פיפס... שעות ביציאה
מאת:דנה       08/04/2010

14. ל-13
מאת:גכ       26/11/2009

13. שאלה על גיוס כלל צהל"י
מאת:חן       14/09/2009

12. תשובה לאופיר- ממש לא
מאת:שירן       10/09/2009

11. צודק
מאת:חופית       26/07/2009

10. בידיוק כמו בגדנא      ל"ת
מאת:מני       25/06/2009

9. שאלה
מאת:אופיר       09/06/2009

8. מה קורה עם הקישור לבנות
מאת:M       14/11/2008

7. vvv
מאת:fc       17/07/2008

6. מה לעשות כולם עוברים את זה גם אם זה קשה
מאת:israeli Soldier       23/04/2008

5. כיף באמת ביף
מאת:אבירם       31/03/2008

4. הייתי ממליץ לעשות תיקונים במאמר דחוףף
מאת:רון       16/12/2007

3. תודה רבה!
מאת:ניר       16/12/2007

2. הקישור לטירונות בנות מכוון בחזרה לכתבה
מאת:אני       17/10/2007

1. תודה
מאת:מתגייס ב'קרוב       14/10/2007

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.