שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  עולים חדשים בצה"ל
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


עולים חדשים בצה"ל
עולים חדשים בצה
מי חייב להתגייס?

מידע לעולה החדש
כנסי עולים
קורסי עברית
בן מהגרים, מהגר, בן שליחים
עולה שהוא רופא שיניים
אדם ששירת בצבא זר
עתודת עולים

 
חוק שירות בטחון קובע שכל אזרחי מדינת ישראל חייבים לשרת בצה"ל, גם מי שיש לו אזרחות אחרת או שלא מתגורר בארץ, וגם מי שמתגורר בישראל באופן קבוע ואינו אזרח. בקיצור, כולם כולל כולם. זה אומר שאם עליתם ארצה, עכשיו עכשיו או ממש מזמן, ואתם גרים מתכננים לגור קבוע בישראל – הצבא רוצה גם אתכם.
אבל רק רגע אחד, בלי לחץ, אתם לא עולים על מדים מחר. יש לכם הקלות מסויימות בשירות ומועד הגיוס שלכם יתוכנן כך שתתחילו את השירות רק לאחר שנה של שהייה בארץ, ובהתאם למצב המשפחתי שלכם בזמן הגיוס.
 
משך וסוג השירות לעולים
הטבלאות הבאות מפרטות לאיזה סוג של שירות תתגייסו וכמה זמן הוא יימשך. שימו לב לכותרות הטבלאות, הטבלה שרלוונטית לכם קשורה לתאריך העלייה שלכם לארץ.

עולים שהגיעו אחרי 01/01/2001
שהגיעו אחרי 01/01/2001
מצב משפחתי
רווק
נשוי
נשוי + 1
נשוי + 2/3
נשוי +4 ומעלה
פרופיל
31-64
65-97
31-64
65-97
31-64
65-97
כל פרופיל
כל פרופיל
גיל הגעה
מספר חודשי שירות צבאי
18-19
30 חד'
30 חד'
18 חד'
18 חד'
מאגר
39 יום
מאגר
פטור
20-21
24 חד'
24 חד'
12 חד'
12 חד'
מאגר
39 יום
מאגר
פטור
22-23
מאגר
6 חד'
מאגר
3 חד'
מאגר
39 יום
 
מאגר
פטור
24-25
מאגר
3 חד'
מאגר
3 חד'
מאגר
39 יום
 
מאגר
פטור
26-29
מאגר
 מאגר
מאגר
מאגר
מאגר
מאגר
מאגר
פטור
30-39
מאגר
מאגר
מאגר
מאגר
מאגר
מאגר
מאגר
פטור
40 ומעלה
פטור
פטור
פטור
פטור
פטור
פטור

פטור
פטור
** (ח) = שירות חובה
      (מ) = שירות מילואים

עולים שהגיעו עד 31/12/2000
גיל הגעה
פרופיל
רווק
נשוי
נשוי + 1
נשוי + 2/3
נשוי + 4 ומעלה
18-19
65-97
30 חד'
18 חד'
מאגר
מאגר
פטור
31-64
20-21
65-97
24 חד'
12 חד'
מאגר
מאגר
פטור
31-64
22-29
65-97
מאגר
מאגר
מאגר
מאגר
פטור
31-64
מאגר
מאגר
30-39
כל פרופיל
מאגר
מאגר
מאגר
מאגר
מאגר
40 ומעלה
כל פרופיל
מאגר
מאגר
מאגר
מאגר
מאגר
 
 
שימו לב, במיוחד בשבילכם הצבא מקיים בלשכות הגיוס האזוריות 3 פעמים בשנה כנסי עולים שמיועדים לאוכלוסיית העולים שעומדים לשרת כחיילים בסדיר. מעבר לעובדה שתוכלו להכיר מתגייסים חדשים, יתנו לכם את כל המידע שאתם רק צריכים על תהליך המיון בצה"ל, לשכת הגיוס ועד הבקו"ם, מהן הזכויות שלכם כעולים חדשים, מהן בקשות ת"ש וכל דבר אחר שתרצו לדעת ותעיזו לשאול. בנוסף, יסדרו לכם שיחה עם "אח בוגר" – חייל עולה חדש שנמצא לקראת סוף השירות הצבאי שלו שיספר לכם מנסיון אישי על החוויות שלו, על הבעיות שהוא נתקל בהן ועל מוטיבציה בכלל, כי אין מקור מידע יותר טוב ממקור ראשון ואישי. בסוף הכנס יפנו אתכם במידת הצורך למקומות כמו המדור הפסיכוטכני, מדור פרט ומדור תנועה כדי להשלים את השיבוץ שלכם בצה"ל. 
הזימון לכנס יישלח אלכים בדואר בצירוף הסבר ברוסית ושוברי נסיעה ללשכת הגיוס. מאוד כדאי לכם להגיע, להשתתף, לשמוע ולשאול שאלות כדי שתבואו הכי מוכנים שאפשר ביום הגיוס ותדעו לאן אתם הולכים.
 
קורסי עברית
אחרי הגיוס, יכול להיות שהצבא יבקש מכם להשתתף בקורסי עברית. ההתאמה לקורסים נקבעת בהתאם למבחנים ולאימותי העברית בשתעברו בלשכות הגיוס. אם רמת העברית שלכם נמוכה – אין מה להתבייש, יזמנו אתכם לאימות עברית חוזר לקראת יום הגיוס כדי להתאים את קורס העברית לרמת העברית שלך, וישלחו אתכם לקורס שמתאים לכם. אחרי הכל זה לטובתכם, וגם אם יחליטו שאתם חייבים להשתתף בקורס עברית – מקסימום תלמדו קצת עברית על חשבון הצבא. מה רע?
 
בן מהגרים, מהגר, בן שליחים
חוק שירות ביטחון קובע שחובת הגיוס לצבא חלה על כל מי שהוא אזרח ישראלי, גם אם הוא שוהה בחו"ל. החוק קובע שכל צעיר או צעירה שחגגו יום הולדת 17 חייבים להתייצב למחרת בקונסוליה הקרובה למקום מגוריהם כדי להירשם בחוק שירות הבטחון ולהסדיר את הסטטוס שלהם כמועמדים לשירות בטחון. אם יצא לכם להיות בארץ בסביבות יום ההולדת ה-17 שלכם, תתייצבו בלשכת הגיוס האזורית.
המטרה העיקרית היא לבדוק מה סוג המעמד שלכם ולאיזה סוג של שירות אתם מיועדים. יחלקו אתכם לפי הקטגוריות הבאות:
 
1) בן מהגרים
בן מהגרים הוא מיועד לשירות ביטחון, אזרח ישראלי, שנולד בחו"ל או שעזב את ישראל בליווי הוריו עד הגיעו לגיל 16. אם אחד ההורים שלכם חי בארץ, תצטרכו להוכיח שאתם בחזקת ההורה ששוהה בחו"ל. אם שני ההורים שלכם חיים בארץ צריך לבדוק אם: א) הם שבו ארצה אחרי שמלאו לכם 21, או ב) הם שבו ארצה אחרי שמלאו לכם 18 ועזבו למטרת הגירה לפני שהגעתם לגיל 13. אם הכירו בכם כ'בכן מהגרים', אתם פטורים מחובת השירות בצה"ל. מי שלא הוכר כבן מהגרים חייב לחזור ארצה, אלא אם כן הוא חי עם הוריו בחו"ל ואז הוא יזכה לדחיית התייצבות עד סיום כתה י"ג, או אם הוא לומד בחו"ל והוריו בארץ ואז הוא יזכה לדחיית התייצבות עד סיום הלימודים.

אבל אם הכירו בכם כבן מהגרים זה לא אומר שאסור לכם לדרוך בארץ הקודש. תוכלו לשהות בארץ לפרקים שונים בלי לאבד את המעמד שלכם כבני מהגרים- שזה כולל ביקורים מצטברים של עד 120 יום בכל שנה וגם ביקור חד פעמי רצוף של 121 יום עד שנה ("שנת שהייה"), בתנאי שלא ביקרתם בארץ 60 יום לאחר מכן. אם היגרתם עם ההורים בין הגילאים 13 ל- 14, שנה זו נחשבת כ"שנת שהייה".

לימודים תיכוניים בארץ: מכתה י' ועד כתה י"ב יכול בן מהגרים ללמוד עד 2 כתות בארץ בלי לאבד את מעמדו, אם ההורים שלו בחו"ל. 

2) מהגר
מהגר הוא עולה חדש שעלה לארץ החל מגיל 16 ועזב בתוך שנתיים מיום העלייה. אם הוא מתחת לגיל 20, גם ההורים שלו היו חייבים לעזוב כדי שיהיה מוכר כמהגר. מעל גיל 21 אין הגבלה. מי שהוכר כמהגר פטור מחובת הגיוס לצה"ל.
מהגר יכול לשהות בארץ עד 60 יום בשנה בלי לאבד את המעמד שלו, והוא לא זכאי ל"שנת שהייה".

3) בן שליחים
אם מועמד לשירות בטחון נמצא עם הוריו בחו"ל, ואחד ההורים מייצג גוף ישראלי (ממשלתי, ציבורי, פרטי או אחר), הוא זכאי לדחיית גיוס עד גיל 20. אם ההורים בארץ והמועמד הוכיח כי כל חייו הם בחו"ל, ידחו לו את ההתייצבות עד לסיום הלימודים שלו.
 
עולה שהוא רופא שיניים
אם אתה רופא או רופא שיניים, תצטרך להציג דיפלומה ואישור תעסוקה כרופא או כרופא שיניים מטעם משרד הבריאות בישראל. העסקתך כרופא בצבא
מותנית במעבר ועדת רופאים. רופא מגוייס לשירות סדיר של 18 חודשים עד גיל 32 כולל, ורופא שיניים עד גיל 29 כולל. אם אתה רופא או רופא שיניים שמגוייס לשירות סדיר, ישולם לך  שכר בתנאי קבע מיום הגיוס. 
רופא שלא מגוייס לשירות סדיר, יגויס לשירות מילואים ויזומן (לאחר מעבר מיונים) להמשך הכשרה. רופא שיניים שלא מגוייס לשירות סדיר, יגוייס לשירות מילואים על פי נתוניו ובהתאם להנחיות לתקופת השירות של עולה חדש.
 
אדם ששירת בצבא זר
אם אתה עולה (למעט רופא או רופא שיניים) ששירת שירות חובה בצבא זר ונקבע שעליו לשרת שירות סדיר בצה"ל, אתה זכאי לקיצור שירות –
 
עולה ששירת בצבא זר תקופה הקטנה מ-18 חודשים, תופחת תקופת השירות שלו בצבא הזר מהתקופה שנקבע שהוא חייב לשרת בסדיר, אלא אם כן התקופה הנותרת קטנה מ-6 חודשים, ובמקרה שכזה ישרת שירות סדיר מקוצר.
חשוב לדעת שקיצור שירות עקב שירות בצבא זר מותנה באישור ועדה מיוחדת בלשכת הגיוס ובהצגת מסמכים (מתורגמים על-ידי נוטריון), שמעידים על השירות בצבא הזר. 

עולה חדש שהוא רופא, ששירת בצבא זר תקופה הגדולה מ-18 חודשים, ישרת 6 חודשי שירות סדיר בתנאי קבע. רופא ששירת בצבא זר תקופה הקטנה מ-18 חודשים, תנוכה תקופת שירותו בצבא זר מהשירות הסדיר שבו הוא חייב בארץ ובלבד שהתקופה שתיוותר לו לשרת לא תפחת מ-6 חודשי שירות סדיר. 
חשוב לציין ששירות בצבא זר שבוצע בזמן שהמתגייס היה מתחת לגיל 18, לא יוכר על ידי צה"ל.
 
         
שתף    
כתבות נוספות
תפקידים נוצצים
קורס צו ראשון
מכינת גל בעכו
חשבון חייל
מש" ק קישור לכוחות זרים
יום עידוד לחיל הנדסה
12345678910הבא
>
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
1. טבלת הגיוס
מאת:ריטה       15/11/2013

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.