שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  חיילים מתגייסים   >>  קורס חובלים
דוא"ל
סיסמא
שכחת סיסמא? כניסה
הרשמה לאתר תאפשר לך
לכתוב בפורומים, לראות מי
מתגייס איתך ועוד!
המדריך למתגייס המדריך למתגייס
צו ראשון
הכנות למיונים
לפני הגיוס
רשימת ציוד
יום הגיוס
טירונות
כושר
מאמרים
מי מתגייס איתי מי מתגייס איתי
בחר/י את תאריך גיוסך


קורס חובלים
חיל הים
באופן כללי: קורס חובלים מכשיר את מפקדי ומפקדות הספינות של חיל הים. זה תפקיד עם טונה אחריות, טונה מנהיגות, וטונה ידע מקצועי. מקבלים החלטות תחת לחץ, מתפעלים כלי שיט גדולים ומערכות טכנולוגיה מתקדמות, ומפקדים על לוחמים. כדאי מאוד לאהוב את הים, ולהיות מוכנים לגור עם עוד 20 איש בתא.

מיונים ותנאי קבלה: קודם כל צריך לעבור את יום הסיירות (שנקרא גם "יום השדה", ונערך פעמיים בשנה: בינואר וביולי, אבל היו ערניים לשינויים). הזימון נשלח אוטומטית למתאימים מבחינת פרופיל (97) וקב"א (52-56). באותו יום תיבחנו על כושר ותיבדקו רפואית. לאחר מכן מתבצע יום מיון בביתן חיל הים בתל השומר, הכולל מבחנים פסיכוטכניים ופסיכולוגיים. מי שיעבור אותו ימשיך לגיבוש (4 ימים בבסיס ההדרכה של חיל הים בחיפה). ניתן להצטרף בסיום כיתה י"א לגדנ"ע חובלים (אחרי מעבר המבדקים) המתקיים בקיץ בבסיס חיל הים בעכו, ובסיומו גיבוש המבטיח למי שעובר, את מקומו בקורס. קורס החובלים פתוח גם למרכיבי משקפיים, אשר ידלגו על יום הסיירות ויגיעו ישירות ליום המיון או לגדנ"ע חובלים.

ההכשרה: הקורס אורך 27 חודשים, ופתוח גם לבנות. הוא כולל הרבה לימודים עיוניים, הרבה עבודה פיסית, והרבה מקום למנהיגות ולתפקוד תחת לחץ. יבחנו בעיקר את היכולת הפיקודית שלכם ואת השתלבותכם בחברה.
הצוערים נחלקים לשלוש מגמות: שיט (ימאות, ניווט, לוחמה ימית ופיקוד על כלי שיט); מכונה (מערכות הספק, הנעה וחשמל); ואלקטרוניקה (מערכות האלקטרוניקה המתוחכמות שבספינות ולוחמה אלקטרונית).
בשלב הבסיסי עוברים הצוערים טירונות שדה וים, מקבלים יסודות לחימה, ומוסמכים כמפקדי ס"ג (סירת גומי). בשלב המתקדם מתמקצע הצוער במגמה שלו, עובר לכלים גדולים יותר, ומוסמך כצולל במים רדודים וכמפקד. אז גם יקבל סיכת מפקד.
בגמר הקורס מקבלים סיכת קצין ימי (חובל) ודרגת סג"מ ושמתבצים לכלי השיט השונים: סטי"לים, צוללות,דבורים או דבורות.
ברגע שמגיעים לכלי השיט, מתחילים כסגנ/ית קצינ/ה בספינה/צוללת/דבור, לאחר מכן יורדים לשלב שנקרא פי"מ (פיקוד ימי מתקדם) בו נבחנים על כל החומר אותו ומקבלים את האישור הסופי להיות קצינ/ה בסטיל/צוללת או מפקד/ת דבור.לאחר שמתסיימים את שלב זה, מקבלים דרגת סגן.
מפקד של ספינה או צוללת צריך להיות בדרגה של רב סרן לפחות ולכן יש לשרת עוד תקופה ארוכה בספינות ורק לאחר מכן תנתן האפשרות לצאת למפקדי סטיל או צוללת.

יש לזכור כי:
* רק  מי שבמגמת שייט יכול לצאת להיות מפקד סטיל או צוללת, השאר צריכים לעבור הסבה.
* רק מי שבמגמת שייט יכול להגיע לכלי הבט"ש (דבורים ודבורות)
* רק מי שבמגמת אלקטרוניקה או מכונה יכול להגיע לסטי"לים או לצוללות
חתימה לשירות קבע: ארבע שנים נוספות.

קישורים ומידע נוסף:
שאלות ומידע כללי-
מדור צוות ים, ד.צ. 01010, צה"ל, טל. 03-7377777.

חובלים באתר חיל הים
גדנ"ע חובלים באתר חיל הים

רוצים לקרוא עוד על חובלים? לחצו כאן
שתף    
כתבות נוספות
לוחמת אב"כ
ראש לשכה
מש"ק התרעה
בישולי שדה
מאבחן/ת פסיכוטכני
יוסי בכינור
123456789
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.