שבוז חיילים
חיפוש
חיפוש חיפוש חיפוש
מתגייסים חיילים משוחררים סטודנטים דרושים פורומים מגזין לימודים
שבוז ראשי   >>  מגזין חיילים | שבוז   >>  מג"ד רותם היוצא: "בשבילי רק עזה"
המדריך למתגייס
חדשות
כתבות מגזין
ד"ש מצולם
פגישה אישית
לוחם בכותרות
נספח צבאי
גיבור בשבוע
העולם הערבי
שירות ב"במחנה"
סקר שבוז חיילים
מהו המאכל הכי טעים במנת קרב?
מג"ד רותם היוצא: "בשבילי רק עזה"
סא"ל עליאן לא עוזב בשום מחיר את הגזרה הכי חמה
נעמי נידם, ‏יום רביעי ‏21 ‏מאי ‏2008
סא''ל עליאן
צילום: ברית שליט

לאחר שעשה את כל מסלולו הפיקודי בגדוד של גבעתי, עובר סא"ל בסאם עליאן לאתגר הבא, כסגן מפקד החטיבה הצפונית של אוגדת עזה. "הלוחמים יודעים שמחבלים שחודרים עלולים לפגוש את ההורים שלהם", מסביר עליאן. וגם מסמן יעד אישי: "השאיפה שלי היא להיות מח"ט גבעתי, ואני אעשה הכל כדי להגיע לזה"


הטלפון המוצפן של מפקד גדוד רותם, סא"ל בסאם עליאן, לא מפסיק לצלצל. השיחה הנוכחית מתקבלת ממפקד החטיבה הצפונית של אוגדת עזה, אל"ם רון אשרוב, שמדווח על התרעה שהתקבלה לפגיעה באזרח ישראלי שנמצא בקרבת גדר המערכת. "אני מיד שולח כוח תגבור שיסרוק את האזור ויבדוק את העניין", מגיב סא"ל עליאן בקור רוח אופייני. "הפרעה" כזו אינה יוצאת דופן בעבורו. 

"גבול צפון רצועת עזה הוא ללא ספק הקו הכי אינטנסיבי שפיקדתי עליו", קובע סא"ל עליאן. "אני מתמודד עם העומס הרב שזכור לי בשנים האחרונות. מאז שחמאס עלה לשלטון, האתגרים שעומדים מול הצבא מורכבים הרבה יותר. אני מצדיע לכל לוחם שמשרת בקו הזה". 

סא"ל עליאן יסיים השבוע את תפקידו כמג"ד רותם, אותו מילא לאורך כמעט שנתיים, אך לא יעזוב את הגזרה שהתרגל להכיר טוב כל-כך. בתפקידו הבא, כסגנו של אל"ם אשרוב, יסייע בין היתר להתאקלמות כוחות חדשים בשטחים הנמצאים תחת אחריות החטיבה. "אני לא מוכן בשום אופן להחליף גזרה. בשבילי רק עזה. זה אולי האזור המאתגר ביותר שבו פועל צה"ל", אומר סא"ל עליאן, שלמעט תקופה קצרה, ביצע עד כה תפקידי שטח בלבד. "גם הלוחמים מבינים שהם מגנים על הבית, לא רק מטאפורית. הם יודעים שאם חוליית מחבלים חודרת לשטח ישראל, היא עלולה לפגוש את ההורים שלהם".

כניסתו של עליאן לתפקיד המג"ד לוותה בחוויה מכוננת ואף טראומתית. הלוחם האחרון שנהרג במלחמת לבנון השנייה, סמ"ר אלכס אסף ז"ל, שירת ברותם, ונפל 24 שעות בלבד לאחר טקס החלפת המג"דים. באותה תקרית נפצע סא"ל עליאן באורח קל. "זה השפיע עליי מאוד, אפילו שינה את התפיסה שלי", הוא מודה. "כשמבינים את המשמעות האמיתית של יציאה לפעילות, עושים הכל כדי שהחיילים יהיו הכי מוכנים שאפשר לקראתה". 

מג"ד נוסף הצטרף החודש לגזרת הרצועה, וגם הוא מתקרא, ולא במקרה, סא"ל עליאן. מפקד גדוד הסיור של חטיבת גולני, סא"ל רסאן עליאן, הגיע לצפון הרצועה לא כדי לבקר את אחיו, אלא על מנת לשמש כוח נוסף בשטח. "מוזר לפגוש את אחי בצבא כששנינו בתפקיד", מספר מג"ד רותם. "אם אנחנו מדברים בטלפון המוצפן, סימן שזה בענייני עבודה. השיחות האלו תמיד נשמעות כאילו לא ראינו אחד את השני מחוץ לצבא". אך זו לא הפעם הראשונה שבה נפגשים האחים בנסיבות מקצועיות. 

"בתקופה שרסאן היה כאן, בעזה, ואני הייתי בחברון, קיבלתי ממנו כל הזמן עדכונים על מה שנעשה בגזרה", מספר סא"ל בסאם עליאן. "בבית אנחנו מעבירים דאחקות וחוויות, אבל גם מפיקים ביחד לקחים מקצועיים. כמובן שתמיד מגיעים בסוף לוויכוח איזו מהחטיבות טובה יותר". 

מורשת הקרב של משפחת עליאן הדרוזית לא התחילה בשני המג"דים. סב המשפחה שיתף פעולה עם אנשי ההגנה בימי הקמת המדינה, והאב שירת משך עשרות שנים במילואים. "אני לא מרגיש שהחיילים מסתכלים עליי באופן שונה. הכל תלוי בדרך שבה אתה רואה את עצמך", מסביר סא"ל עליאן. "אין לכך שום השפעה, לא לטוב ולא לרע. זה פשוט לא מעניין אף אחד". 

עליאן, שהחל את שירותו הצבאי בגדוד הדרוזי חרב, מתנגד נחרצות לכל סממן המבחין בין הלוחמים הדרוזים ליתר חבריהם. "אחת הסיבות שבגללה עזבתי את חרב היא מכיוון שאני חושב שמהיום הראשון שלי על מדים, אני חייל צה"ל לכל דבר", מבהיר סא"ל עליאן. "אני גם לא ממש מאמין בתרומה של ימי ההצדעה לחיילים הדרוזים או הבדואים, בדיוק כמו שאין יום מיוחד לחיילים ממוצא רוסי". 

כעת, משסיים שורה ארוכה של תפקידים בגדוד רותם - ממפקד זוטר, דרך סמג"ד, וכלה בתפקידו האחרון כמג"ד - מסמן עליאן את היעד הבא. "השאיפה שלי היא להיות מח"ט גבעתי", הוא אומר, "ואני אעשה הכל כדי להגיע לזה".

 
תגובה לכתבה  שלח לחבר  גרסת הדפסה 
תגובות
2. כל הכבוד      ל"ת
מאת:השאם       14/09/2008

1. ...
מאת:pp       06/08/2008

שבוז הוא פורטל המיועד למתגייסים, חיילים וחיילים משוחררים. שבוז כולל מידע מעודכן ורלוונטי על צו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, פסיכומטרי, בגרויות, כנס משתחררים ועוד.
אודות תודות כתוב לנו תנאי שימוש פרסום דרושים קישורים חיפוש באתר הפוך לדף הבית